Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Dawne Suszki
~TŁ niezalogowany
31 lipca 2014r. o 23:17
Historia powstania Suszek wiąże się z górnictwem złota, które funkcjonowało w okolicy Lwówka i Bolesławca, gdzie istniało kilka gwarectw górniczych. Do dziś świadczą o tym doskonale pozostałości w terenie; na południe od Suszek zachowały się czytelne relikty płuczek.

Jeśli chodzi o nazwę to na przestrzeni wieków przeszła ona małą ewolucję. Najstarsza forma pochodzi z 1305 r. i brzmiała Cuncendorf. Później pojawiają się w źródłach formy Cunzindorf, Wenig-Cunzendorf, Dürr Kunzendorf. Wskazują one wyraźnie na genezę powstania wsi, którą założyli niemieccy osadnicy, a ich przywódca, fachowo zwany zasadźcą, nosił imię Kunz.

Przez większość lat swego istnienia formalnie Suszki wchodziły w skład dóbr w Skale. Administracyjnie przynależały do powiatu lwóweckiego, choć z racji mniejszej odległości ludność wiązała się bardziej z Bolesławcem. Pośród właścicieli byli przedstawiciele wielu słynnych śląskich rodów, wymienić warto choćby Rederów, Promnitzów, Pücklerów, księcia kurlandzko-żagańskiego oraz książęcy ród Hohenzollern -Hechingen i Hohenzollern-Sigmaringen.

Wieś nigdy nie rozwinęła się znacząco, nie zbudowano tu kościoła, mieszkańcy należeli do ewangelickiej parafii we Włodzicach i do katolickiej parafii w Warcie Bolesławieckiej. Istniała tu komora celna oraz solna, a także browar, który jednakże nie utrzymał się długo z racji protestów Lwówka, który miał prawo mili.
Dzisiejsza droga umożliwiająca wygodny dojazd powstała dopiero w II połowie XIX wieku, przecinając dawną główną ulicę na linii wschód-zachód.

Carlshof miał zostać założony dużo później niż wieś, bo dopiero w 1787 roku. W jego nazwie uwiecznił się właściciel – starosta bolesławiecki Karl Wilhelm Erdmann von Reder. Była to niezależna osada, którą później w ramach jednej z reform administracyjnych scalono w jedna gminę (wtedy jako gminę traktowano każdą wieś) z Suszkami.

W Karlshofie powstał Luisenhain – wspomniany lokal, którego marne relikty do dziś można oglądać w lesie. W nazwie tej uwieczniona została księżniczka żagańska Maria Louise Pauline.

Przedwojenne przewodniki polecają spacer przez boelsławiecki las, Nowe Jaroszowice do suszeckich restauracji. Dolna, której budynek wciąż stoi przy drodze, pierwotnie nazywał się "Pod cesarską koroną”. Po pierwszej wojnie patriotycznie przemianowano go na "Pod niemiecką koroną”.

Warta wspomnienia jest historia powojennej nazwy. Przybywający na Dolny Śląsk Polacy oddolnie nazwali wieś Janina. Dzisiejsza nazwa, nieco błędna, została ustalona w 1946 r. przez komisję nazewniczą.
Pojawiający się po raz pierwszy w nazwie w 1726 roku przedrostek "dürr" ma w języku polskim dwa znaczenia – uboga (o glebie) oraz suchy. Wspomniana komisja, nie mając pojęcia o lokalnych uwarunkowaniach, utworzyła nazwę od znaczenia drugiego, gdy rzeczywistość zdecydowanie bardziej odpowiada pierwszemu. Choć tutaj można mieć problem ze stworzeniem jakiegoś sensownego słowa: Ubożki, Ubogice? Ale to już są tylko luźne dywagacje.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~olo niezalogowany
31 lipca 2014r. o 23:24
to znaczy że Suszki to pomyłkowa nazwa ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
1 sierpnia 2014r. o 12:52
durr kunzendorf, taka nazwe miala rowniez wies konradow w opolskiem
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~A nie powiem niezalogowany
1 sierpnia 2014r. o 18:41
Spokojna wioseczka i ludzie supeeeer :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~opo niezalogowany
2 sierpnia 2014r. o 14:58
mega ciekawe :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAMrowka zaprasza