Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
22 listopada 2015r. godz. 09:16, odsłon: 1994, Bolec.Info

Pierwsze kąpiele noworodka. Jak je przygotowywać?

Kąpiel noworodka to jedna z podstawowych i najważniejszych czynności od pierwszych dni życia dziecka.
(fot. Pierwsze kąpiele noworodka. Jak je przygotowywać?)

Kąpiel noworodka to jedna z podstawowych i najważniejszych czynności od pierwszych dni życia dziecka. Dla każdego świeżo upieczonego rodzica jest to nie lada stres i wyzwanie. Jak powinno się trzymać dziecko w trakcie kąpieli? Jaka temperatura wody będzie dla niego odpowiednia? W jakie przydatne akcesoria warto się wcześniej zaopatrzyć?

Jaka wanna będzie najlepsza?

Większość rodziców wybiera plastikową wanienkę dla dziecka. Łatwo utrzymać ją w czystości, a sterylność i higiena jak wiadomo jest bardzo ważna w opiece nad noworodkiem. Zarówno trzymanie, jak i kąpiel naszego maleństwa w tego typu wanience jest o wiele bardziej wygodna. Jeśli chodzi o rozmiar – nie zaleca się oczywiście wybierać tego najmniejszego, ponieważ dziecko rośnie bardzo szybko i zanim się obejrzymy przestanie się w takiej wanience mieścić. Wanienki w zestawie z tzw. komodą do pielęgnacji są nieduże i mierzą około 86 centrymetrów, więc raczej się nie sprawdzą. Jeśli wanienka nie posiada kurka odpływu, nie szkodzi – nie jest on konieczny. Radzi się również nie przesadzać z dodatkami typu wbudowany w wanienkę termometr i nie przepłacać, ponieważ już zaledwie po kilku pierwszych kąpielach nie będziemy mieli żadnego problemu z samodzielnym dostosowaniem temperatury wody. Najprostsza, duża plastikowa wanna z zaokrąglonymi rogami sprawdzi się najlepiej. Jej koszt to zwykle nie więcej niż 30 złotych.

Gdzie ustawić wannę i jak myć maleństwo?

W zależności od miejscem jakim dysponujemy, można ustawić wanienkę do kąpieli bezpośrednio na podłodze lub jakimś meblu w łazience. Najważniejsze, aby to miejsce było stabilne i umożliwiało swobodny dostęp do maleństwa z każdej strony. Delikatna skórka dziecka nie wymaga szorowania. Myjemy naszego smyka samą ręką przy użyciu mydła dedykowanego niemowlakom. Można też użyć kawałka gazy, ponieważ jest bardzo miękka, delikatna oraz niewiele kosztuje. Nie zaleca się używania gąbek, ponieważ wymagają one częstego prania i są zbiorowiskiem bakterii.

Temperatura wody i przydatne akcesoria

Do wanienki powinno się napuścić kilkanaście centymetrów ciepłej, ale nie gorącej wody. Przyjęło się, że dobra temperatura wody wynosi około 37°C. Zawsze należy wymieszać wodę ręką, żeby mieć pewność, że w żadnym miejscu nie będzie ona za gorąca. Zanim włożymy dziecko do wanienki, sprawdźmy jeszcze raz jej temperaturę, najlepiej wewnętrzną stroną nadgarstka.

Dobrze jest się zaopatrzyć w duży i praktyczny ręcznik, który w delikatny sposób osuszy skórę dziecka. Rozmiar ręcznika 95x95 centymetrów wystarczy nawet dzieciom do piątego roku życia. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany ręcznik. Czy ma odpowiednie certyfikaty? Czy jest miękki w dotyku? Bardzo dobrym rozwiązaniem są także ręczniki kąpielowe z kapturkiem. (źródło: https://babydeco.eu/)

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).