Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
21 maja 2016r. godz. 08:16, odsłon: 5847, Zlecony tekst

Polacy kochają „używki”

Samochody używane to wciąż zdecydowany „numer jeden” wśród polskich konsumentów.
(fot. Polacy kochają „używki”)

Samochody używane to wciąż zdecydowany „numer jeden” wśród polskich konsumentów. W roku 2015, rodzime oferty dotyczące „używek” były tak liczne, że kompletnie zdeklasowały trzy połączone rynki: czeski, słowacki oraz węgierski. Na tym nie koniec – eksperci zapowiadają, że trend ten będzie się utrzymywał również w kolejnych latach.

Lepsi od sąsiadów

W ubiegłym roku, rynek używanych aut w Polsce objął prawie dwa i pół miliona ofert. To o pół miliona więcej niż w przypadku Czech, Słowacji oraz Węgier razem wziętych. Niechlubną statystyką jest jednak średni wiek importowanych samochodów – wynosi on niemal 12 lat. Sprawia to, że sprowadzone do Polski auta są mniej przyjazne dla środowiska, ale (na szczęście) tendencja ta ulega rokrocznie systematycznej poprawie.

Coraz wyższy standard używanych samochodów, a także profesjonalne działania firm zajmujących się ich importem oraz sprzedażą, przyczyniły się do znacznego „ucywilizowania” rynku wtórnego w naszym kraju.

Nowe kontra używane

Od 2004 roku, a więc od momentu wstąpienia Polski do UE, rynek samochodów używanych w naszym kraju znacznie przewyższa rynek aut nowych. Jest to oczywiście związane z cenami tych pierwszych, które są często niezwykle atrakcyjne.

O ile bijemy naszych sąsiadów na głowę pod względem liczby zakupionych „używek”, o tyle nowych aut zarejestrowano u nas w 2015 roku nieco mniej niż u nich (ok. 355 tysięcy w porównaniu do 385 tysięcy).

Jak używka, to tylko z Niemiec

Nie jest niespodzianką, że lwią część wszystkich używanych samochodów na polskim rynku, stanowią marki niemieckie. Volkswagen Golf, Opel Astra, Audi A4 czy BMW3 to absolutna czołówka już od kilku lat. W pierwszej dziesiątce można jednak znaleźć również samochody z fabryk Forda, Renault czy Skody.

Co się zmienia? Przede wszystkim cena, jaką nasi rodacy są w stanie zapłacić za używane auto. Jeszcze kilka lat temu, największą popularnością cieszyły się samochody poniżej 10 tysięcy zł – dziś przedział ten zwiększył się do 20-25 tysięcy. To pokazuje, że Polacy wybierają coraz nowsze i coraz lepiej wyposażone auta (nierzadko należące do segmentu premium).

Istotnym czynnikiem są stawki ubezpieczeniowe dla używanych pojazdów – znacznie niższe niż w innych krajach.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: http://autakrajowe.com.pl/

Polacy kochają „używki”

~bolo niezalogowany
22 maja 2016r. o 9:26
Policja mogłaby się w końcu zająć tymi kopcącymi szrotami jeżdżącymi po naszym mieście, których jest pełno. No i przydałoby się jeszcze zająć diagnostami, którzy te złomy dopuszczają do ruchu...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~klucznick niezalogowany
22 maja 2016r. o 15:59
a ja myslałem że to artykół o dopalaczach alkocholu i piwie :P
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).