Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
23 listopada 2015r. godz. 15:52, odsłon: 4087, Redakcja

Skąd pochodzi Twoja ulubiona kawa?

„Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość”.
(fot. Skąd pochodzi Twoja ulubiona kawa?)
„Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość” – to chyba najbardziej znane określenie tego czarnego naparu, który jest obecnie najbardziej popularny na całym świecie. Tę popularność zawdzięcza nie tylko właściwościom pobudzającym, ale również oryginalnemu smakowi i aromatowi, który ma wielu miłośników. Kawowi smakosze uważają, że wyodrębniono około 1000 jej posmaków – to więcej niż ma wino. Oprócz sposobu obróbki, palenia ziaren i zaparzania, na smak kawowego naparu ma wpływ region, w którym rosną kawowce.

Najlepszy klimat i warunki do uprawy kawy występują między Zwrotnikami Raka i Koziorożca, czyli w tzw. pasie kawowym. Uprawa tego „czarnego złota“ często jest podstawą dochodów państw ją eksportujących, bowiem kawowe ziarna są drugim produktem obrotu na światowych giełdach, zaraz po ropie naftowej.

Kawa pochodząca z terenów o podobnym ekosystemie i klimacie, będzie mieć podobny smak i aromat, jak np. kawa z Gwatemali i z Hondurasu. W tych krajach również sposób obróbki ziaren jest ten sam, tzn. metoda mokra. Natomiast kawa pochodząca z Indonezji i Kenii ma już całkiem innym aromat i właściwości.

W tej części artykułu postaramy się przedstawić ogólne cechy smaku i aromatu kawy, w zależności od regionu świata, z którego pochodzi. Należy jednak zastrzec, że te tendencje mogą ulegać zmianom, zwłaszcza sposoby obróbki i palenia, które w znacznym stopniu decydują o ostatecznym smaku kawy, bez względu na to, w jakim regionie dojrzewała.

Ameryka Środkowa
Kraje Ameryki Środkowej są dużym producentem kawy na rynku światowym. Kawowce rosną tam w podobnym klimacie i wysokości nad poziomem morza. Ich rodzaje są pokrewne, a producenci stosują podobne technologie obróbki. Ze względu na bardzo dogodne warunki uprawy, ziarna kawy z tego regionu dostarczają wzorców pożądanych smaków.

Charakterystyczną cechą kawy z tego regionu jest subtelna, owocowa kwaskowość. W kawie z Gwatemali można wyczuć lekką kwaśność jabłka, a kawy dojrzewającej w Meksyku - smak wiśniowy. Ponadto kawa ta odznacza się słodyczą brązowego cukru, przechodzącą w delikatny aromat czekoladowy (lub kakaowy).

Ameryka Południowa
Tu na uwagę zasługuje Kolumbia, która należy do czołowej trójki największych producentów kawy na świecie. Klasyczna kolumbijska kawa, wraz z kawą wyższej jakości z Peru, odznacza się słodko-kwaśnym smakiem i mocną, karmelową słodyczą, z odczuwalną orzechową nutą. To właśnie te cechy kawy wyróżniają Amerykę Południową na mapie kawowych smakoszy.
Bolec.Info - zdjęcie
Brazylia
Kawę uprawianą w Brazylii warto wyróżnić spośród krajów Ameryki Południowej, ponieważ jest ona głównym dostawcą kawy na rynku światowym i często występuje on pod własną marką. Ziarna kawy z Brazylii wyróżnia to (z wyjątkiem kawy „Brazil natural“), że mają smak orzeszków ziemnych i odznaczają się bogatym aromatem. Z tych powodów jest to kawa najczęściej stosowana do przygotowywania espresso. Aromat czekolady i delikatny posmak przypraw są cechą rozpoznawczą brazylijskiej kawy. Kawa uprawiana w tym regionie odznacza się długo odczuwalnym aromatem, w odróżnieniu od innych kaw z krajów Ameryki Południowej.

Etiopia
Etiopia również warta jest wyróżnienia spośród innych producentów kawy z tego regionu. Występuje tam bowiem duże naturalne zróżnicowanie, które ma wpływ na różnorodność aromatów. Etiopia odznacza się również różnorodnością metod obróbki kawy, w porównaniu do innych państw i plantatorów kawy na świecie. Naturalnie przetwarzane etiopskie ziarna kawy odznaczają się bogatym aromatem słodkich jagód lub truskawek. W ziarnach obrabianych metodą mokrą przeplatają się aromaty jaśminu i trawy cytrynowej, a na podniebieniu odczuwa się suchość i lekkość.

Kenia
Kawa rosnąca w Kenii odznacza się dużymi i soczystymi owocami. W głównej mierze ma na to wpływ klimat i fakt, że kawowce rosną w nasłonecznionych miejscach. Dzięki temu na podniebieniu można odczuć subtelności pikantnej słodyczy. W kawie odczuwalny jest smak pomidorowy, z cierpkością czarnej porzeczki. Etiopia produkuje kawę wysokiej jakości, nasyconą tropikalnym aromatem. Wielu smakoszy kawy zalicza ją do swoich ulubionych.

Indonezja
Indonezja odznacza się różnorodnością. W aromacie uprawianej tam kawy mocno odczuwa się klimat i specyfikę technologii obróbki. Kawa z regionu Sumatry, ze względu na warunki naturalne, w których rośnie oraz metody przetwarzania, najczęściej jest mocno palona i dlatego wyróżnia się w niej smak dymu. Inne indonezyjskie kawy odznaczają się grzybowym lub ziołowym aromatem oraz pozostającym na podniebieniu smakiem gorzkiej czekolady.

W zaciszu własnego domu można łatwo dokonywać degustacji kawy, aby „na własnym języku“ odczuć różnice w smaku i wyglądzie kawy pochodzącej z różnych regionów świata. Tym sposobem można nawet odnaleźć kawę, którą najchętniej będzie się piło każdego dnia. Najlepiej degustować, porównując dwie różne kawy.

Zaleca się, aby małą ilość naparu zaparzyć w dzbanku zwanym „French Press. Po przestygnięciu smakować po łyczku każdej kawy, zwracając uwagę i nazywając związane z tym doświadczenia smakowe i zapachowe, a także wzrokowe (która kawa wydaję się gęściejsza, „cięższa”). Czym różnią się degustowane kawy? Która jest słodsza, a która kwaśniejsza? Która ma przyjemniejszy aromat? Jakie wrażenie zostaje na podniebieniu? Jakie posmaki są wyczuwalne?

Swoje spostrzeżenia najlepiej zapisać, a dopiero potem porównać je z napisem na etykietce. Wtedy będzie łatwiej zrozumieć, co miała na myśli osoba wypalająca kawę, używając zwrotów “można wyczuć kwiatowy aromat”, “kawa jest lekka w smaku”, “posmak gorzkiej czekolady” itp.

Jak wskazują na to statystyki, obecnie wielu ludzi na całym świecie nie wyobraża sobie dnia bez „małej czarnej” i to nie tylko o poranku. Kawa pobudza, dodaje energii, odgania senność, poprawia koncentrację i nastrój, a do tego ma wspaniały aromat i przyjemny smak. Każdy może ją doprawiać według własnego gustu. Poza tym jest doskonałym dodatkiem do spotkań towarzyskich, czego dowodem jest wciąż rosnąca liczba kawiarni, ulubionych miejsc spotkań z przyjaciółmi.

Autor: www.przyjacielekawy.pl – specjalistyczny sklep z kawą

Skąd pochodzi Twoja ulubiona kawa?

~olek niezalogowany
25 listopada 2015r. o 16:30
Te wszystkie kawy są o kant ..rozbić zleżałe na magazynach , kwaśne , a żołądek muli do południa , najlepsza kawa to z Biedronki ha ha ,kiedyś to była kawa jak rzucili na sklep to w całym miescie pachniało a teraz zwietrzeje po kilku dniach .Komuna jak była to była ale kawa i owoce były z ciepłych krajów kontynentu a nie z Hiszpanii .........jak pomidory czosnek i inne wynalazki , kwaśne , niedobre i wszystkie o jednym smaku , nie mam zamiaru sie tym truć .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
14218
#LASTsoldierforYOU nieaktywny
6 grudnia 2015r. o 15:19
..tak czy owak kawa jak już to tylko sypana parzona ..nawet w reklamie TV ...pseudo barista reklamujący kawę POLECA sypaną. Zresztą ...naukowo udowodniono, że wszelkie pochodne kawy typu granult, instant itd. są w mniej lub większym stopniu bardziej szkodliwe dla organizmu człowieka...i to nie przez to, że zawierają kofeinę, tylko te domieszki które są dodawane w procesie produkcyjnym. Jak już ktoś ma problem z żoładkiem to owszem "fusiasta" jest nie dla niego ale i to można ominąć stosując odpowiedni dzbanek lub express... ;) PAMIĘTAJCIE !! 1-2 kawy dziennie to MAX.... wiem że zaraz wam się "mały buntownik" uruchomi w kontekscie ostatniej frazy, ale przekonacie się jak pożyjecie trochę i w "słusznych " latach zaczną wam wyłazić problemy zdrowotne...które tak skrupulatnie hodowaliście latami :P
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza