ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4055, 11 grudnia 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


Tekst zlecony
Który leasing wybrać?
27 czerwca 2014r. godz. 16:02, odsłon: 1583

Decydując się na leasing, trzeba zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy jego dwoma podstawowymi rodzajami.

Bolesławiec - Informacje: Który leasing wybrać?
Pieniądze (fot. )

Główną zaleta leasingu, która przede wszystkim skłania do skorzystania z tej formy zadłużenia, jest brak konieczności dokonywania dużej inwestycji zaraz po przystąpieniu do realizacji danego przedsięwzięcia typu rozwój firmy, jej założenie itd. Decydując się na leasing, trzeba zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy jego dwoma podstawowymi rodzajami: operacyjnym a finansowym.

Leasing operacyjny a leasing finansowy to dwie różne formy „dzierżawy” produktu, z których każda ma swoje zalety związane przede wszystkim ze specyfiką prowadzonej działalności. Podstawową różnicą między nimi jest kwestia tzw. amortyzacji. Amortyzacja to zmniejszenie się wartości (i potencjalnej ceny) użytkowanego dobra kapitałowego w wyniku jego starzenia się lub po prostu – w wyniku zużywania. W leasingu operacyjnym koszty związane z tym aspektem leżą po stronie leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego zaś to leasingobiorca jest odpowiedzialny za koszty amortyzacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie comperia.pl.

Różnica tkwi także w sposobie opłacania podatku VAT. Leasing operacyjny zakłada, że podatek ten doliczany jest do każdej raty, jego koszt ponosi więc biorca specyficznej pożyczki. W przypadku leasingu finansowego VAT płatny jest z góry, co oznacza, że pierwsza rata leasingowa, tuż po obiorze przedmiotu od jego „właściciela”, będzie wyższa o wartość podatku. Z uwagi chociażby na ten wzgląd znacznie częściej przez przedsiębiorców rozpatrywany jest leasing operacyjny. Średnio 85 proc. zainteresowanych decyduje się właśnie na niego. Punktem przemawiającym za opcją finansową jest zaś to, że użytkowany przedmiot zostaje zaliczony do majątku leasingobiorcy, dzięki czemu może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot „dzierżawy” może, ale wcale nie musi zostać przeniesiony jako akt własności na leasingobiorcę. Oczywiście w większości przypadków przeniesienie następuje, odbywa się to jednak po zapłacie ustalonej wcześniej kwoty. W leasingu finansowym wraz z zapłatą ostatniej raty przedmiot automatycznie staje się własnością jego użytkownika.(Redakcja)


Podziel się:
Facebook nk.pl
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
  Inne informacje z Bolesławca:
  - 11.12.2018, Czesi zamknęli granicę w Jakuszycach
  - 11.12.2018, Zaginął Paweł Stadnicki
  - 11.12.2018, Dogadali się - strajku nie będzie
  - 11.12.2018, Sukcesy KORIO Bolesławiec
  - 11.12.2018, Ponad 300 kontroli stanu trzeźwości
  - 11.12.2018, Protest w sądzie
  - 11.12.2018, Zderzenie na Ogrodowej
  - 11.12.2018, Czy oświetlenie domu ma znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia?
  - 10.12.2018, Po pijaku i bez prawka
  - 10.12.2018, Boczar na "Turnieju Mistrzów"
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO