ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3853, 23 maja 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Zapraszamy

Tylko na Bolcu
S. Pogoda: Potrzeba świeżego spojrzenia
19 października 2014r. godz. 19:46, odsłon: 8700

- Wszyscy muszą mieć świadomość, że jesteśmy opłacani z podatków mieszkańców i dla nich pracujemy - mówi Szymon Pogoda

Bolesławiec - Informacje: S. Pogoda: Potrzeba świeżego spojrzenia
Szymon Pogoda kandydat na prezydenta Bolesławca w wyborach samorządowych (fot. Kazimierz Marczewski)Bolec.Info – Kazimierz Marczewski – Jest Pan kandydatem na urząd prezydenta  oraz do Rady Powiatu popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w Bolesławcu. Proszę się przedstawić.

Szymon Pogoda – Nazywam się Szymon Pogoda, mam 29 lat , jestem szczęśliwym mężem, niedługo zostanę ojcem. Ukończyłem studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale Nauk Społecznych, kierunek Stosunki Międzynarodowe. Jestem także prezesem  Bolesławieckiego Stowarzyszenia "Prawy", którego celem jest szerzenie postaw patriotycznych i historycznych.

Gdzie Pan pracuje?

Pracuję w jednej z bolesławieckich firm, która specjalizuje się w branży meblowej. Zajmuję się ciekawą pracą jaką jest projektowanie mebli. Odbiega to trochę od mojego wykształcenia, jednak nie interesowała mnie np. uzależniająca praca urzędnicza. Postawiłem na inne doświadczenia i jestem z nich zadowolony. Po pracy zawodowej skupiam się również na pracy społecznej w stowarzyszeniu, którego jestem założycielem.

Proszę powiedzieć dlaczego Pan startuje na urząd prezydenta Bolesławca ?

Środowisko Prawa i Sprawiedliwości w Bolesławcu, po długiej dyskusji, podjęło taką decyzję. Zaproponowano moją osobę do kandydowania w tych wyborach. Pojąłem rękawicę, zgodziłem się kandydować. Wspólnie stwierdziliśmy, że jako młody człowiek mogę wnieść trochę świeżości w lokalną politykę.

Jest to spore wyzwanie, a fakt rekomendowania mnie jako kandydata PiS na prezydenta świadczy o zaufaniu do mojej osoby. Z tego miejsca chciałbym podziękować moim kolegom za możliwość rywalizacji i ubiegania się o stanowisko prezydenta Bolesławca.

To znaczy, że obecny prezydent źle działa?

Nie do końca, bo jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze nie mogę mu zarzucić, że jest złym politykiem. Na tym polu jest bardzo sprawny i doświadczony, przez lata jego prezydentury Bolesławiec się zmienił. Myślę, że środki europejskie zostały bardzo dobrze wykorzystane. Poza drobnymi wpadkami jak  amfiteatr na basenach otwartych czy info-kioski.

Jednak jestem pewny, że przyszedł już czas przede wszystkim na zmianę jakości polityki w naszym mieście. Myślę, że potrzebujemy nowego, świeżego spojrzenia na pojawiające się wyzwania oraz problemy.

Co to znaczy zmiana jakości polityki?

Myślę, że obecny prezydent przez ten długi okres zarządzania Bolesławcem stracił poczucie rzeczywistości, jeżeli chodzi o pewne kwestie. W Bolesławcu istnieje kodeks pracownika urzędu miejskiego, który wyraźnie mówi, że pracownicy Urzędu Miasta powinni traktować pracę jako służbę publiczną, a oni angażują się w politykę i ich działania mogą być stronnicze, sprzeczne z interesem mieszkańca załatwiającego sprawę będącego przeciwnikiem politycznym.

Jak Pan to udowodni?

To proste. Przykładem jest jedna z list do rady powiatu, na której znajdują się pracownicy urzędu, prezesi, dyrektorzy i inni pracownicy instytucji miejskich. Kodeks etyki pracownika urzędu miasta Bolesławca wyraźnie mówi o roli urzędnika. Jednak chyba został on lekko zapomniany przez obecne władze. To jest swego rodzaju nadużycie, nie spełniające warunków powyższego kodeksu.

Podsumowując uważam, że takie postępowanie, aczkolwiek dopuszczalne prawnie, jest nieetyczne. Mówimy o samorządności bezpartyjnej, ale te osoby przecież się upartyjniają tworząc, jak to ktoś ujął na Pańskim portalu, partię prezesów, dyrektorów i pracowników urzędu.

A jak w takim razie z kadencyjnością, czy jest pan za jej wprowadzeniem?

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za ograniczeniem sprawowania urzędu wójta, burmistrza i prezydenta do dwóch kadencji. Zdaniem PiS sprawowanie urzędu szefa gminy przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat może prowadzić do powstawania sytuacji patologicznych, do tworzenia się sitwy.

Uważam również, że kandydowanie urzędującego prezydenta do sejmiku jest nieczytelne, bo jak jestem dla Bolesławca, to cały powinienem być dla Bolesławca. Inaczej mówiąc albo kandyduję na prezydenta Bolesławca albo do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ktoś może mi zarzucić, że w tych wyborach staram się uzyskać stanowisko prezydenta i mandat radnego powiatowego. Chciałbym jednak zauważyć jak różne są pozycję między mną a obecnym prezydentem.

W momencie kiedy wygrałbym wybory i byłbym urzędującym prezydentem stanowczo postawiłbym tylko na pracę na tym stanowisku.

W programie Pana przeczytałem, ze jest Pan zwolennikiem „Karty Dużej Rodziny”, co Pan może na ten temat powiedzieć?

W zeszłym roku Ministerstwo Pracy uchwaliło taki projekt Rada miasta podjęła stosowną uchwałę i ją opublikowała. Oprócz tych informacji jednak nic nie poczyniono aby realnie pomóc rodzinom wielodzietnym w Bolesławcu.

Przeanalizowałem całą kartę i nie zauważyłem ulg ze strony naszego miasta. Najbliżsi partnerzy są we Wrocławiu lub Wałbrzychu. Na marginesie mówiąc, ulgi zaproponowane przez ministerstwo są w wielu przypadkach absurdalne . Zachęcam do przejrzenia.

Jak zostanę prezydentem stworzę Bolesławiecką kartę rodziny wielodzietnej, włączając w realizację projektu lokalne firmy, które tym rodzinom zaproponują rabaty na zakupione towary. Zaoferuję współpracę przedsiębiorstwom handlowym w celu uzyskania od nich rabatów dla bolesławieckich rodzin wielodzietnych przy zakupie artykułów szkolnych, ubrań dla: niemowląt, dzieci i dorosłych, artykułów spożywczych i wielu innych.

Wprowadzę dla tych rodzin tańsze bilety na przejazd komunikacją miejską, korzystanie z urządzeń sportowych, basenów, kina, muzeum.

Wróćmy do samorządności, jak sobie Pan wyobraża prezydenturę nie mając doświadczenia i dużego poparcia radnych. PiS nie odnosił w Bolesławcu w ostatnim okresie na tym polu dużych sukcesów?

Tu akurat nie boję się niczego. Brak doświadczenia uważam za zaletę, bo jestem poza układami, a świeże spojrzenie na całość, pozwoli mi lepiej zarządzać miastem. Prawdą jest także to, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest partią prezesów, dyrektorów i kierowników, ale w swoich szeregach mamy bardzo doświadczonych ludzi, byłych prezydentów, prezesów, dyrektorów, którzy zawsze doradzą mi i pomogą w zarządzaniu miastem.

A co sądzi Pan o budżecie obywatelskim?

Obywatelskość jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju lokalnej społeczności. Ludzie jednak przestają poczuwać się do swojego obowiązku jakim jest aktywne uczestnictwo w życiu publicznym. Jako lekarstwo na ten problem pojawiają się często propozycję budżetów obywatelskich. Nie uważam aby 1% budżetu obywatelskiego był dobrym rozwiązaniem. Proces wzmacniania obywatelskości jest długofalowy. Mieszkańcy muszą zrozumieć, że powinni się zaangażować i aktywnie śledzić sytuację w mieście, gdyż pracują na rzecz przyszłych pokoleń. Dla mnie osobiście 1% wygląda tak jakby miasto dało coś na odczepnego mieszkańcom, a pozostałą część budżetu zostawiła dla realizacji swojej wizji. Czym jest pozostałe 99%.

Czy jest to budżet władzy czy nadal mieszkańców?

  Uważam, że cały należy do mieszkańców i dlatego jestem przeciwny budżetom obywatelskim. Mam inny pomysł aby zaktywizować społeczeństwo.

Będę chciał przed każdym uchwaleniem budżetu spotkać się z mieszkańcami miasta w każdym z okręgów wraz z ich radnymi w celu przedstawienia  i przedyskutowania planów rozwoju miasta. Uważam, że to rozwiązanie jest o wiele bardziej efektywne i przyniesie lepsze i widoczne efekty.

No a podatki, co Pan na ten temat może powiedzieć?

Kwestia polityki fiskalnej miasta jest złożonym tematem. Po wygranych wyborach przeprowadzę dogłębną analizę kwestii podatków. Na tą chwilę mamy bardzo wysoki podatek od nieruchomości, dla działalności gospodarczych  wynosi on 22,82 zł za m2 przy maksymalnej granicy 23,03.

W innych okolicznych powiatach te stawki są znacznie niższe. Osobiście  uważam, że w naszym mieście podatki są za wysokie i  mogą hamować rozwój przedsiębiorczości. Przed zmianami trzeba jednak przeanalizować jakie będą efekty ich obniżenia oraz jakie plusy oraz minusy będą z tego wynikały dla rozwoju miasta.

Co pan może powiedzieć o wydawaniu pieniędzy na inwestycje?

Zadaję sobie takie pytanie, czy w Bolesławcu robimy coś nowego na siłę, czy w lepszym stanie utrzymujemy to co już zrobiliśmy, zainwestowaliśmy? Czy w mieście 38 tysięcznym potrzebujemy np. centrum przesiadkowego za 19 mln zł? Nie potrzebna nam jest gigantomania, tylko spokojny zrównoważony rozwój Bolesławca.

Rozejrzyjmy się dookoła i zróbmy rzeczy ważne i konieczne np. modernizację i remont stadionu miejskiego, drogi, chodniki, czy remont basenów otwartych. Liczy się przecież jakość życia mieszkańców Bolesławca. Nie do przyjęcia jest taki sposób działania, jaki jest prowadzony aktualnie.

Gdy zbliżają się wybory samorządowe to na gwałt robimy wszystko co się tylko da i przecinamy wstęgę, zamiast robić to spokojne przez wszystkie 4 lata. Na otwartych zebraniach ludzie są oburzeni tym co się dzieje, bo przecież wprowadza się w ten sposób ogromny zamęt komunikacyjny. Powinien być cztero, pięcioletni plan inwestycyjny dostępny na stronie Urzędu i każdy powinien wiedzieć, kiedy i co będzie robione, remontowane.

W ciągu kilkunastu lat liczba mieszkańców Bolesławca stale spada . Jaki ma pan plan na zatrzymanie tej tendencji?

Problem demografii dotyka całą Polskę w tym oczywiście Bolesławiec. Jako młody człowiek zauważam problem i śledzę go na bieżąco. Od 94 roku ubyło nas ok. 6000 osób. Zwiększa się grupa ludzi starszych, a maleje grupa ludzi młodszych. Masowa emigracja to przede wszystkim ludzie młodzi.

Wyjeżdża ta grupa wiekowa, która jest najbardziej produktywna i innowacyjna. Są to ludzie młodzi i wykształceni, którzy swoją wiedzę i doświadczenie powinni wykorzystywać do rozwoju Bolesławca i Polski, a nie miast za granicą.

Główna przyczyna wyjazdów to brak mieszkania i brak pracy. Po wygranych wyborach poddam głębokiej analizie obecny stan projektów i prac związanych z rozwojem budownictwa, aby znacznie zwiększyć dostęp młodych ludzi do mieszkań. Jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy, to w rozwoju średnich, małych i drobnych przedsiębiorstw widzę duże rezerwy i w konsekwencji poprawę sytuacji na rynku pracy. Dlatego będę współpracował ze Stowarzyszeniem Kupców Bolesławieckich i Bolesławieckim Towarzystwem Gospodarczym.
Będę stawiał na patriotyzm gospodarczy.

Co to znaczy patriotyzm gospodarczy?

Prowadzić takie działania, które by wspierały małe i średnie przedsiębiorstwa działające w Bolesławcu. Jestem mocnym przeciwnikiem budowy nowych dużych marketów. Ważne jest, aby przedsiębiorcom tam gdzie to jest możliwe ułatwiać rozwój, chociażby przez zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Na koniec wywiadu proszę powiedzieć jaki jest Pana wizja uprawiania polityki w Bolesławcu?

Priorytetem jest Bolesławiec i jego sukcesywny rozwój. Dlatego będę wykonywał swoją pracę profesjonalnie i w pełnym zaangażowaniu swoim i pracowników mi podległych. Będę skupiał się na sprawach Bolesławca. Nie będę  aspirował jako urzędujący prezydent na inne stanowiska w powiecie czy w województwie.

Moje działania będą oparte o zasady moralne i etyczne, dlatego przypomnę  wszystkim pracownikom Kodeks etyki o którym wspomniałem wcześniej. Wszyscy muszą mieć świadomość, że jesteśmy opłacani z podatków mieszkańców i dla nich pracujemy.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w nadchodzących wyborach.

Dziękuję bardzo. Kończąc chciałbym zaapelować do mieszkańców o frekwencję na głosowaniu. Gdy mówimy o obywatelskości, to właśnie obecność na wyborach jest najważniejszym tego przykładem, bez względu na jakiego kandydata oddamy swój głos. Zainteresowanych odsyłam do zapoznania się  z  moim program na stronie www.pisdbl.eu


(Kazimierz Marczewski)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
Bolecnauci komentują
S. Pogoda: Potrzeba świeżego spojrzenia

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~demokrata   19 października 2014r. o 20:54

~demokrata
Zdjęć: 0
Postów:

Panie Kazimierzu! koniecznie zaprosić na wywiad pana prezydenta myślę ,że znajdzie czas dla mieszkańców.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czytelnik   19 października 2014r. o 22:03

~Czytelnik
Zdjęć: 0
Postów:

W wywiadzie nie znalazłem nic innego czego nie znalazłbym w wywiadach z wcześniejszymi kandydatami. Wielki plus, że nie gada farmazonów rodem PanM, od którego widać jest znacznie dojrzalszy mimo młodego wieku. No ale cóż, to w końcu młody, wykształcony człowiek. Kandydowanie to dla niego dobra lekcja na początek politycznej kariery. Może za kilka, kilkanaście lat... powodzenia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Piotr Żak   19 października 2014r. o 22:23

Piotr Żak
Zdjęć: 0
Postów:

Witam. Mówi Pan" Czy w mieście 38 tysięcznym potrzebujemy np. centrum przesiadkowego za 19 mln zł? Nie potrzebna nam jest gigantomania, tylko spokojny zrównoważony rozwój Bolesławca." - Owszem odpowiadam, jednakże Obecna Rada Miasta UCHWAŁĄ NR XLIV/354/2013 z dnia 27 listopada 2013 r.- w sprawie przyjęcie Aktualizacji Strategii Miasta Bolesławiec na stronie 18 ---przeznacza nie 19 , a 100 mln złotych na budowę Centrum Przesiadkowego w Bolesławcu . Więcej -tutaj ; http://www.um.boleslawiec.bip-gov.pl/public/get_file_contents.php?id=147411,
Inne dokumenty planistyczne potwierdzają tę sumę o potrzebie realizacji inwestycji nie wspomnę. Pozdrawiam Pana i Państwa. :)


Dopisane 19.10.2014r. o godz. 22:23:

http://www.um.boleslawiec.bip-gov.pl/public/get_file_contents.php?id=147411

www.piotrzak.boleslawiec.pl, FACEBOOK- www.facebook.com/architektpiotrzak,
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Pannazdzieckiem   19 października 2014r. o 22:34

Pannazdzieckiem
Zdjęć: 0
Postów:

Połączenie neoliberalizmu i spadkobierców robotniczej Solidarności , Drogi Imienniku , pod auspicjami , którego występujesz , to jak połączenie syjonisty z immamem. In - Jang w mordę kopane. Skoro Dwuimienny i Jego przydupasy boją się odpowiedzieć na pytanie , to może Ty Piotrek ? Komu i ile ? Jako , że jesteś Kandydatem na Burmistrza/ vel Presidente powinieneś mieć jako takie rozeznanie , komu i ile.

Oczekuję odpowiedzi :)

Dobranoc :)

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   19 października 2014r. o 22:43

~
Zdjęć: 0
Postów:

Potrzeba świeżego spojrzenia ... ale nade wszystko doświadczenia w zarządzaniu a z tym jest gorzej. Może kiedyś...Do wytrwałych świat należy.

Miastu tak naprawdę potrzebny jest dobry menadżer ale skąd go wziąć?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~OBIEKTYWNY   19 października 2014r. o 23:01

~OBIEKTYWNY
Zdjęć: 0
Postów:

~Czytelnik napisał(a):
W wywiadzie nie znalazłem nic innego czego nie znalazłbym w wywiadach z wcześniejszymi kandydatami. Jeżeli trzech kandydatów na prezydenta pochodzących z różnych środowisk wskazuje praktycznie na te same mankamenty aktualnej ekipy sprawującej władzę w mieście od 12 lat a od 4 lat mających większość wRadzie Miasta,to władza musi się zastanowić!Zakładając,że ta trójka zdobędzie ok.5 tys. głosów(analogicznie do wyborów w 2010r) to nie wolno tego bagatelizować .Natomiast panie prezydencie pan chce to uczynić po raz trzeci! Myślę ,żegłosy krytyki wyborów : 2006,2010,2014-nie wolno panu tym razem absolutnie zlekceważyć.Zaprzepaści pan wszystko co udało się dobrego zrobić w tym mieście! Proszę rowiązać ten problem.5tys. głosów starczy by za 2 lata odwołać pana w referendum, może też to stać się znacznie szybciej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~KWW Wasza Rada   19 października 2014r. o 23:17

~KWW Wasza Rada
Zdjęć: 0
Postów:

Dla równowagi prezentujemy nasz program.Tak aby na gorąco można dokonać konfrontacji.

PROGRAM KWW WASZA RADA / zarys /

Jako działanie poza wszelkimi uwarunkowaniami obniżeniu uległa by opata za pochówki na cmentarzu komunalnym do poziomu poniżej 4 tys zł.
Pierwszy okres ochronny grobu powinien zostać przedłużony z 20 na 30 lat zachowując tą samą cenę.
Następne okresy zachować jako 20 to letnie.

Jako najważniejszą przed jakimikolwiek zmianami oraz projektami dotyczącymi gospodarki miejskiej należy ustalić;

............ Listę Priorytetów -----

Co i w jakiej kolejności należy zrobić .

Faza 1 /- bardzo dokładny audyt administracji miasta pod kątem zasobów nieruchomości , zatrudnienia , wydatków , inwestycji , polityki wobec ludności i przedsiębiorców
Faza 2/ - Analiza możliwości gdzie i na czym można poczynić oszczędności .
Wydatki , zatrudnienie , inwestycje , obiekty ,
Faza 3/ - Analiza pod kątem co można sprzedać , sprywatyzować , przekazać w akcjonariat pracowniczy oraz dokonać połączenia podmiotów.
Faza 4/- Przeznaczenie pozyskanych oszczędności oraz z ewentualnej sprzedaży mienia na szybszą spłatę zobowiązań./ kredytów /
Faza 5/ - Po doprowadzeniu długu do poziomu poniżej 20% zadłużenia . sukcesywne obniżanie opłat komunalnych dla ludności poprzez doprowadzenie spółek komunalnych do granicy opłacalności / woda, ścieki , śmieci ,itp /
Faza 6 / - Obniżenie podatku od nieruchomości dla firm do najniższego zgodnego z prawem i możliwościami finansowymi miasta.
Faza 7 / - Obniżenie opłaty targowej do poziomu podatku od nieruchomości dla firm.
Faza 8 / - Stworzenie inwestorom lokalnym warunków nie gorszych niż inwestorom w strefach.
Faza 9/- Zmiana systemu składania ofert publicznych na takie które w warunkach przetargu zawierają punkty chroniące lokalnych wykonawców oraz zatrudnionych pracowników i podwykonawców./ w granicach prawa /

Należy ponad to wyodrębnić dużą grupę urzędników naszego magistratu i nadać im status apolitycznego pracownika korpusu administracyjnego.Uwalniając ich w ten sposób od politycznych zależności.

Kolejność realizacji poszczególnych etapów zależna jest od wyników finansowych uzyskiwanych w trakcie procesu reformowania administracji lokalnej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   19 października 2014r. o 23:42

~
Zdjęć: 0
Postów:

"Program" Waszej Rady to zwykłe "pierdu,pierdu" i spleśniała kiełbasa wyborcza! Szukajcie naiwnych gdzieś na jakimś głębokim zadupiu. Mieszkańcy Bolesławca są za mądrzy żeby się na te wasze pierdoły nabrać. :P :P
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

  Inne informacje z Bolesławca:
  - 22.05.2018, BOK-MCC zatrudni specjalistę
  - 22.05.2018, Znamy gwiazdy Dni Nowogrodźca 2018
  - 22.05.2018, Atrakcyjna aranżacja łazienki – jaką ceramikę sanitarną wybrać?
  - 22.05.2018, Znamy program Dni Bolesławca 2018
  - 22.05.2018, Glinoludy z niepełnosprawnymi
  - 22.05.2018, Chcą grać w Abu Dhabi
  - 22.05.2018, Programista na medal
  - 22.05.2018, Jubileusz w kwiatach
  - 22.05.2018, Na podwójnym gazie
  - 22.05.2018, Profilaktyka i zatrzymanie
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO