Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
4 grudnia 2022r. godz. 19:29, odsłon: 6240, Kazimierz Marczewski

Grota Świętej Barbarki - archiwum Bolec.Info

Mieszkańcy Iwin wierzą, że ponownie podjęte zostaną decyzje o rozpoczęciu eksploatacji złoża miedzi.
Grota Świętej Barbary w Iwnach
Grota Świętej Barbary w Iwnach (fot. Kazimierz Marczewski)

- Grota Świętej Barbarki to historia Gminy Warta Bolesławiecka, to historia byłej kopalni „Konrad”, której nie ma już od lat w Iwinach - mówi wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski.

- Kopalnia „Konrad” była naszą Matką, która dawała wszystko co najlepsze naszym górnikom, ich rodzinom, naszej gminie. Będziemy zawsze do tej groty przychodzić, aby złożyć hołd patronce górników, mając nadzieję, że tu jeszcze górnicy wrócą, aby wydobywać miedź i rozwijać naszą gminę. Cieszę się, że nadal żyją ludzie, których połączyła niegdyś ciężka praca w górniczych chodnikach, to twarde, górnicze przyjaźnie. Niektórzy z nich bezinteresownie opiekują się grotą Świętej Barbarki – dodaje.

Marian Jurczek,  bezkompromisowy działacz "Solidarności" był pomysłodawcą wybudowania na terenie ZG „Konrad” Groty Świętej Barbary, po jej figurkę pojechał na Śląsk - mówi Edward Michalczyk z Raciborowic naczelny społeczny opiekun Groty Świętej Barbary w Iwinach.

- Grotę zaprojektował Wacław Respondek. Co ważne, Grotę wybudowano w czynie społecznym, a sama budowa zjednoczyła trzy i pół tysięczną załogę „Konrada”. Przy budowie pomagali także mieszkańcy Iwin. Grotę przed jej otwarciem poświęcił biskup Adam Dyczkowski.
Gdy w roku 2003 likwidator kopalni "Konrad" chciał usunąć Grotę, w obronie stanęli niemal wszyscy mieszkańcy Gminy Warta Bolesławiecka . Występowaliśmy w imieniu tysięcy byłych pracowników kopalni i obroniliśmy grotę Świętej Barbary od zburzenia. Grota to nasza nietykalna świętość i najcenniejsza pamiątka tamtych lat. Jesteśmy to winni wszystkim górnikom, którzy tu pracowali, wydobywając miedź niejednokrotnie kosztem swojego zdrowia i życia - dodaje.

- Gdy ciężko zachorowałem to tu przychodziłem i modliłem się o zdrowie i jestem pewny, że to święta Barbara pomogła mi wyzdrowieć, wstawiła się za mnie do Boga – mówi z wielkim wzruszeniem Edward Michalczyk. – Będę grotą opiekował się do końca życia, ku chwale świętej Barbary napisałem wiersz, który jej dedykuję, niech Pan posłucha.

Święta Barbara z kopalni „Konrad”
Święta Barbaro z kopalni „Konrad”
Nasza Patronko Górnicza
Na zakładowym stoisz dziedzińcu

Z dala jaśnieje blask znicza
Ty po górnikach jesteś wspomnieniem
Co ciężko tu pracowali
Każdego ranka o bladym świcie
Swą szychtę tu zaczynali

Tu Twa załoga na cześć dla Ciebie
Tą grotę Ci zbudowała
Abyś Barbaro o każdej porze
Swoją załogę witała.

To Marian Jurczek
Swoim pomysłem całą załogę pobratał
To dzięki niemu powstała Grota
Pamiątka do końca świata

Tu przy Twej Grocie Święta Barbaro
Ksiądz Strach Władysław był z nami
Każdego roku czwartego grudnia
Modlił się wraz z górnikami

Choć nie ma z nami już księdza Władzia
Ty jesteś Barbaro Święta
Każdego ranka o każdej porze
O Tobie zawsze pamiętam

Ty jesteś dla nas Naszą Świętością
Naszą pamiątką kochaną
My Ciebie zawsze nosimy w sercu
Ty jesteś Naszą Wybraną

Gdy Cię usunąć stąd kiedyś chciano
Przetrwałaś z nami najcięższe chwile
To Ty żegnał kopalnię Konrad
Co wspominamy ją zawsze mile

My Ciebie zawsze bronić będziemy
Jak tylko zajdzie taka potrzeba
Ty jesteś dla nas Naszą Nadzieją
Na lepsze jutro w drodze do nieba.

Święta Barbaro z kopalni „Konrad”
Co Grotę masz Swoją w Iwinach
Módl się za nami o każdej porze
W Tobie nadzieja jedyna.



Od wielu lat przy Grocie modlą się ludzie i obywają się tutaj tradycyjne górnicze nabożeństwa.
Głównym konserwatorem i opiekunem Groty jest niezwykły człowiek były pracownik ZG”Konrad” Edward Michalczyk. Dzięki jego zdecydowanej postawie oraz wielu wspierających go osób grota jest piękna i zadbana. Pomagają mu w tym między innymi: Halina Michalczyk, Marianna Golińska Teresa Charężowicz, Anna Siok, Ewa Kulig, Jan Pękala, Bogdan Czosnek i wielu innych.

Dzięki wydatnemu wsparciu wójta gminy Warta Bolesławiecka, Mirosława Haniszewskiego, znalazły się środki na prace zabezpieczające i renowacyjne. Teraz ta piękna Grota św. Barbarki, Barbórki, Barbary przypomina o kopalni „Konrad” żywicielki wielu tysięcy górników, którzy tu swoją pracą dawali swoich rodzinom szczęście i pomyślność.

Mieszkańcy Iwin i powiatu bolesławieckiego wierzą, że ponownie w najbliższej przyszłości podjęte zostaną decyzje o rozpoczęciu eksploatacji złoża miedzi. Pomoże im w tym św. Barbara.
O historię powstania Groty Świętej Barbary prezentujemy na filmach video.



Grota Świętej Barbarki

~Anonim niezalogowany
19 sierpnia 2015r. o 20:15
Żadna kopalnia nie powstanie na dolnym śląsku o czym było głośno gdy po naszym województwie jeździli ostatnio politycy.Podatek nałożony na niektóre kopaliny powoduje to, że bardziej opłaca się wydobycie KGHEmowi w Ameryce południowej niż uruchomienie kopalni na Dolnym śląsku.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
19 sierpnia 2015r. o 20:30
nie ma szans na kopalnie
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
19 sierpnia 2015r. o 21:47
ten portal już ojca rydzyka?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 sierpnia 2015r. o 8:37
~ napisał(a): ten portal już ojca rydzyka?

Nie, to wciąż ten sam peowski szmatławiec. Już wkrótce pies z kulawą nogą tu nie zajrzy. I żadne świętości nic tu nie pomogą.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~pecik niezalogowany
20 sierpnia 2015r. o 13:08
~ napisał(a):
~ napisał(a): ten portal już ojca rydzyka?

Nie, to wciąż ten sam peowski szmatławiec. Już wkrótce pies z kulawą nogą tu nie zajrzy. I żadne świętości nic tu nie pomogą.

Tym bardziej cieszy że choć na Ciebie możemy liczyc drogi internauto ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).