ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3886, 25 czerwca 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Zapraszamy
REKLAMA Aktivmed zaprasza

Tylko na Bolcu
Policyjne tortury w Osiecznicy
20 kwietnia 2017r. godz. 15:00, odsłon: 22483

Rzecznik Praw Obywatelskich opisał przypadki policyjnych tortur. Jeden dotyczy mieszkańca naszego powiatu.

Bolesławiec - Informacje: Policyjne tortury w Osiecznicy
Blues nad Bobrem 2011 (fot. Bernard Łętowski)

Apelując do Ministra Sprawiedliwości o zmiany prawne pozwalające na dostęp obywateli do adwokata od momentu zatrzymania przez policję, Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar podał przykłady policyjnych tortur wymieniając m.in. historię mieszkańca naszego powiatu maltretowanego przez policjantów. 

Wszystko wydarzyło się w w Kliczkowie i Osiecznicy podczas Festiwalu Blues nad Bobrem w roku 2011. 

Przemoc i maltretowanie dotknęły człowieka, który wraz z żoną udał się na jeden z festiwalowych koncertów i z uwagi na długą kolejkę do toalet, załatwił swoją potrzebę fizjologiczną w pobliskich krzakach. Ponieważ nie miał przy sobie dokumentów został pobity (był bity m.in. przez wiele godzin pałką), użyto wobec niego gazu, duszono i zmuszano do przyjęcia mandatu.

Prowadząca sprawę prokuratura w Lubaniu ustaliła, że funkcjonariusze policji chcieli wylegitymować pokrzywdzonych (mieszkańców powiatu bolesławieckiego i lwóweckiego), jednakże ci nie mieli przy sobie dokumentów tożsamości, więc zostali zaprowadzeni do stojącego poza terenem zamku radiowozu, aby policjanci mogli ich przewieźć na posterunek policji w Osiecznicy. 

Przy radiowozie mieszkaniec powiatu bolesławieckiego został uderzony w twarz przez jednego z policjantów oraz powalony na ziemie przez drugiego a następnie psiknięto mu gazem w twarz i bito pięściami po głowie i plecach. Następnie założono mu kajdanki i położono na ziemi, a funkcjonariusz bił go pałką po plecach i udach.

W tym samym czasie bity chciał nakręcić zajście telefonem komórkowym, ale telefon został mu wyrwany, potem policjant psiknął mu gazem w twarz, uderzył pałką po nerce i wrzucił na tył radiowozu do tzw. „klatki”, po chwili wrzucony tam został również mieszkaniec powiatu lwóweckiego. Na posterunku policji w Osiecznicy zatrzymani byli zmuszani do przyjęcia mandatu, bici  pałką po udach, rękami po twarzy, jeden z nich był też duszony. Bito także jednego w obecności drugiego. W końcu mężczyzna z naszego powiatu przyznał się do winy i przyjął mandat. 

RPO podkreśla, że zatrzymany nie był badany przez lekarza przed zabraniem go na komendę. Nie miał możliwości poinformowania o zatrzymaniu żony, który dowiedziała się o tym fakcie dopiero wówczas, gdy sama zadzwoniła na komendę.

W styczniu 2012 roku przed Sądem Rejonowym w Bolesławcu zakończył się proces policjantów. Zostali skazani za przekroczenie uprawnień, jeden na rok i 8 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, drugi na rok o cztery miesiące w zawieszeniu na 3 lata. Wskutek wyroku obaj stracili pracę w policji. 

 

Zdaniem RPO jednym z rozwiązań problemu policyjnych tortur jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania. W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich działa zespół ekspertów zwany Krajowym Mechanizmem Prewencji Tortur (KMPT). Eksperci KMPT, którzy regularnie wizytują miejsca pozbawienia wolności, rozmawiają z osobami tam przebywającymi i przeglądają dokumentację, na  potrzeby tego wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeanalizowali sprawy sadowe, w których można mówić o torturach  od momentu powołania KMPT, czyli od 2008 r.

Do 2015 r. włącznie:
· 33 policjantów skazano w Polsce w 22 sprawach karnych z art. 246 kodeksu karnego
· w roku 2016 uprawomocniło się kolejnych 6 wyroków dotyczących 9 funkcjonariuszy. 

Przykłady stosowanych przez policjantów tortur to m.in.:
· bicie po całym ciele – najczęściej pałką w pięty,
· rażenie paralizatorem po całym ciele, także w okolicach miejsc intymnych,
· używanie gazu służbowego,
· zakładanie worka foliowego na głowę i duszenie,
· rozbieranie i wystawianie na widok publiczny,
· grożenie: zgwałceniem, podrzuceniem narkotyków, sprowokowaniem sprawy  karnej, pogryzieniem przez psa, przyprowadzeniem osoby bliskiej i przestrzeleniem kolan w trakcie ucieczki, długotrwałą izolacją bez kontaktów z rodzicami,
· zmuszanie do przebywania w powodującej ból pozycji,
· ściskanie jąder, chwytanie za członka oraz doprowadzenie do poddania się innej czynności seksualnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca też uwagę, że tortury wcale nie zdarzają się w przypadku ciężkich przestępstw. Wręcz przeciwnie – dotyczą podejrzanych o drobne przestępstwa, sprawców wykroczeń, świadków, młodych kobiet, nieletnich.

Często bywało tak, że bici i torturowani byli ludzie skuci kajdankami – a więc bezbronni!

Jeśli do tortur dochodzi, to często na samym początku postępowania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem
· w pomieszczeniach służbowych komendy policji,
· w czasie transportu na komendę,
· przy zatrzymaniu,
· w czasie rozpytań dokonywanych przez funkcjonariuszy wydziałów kryminalnych,
· w czasie przesłuchań,

Dlaczego rozwiązaniem ma być obecność obrońcy?

Zdaniem RPO obrońca obecny przy zatrzymanym od chwili zatrzymania, to nie tylko pełnomocnik procesowy, ale doskonały mechanizm chroniący przed torturami,

Obowiązujące w prawie polskim rozwiązania (np. możliwość zbadania zatrzymanego przez lekarza, dostęp do obrońcy , pouczenie o prawach itd.)  są niewystarczające, bo okazuje się, że policjanci mogą fałszować protokoły, wpisywać nieprawdziwe informację o stanie zdrowia zatrzymanego, poświadczać nieprawdę pisząc, że pouczyli o prawach, stosować zmowę milczenia.

Więcej o inicjatywie Adama Bodnara można przeczytać TUTAJ.(Bolec.Info)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
Bolecnauci komentują
Policyjne tortury w Osiecznicy

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~~   20 kwietnia 2017r. o 18:35

~~
Zdjęć: 0
Postów:

~~Taki tam napisał(a):
Pamiętajcie, że kij ma zawsze dwa końce. Nikogo nie bronię ani nikogo nie oskarżam, ale ciężko uwierzyć w to, że 2 policjantów maltretowalo niewinnego (niewinnych) imprezowiczów od tak za siurka w krzaczory. Coś czuje, że rozwój sytuacji był lekko inny niż niewinny skurek i kilkugodzinne znecanie się. Tam musiało się wydarzyć sporo innych spraw i musiało poleciec sporo słów.


Na pewno planowali zamach terrorystyczny.
Jakież to "winy" - wg ciebie - usprawiedliwią zdziczenie "stróżów prawa"?
Mały posterunek, hermetyczne środowisko, psychopaci jakich wszędzie pełno - nie tylko w Policji. Czuli się bezkarni, komu uwierzy prokurator gdy pokrzywdzeni nie mają świadków?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~kogos   20 kwietnia 2017r. o 19:18

~~kogos
Zdjęć: 0
Postów:

~~Taki tam napisał(a):
Pamiętajcie, że kij ma zawsze dwa końce. Nikogo nie bronię ani nikogo nie oskarżam, ale ciężko uwierzyć w to, że 2 policjantów maltretowalo niewinnego (niewinnych) imprezowiczów od tak za siurka w krzaczory. Coś czuje, że rozwój sytuacji był lekko inny niż niewinny skurek i kilkugodzinne znecanie się. Tam musiało się wydarzyć sporo innych spraw i musiało poleciec sporo słów.
Mężczyzna zatrzymany przez policję na wrocławskim Rynku zmarł w niedzielę rano na komisariacie policji Wrocław Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej. Miał 25 lat. Wiadomo, że kilkadziesiąt minut przed śmiercią policjanci użyli wobec niego paralizatora. Ale czy to była przyczyna zgonu, musi wyjaśnić śledztwo. W poniedziałek przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny. Ale nie wyjaśniła ona przyczyn jego śmierci. Choć potwierdziła, że miał obrażenia zewnętrzne.Podobno przez tłok w tramwaju.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/centrum/a/smierc-na-komisariacie-nie-zyje-25latek-policjanci-uzyli-wobec-niego-paralizatora,9995106/
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Malkon   20 kwietnia 2017r. o 19:18

~~Malkon
Zdjęć: 0
Postów:

"Był bity przez wiele godzin pałką". Dziwne że bijącym przy tak długotrwałym okładaniu pałką nie poodpadywały łapki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~genius   20 kwietnia 2017r. o 19:19

~~genius
Zdjęć: 0
Postów:

No to bym tym cip...ą teraz podziekował, zostali by połamani, cioty niebieskie. Pamiętajcie każdy pies to h..j i pała do lania, te mendy się nigdy nie zmienią.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

CZARNULA83   20 kwietnia 2017r. o 19:20

CZARNULA83
Zdjęć: 0
Postów:

Lubie to :-D
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Połykaczka kijanek   20 kwietnia 2017r. o 19:31

~~Połykaczka kijanek
Zdjęć: 0
Postów:

Nie widzę w tej opowieści nic patologicznego (bo nie znamy szczegółowo sprawy) oprócz jednej rzeczy -
dlaczego miejscowych policjantów sądzi miejscowy sąd gdzie wiadomo że jedni się z drugimi znają?
To jest dopiero patologia.
Policjanci powinni być sądzeni przynajmniej 100 kilometrów od powiatu gdzie służą.
Nie o telefon do adwokata trzeba zabiegać tylko o sądzenie urzędników w innym środowisku w którym jeden nie zna drugiego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   20 kwietnia 2017r. o 19:41

~~
Zdjęć: 0
Postów:

~~genius napisał(a):
No to bym tym cip...ą teraz podziekował, zostali by połamani, cioty niebieskie. Pamiętajcie każdy pies to h..j i pała do lania, te mendy się nigdy nie zmienią.


Właśnie,POwinni bać się każdego szczeknięcia psa,każdego skrzypnięcia schodów.I tak każdego wieczora.I tak do czasu podzięki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemny narod   20 kwietnia 2017r. o 20:47

~~Ciemny narod
Zdjęć: 0
Postów:

Ciemny naród to kupi. Większość ludzi zatrzymanych przez jakiekolwiek słuzby nie ma swojego adwokata i nie ma do konkretnego nawet nr telefonu - czyli pewnie beda adwokaci dyżurni opłacani z podatków. A dlaczego pojawił się taki pomysł:

http://www.rp.pl/Adwokaci/304199897-Bezrobocie-wsrod-adwokatow-i-radcow-prawnych.html

Czyli mamy odpowiedz. Nie chodzi jak zwykle o ludzi a o to aby biedni adwokaci mieli robotę za państwowe pieniądze. A wy słuchacie tych głupich frazesów o jednostkowych przypadkach katowania zatrzymanych. Ciemny naród to kupi....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

  Inne informacje z Bolesławca:
  - 24.06.2018, Dobry wygląd nie zna wieku
  - 24.06.2018, Bolesławianie o meczu Polska - Kolumbia
  - 24.06.2018, Jak jeździć po Gminie Bolesławiec
  - 24.06.2018, Talent Roku 2018
  - 24.06.2018, Zbierają laury
  - 23.06.2018, Nie posprzątali na Mickiewicza
  - 23.06.2018, Mikroapartamenty inwestycyjne we Wrocławiu
  - 23.06.2018, Trwają Dni Bolesławca
  - 22.06.2018, Zderzył się z samochodem i odjechał
  - 22.06.2018, Zderzenie amerykańskich aut na A4
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO

REKLAMA NC+ zaprasza