ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3823, 23 kwietnia 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Aktivmed zaprasza
REKLAMA Catering dietetyczny
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy
REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Klekusiowo zaprasza
REKLAMA Netia zaprasza

Tylko na Bolcu
Policyjne tortury w Osiecznicy
20 kwietnia 2017r. godz. 15:00, odsłon: 22352

Rzecznik Praw Obywatelskich opisał przypadki policyjnych tortur. Jeden dotyczy mieszkańca naszego powiatu.

Bolesławiec - Informacje: Policyjne tortury w Osiecznicy
Blues nad Bobrem 2011 (fot. Bernard Łętowski)

Apelując do Ministra Sprawiedliwości o zmiany prawne pozwalające na dostęp obywateli do adwokata od momentu zatrzymania przez policję, Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar podał przykłady policyjnych tortur wymieniając m.in. historię mieszkańca naszego powiatu maltretowanego przez policjantów. 

Wszystko wydarzyło się w w Kliczkowie i Osiecznicy podczas Festiwalu Blues nad Bobrem w roku 2011. 

Przemoc i maltretowanie dotknęły człowieka, który wraz z żoną udał się na jeden z festiwalowych koncertów i z uwagi na długą kolejkę do toalet, załatwił swoją potrzebę fizjologiczną w pobliskich krzakach. Ponieważ nie miał przy sobie dokumentów został pobity (był bity m.in. przez wiele godzin pałką), użyto wobec niego gazu, duszono i zmuszano do przyjęcia mandatu.

Prowadząca sprawę prokuratura w Lubaniu ustaliła, że funkcjonariusze policji chcieli wylegitymować pokrzywdzonych (mieszkańców powiatu bolesławieckiego i lwóweckiego), jednakże ci nie mieli przy sobie dokumentów tożsamości, więc zostali zaprowadzeni do stojącego poza terenem zamku radiowozu, aby policjanci mogli ich przewieźć na posterunek policji w Osiecznicy. 

Przy radiowozie mieszkaniec powiatu bolesławieckiego został uderzony w twarz przez jednego z policjantów oraz powalony na ziemie przez drugiego a następnie psiknięto mu gazem w twarz i bito pięściami po głowie i plecach. Następnie założono mu kajdanki i położono na ziemi, a funkcjonariusz bił go pałką po plecach i udach.

W tym samym czasie bity chciał nakręcić zajście telefonem komórkowym, ale telefon został mu wyrwany, potem policjant psiknął mu gazem w twarz, uderzył pałką po nerce i wrzucił na tył radiowozu do tzw. „klatki”, po chwili wrzucony tam został również mieszkaniec powiatu lwóweckiego. Na posterunku policji w Osiecznicy zatrzymani byli zmuszani do przyjęcia mandatu, bici  pałką po udach, rękami po twarzy, jeden z nich był też duszony. Bito także jednego w obecności drugiego. W końcu mężczyzna z naszego powiatu przyznał się do winy i przyjął mandat. 

RPO podkreśla, że zatrzymany nie był badany przez lekarza przed zabraniem go na komendę. Nie miał możliwości poinformowania o zatrzymaniu żony, który dowiedziała się o tym fakcie dopiero wówczas, gdy sama zadzwoniła na komendę.

W styczniu 2012 roku przed Sądem Rejonowym w Bolesławcu zakończył się proces policjantów. Zostali skazani za przekroczenie uprawnień, jeden na rok i 8 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, drugi na rok o cztery miesiące w zawieszeniu na 3 lata. Wskutek wyroku obaj stracili pracę w policji. 

 

Zdaniem RPO jednym z rozwiązań problemu policyjnych tortur jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania. W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich działa zespół ekspertów zwany Krajowym Mechanizmem Prewencji Tortur (KMPT). Eksperci KMPT, którzy regularnie wizytują miejsca pozbawienia wolności, rozmawiają z osobami tam przebywającymi i przeglądają dokumentację, na  potrzeby tego wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeanalizowali sprawy sadowe, w których można mówić o torturach  od momentu powołania KMPT, czyli od 2008 r.

Do 2015 r. włącznie:
· 33 policjantów skazano w Polsce w 22 sprawach karnych z art. 246 kodeksu karnego
· w roku 2016 uprawomocniło się kolejnych 6 wyroków dotyczących 9 funkcjonariuszy. 

Przykłady stosowanych przez policjantów tortur to m.in.:
· bicie po całym ciele – najczęściej pałką w pięty,
· rażenie paralizatorem po całym ciele, także w okolicach miejsc intymnych,
· używanie gazu służbowego,
· zakładanie worka foliowego na głowę i duszenie,
· rozbieranie i wystawianie na widok publiczny,
· grożenie: zgwałceniem, podrzuceniem narkotyków, sprowokowaniem sprawy  karnej, pogryzieniem przez psa, przyprowadzeniem osoby bliskiej i przestrzeleniem kolan w trakcie ucieczki, długotrwałą izolacją bez kontaktów z rodzicami,
· zmuszanie do przebywania w powodującej ból pozycji,
· ściskanie jąder, chwytanie za członka oraz doprowadzenie do poddania się innej czynności seksualnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca też uwagę, że tortury wcale nie zdarzają się w przypadku ciężkich przestępstw. Wręcz przeciwnie – dotyczą podejrzanych o drobne przestępstwa, sprawców wykroczeń, świadków, młodych kobiet, nieletnich.

Często bywało tak, że bici i torturowani byli ludzie skuci kajdankami – a więc bezbronni!

Jeśli do tortur dochodzi, to często na samym początku postępowania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem
· w pomieszczeniach służbowych komendy policji,
· w czasie transportu na komendę,
· przy zatrzymaniu,
· w czasie rozpytań dokonywanych przez funkcjonariuszy wydziałów kryminalnych,
· w czasie przesłuchań,

Dlaczego rozwiązaniem ma być obecność obrońcy?

Zdaniem RPO obrońca obecny przy zatrzymanym od chwili zatrzymania, to nie tylko pełnomocnik procesowy, ale doskonały mechanizm chroniący przed torturami,

Obowiązujące w prawie polskim rozwiązania (np. możliwość zbadania zatrzymanego przez lekarza, dostęp do obrońcy , pouczenie o prawach itd.)  są niewystarczające, bo okazuje się, że policjanci mogą fałszować protokoły, wpisywać nieprawdziwe informację o stanie zdrowia zatrzymanego, poświadczać nieprawdę pisząc, że pouczyli o prawach, stosować zmowę milczenia.

Więcej o inicjatywie Adama Bodnara można przeczytać TUTAJ.(Bolec.Info)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
Bolecnauci komentują
Policyjne tortury w Osiecznicy

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~~   21 kwietnia 2017r. o 6:48

~~
Zdjęć: 0
Postów:

~~policjant tego zdarzenia napisał(a):
poszkodowani to karani za przestępstwa i pobicia obywatele którzy mieli po 2 promile alkoholu w trakcie podjęcia czynności


...policjanci to karani za przestępstwa - pobicia obywateli, w trakcie wykonywania czynności.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~~~   21 kwietnia 2017r. o 9:42

~~~~
Zdjęć: 0
Postów:

Błąd młodych policjantów, którym niewątpliwie puściły nerwy. Powinni tym agresywnym pijaczkom założyć sprawę za znieważenie i pobicie policjantów (od agresji i wyzywania policjantów się zaczęło). Tak to łobuzy (jeden karany wcześniej za pobicia) śmieją się wszystkim w nos, a to oni powinni odpowiadać przed sądem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Misiek   21 kwietnia 2017r. o 10:13

~~Misiek
Zdjęć: 0
Postów:

6 lat temu się obudził ten rzecznik, czego tego nie nagłaśniał jak poprzednia władza rządziła mógł wystąpić do ministra.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Cc   21 kwietnia 2017r. o 10:26

~~Cc
Zdjęć: 0
Postów:

Jeżeli bym to czytał nie widząc tej sytuacji to pewnie bym uwierzył ale tak się składa że widziałem zajście i nie było tak że Panowie siusiali w krzaczkach tylko widząc policjantów i na oczach tłumu wystawili fujary i lali bo było pewni że policjanci nie będą reagować bo jest ich tylko dwóch a że się przeliczyli to dalej cwaniakowali i nie chcieli podać swoich danych ja osobiście wtedy mowiłem ze powinni ich zabrać na komendę i spakować i chyba wykrakałem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Prawda   21 kwietnia 2017r. o 13:05

~~Prawda
Zdjęć: 0
Postów:

Jak jesteś policjantem i wpieprzasz w jakiekolwiek bagno chcbys był nie winny praktycznie cię nie ma szulaj sobie innej pracy !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~policjant tego zajscia   21 kwietnia 2017r. o 13:57

~~policjant tego zajscia
Zdjęć: 0
Postów:

panowie poszkodowani przed sadem przedstawili obdukcje wystawiana prywatnie zrobiona po kilku dniach po zdarzeniu taka obdukcje mogł uznac tylko sad skoligacony z tak zwanymi poszkodowanymi policjanci wierzyli w sparawiedliwosc nie mieli adwokata i byli przekonani ze zostana uniewinnieni stało jednak sie inaczej mam nadzieje ze obecne zmiany czynione przez obecnego Ministra Sprawidliwosci doprowadza do ograniczenia korupcji i kolesiostwa w sadach
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   21 kwietnia 2017r. o 14:36

~~
Zdjęć: 0
Postów:

Bardzo dobrze się stało, że chociaż raz policjanci zostali ukarani przez Sąd. Jestem żywym przykładem jak policjanci zeznają nieprawdę na sali sądowej, kłamią i zmyślają, dążą do ukarania ofiar a nie sprawców. Mamy tylko nadzieję, że tym policjantom i policjantkom będzie działo się w życiu tylko samo zło. To bardzo źli ludzie. Policji nigdy nie ufaliśmy i nigdy nie zaufamy żadnemu policjantowi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Suma   21 kwietnia 2017r. o 17:27

~~Suma
Zdjęć: 0
Postów:

Oj policjancie tego zajścia i inni NIBY świadkowie po co te kłamstwa? Dalej brniecie w bagno szkoda że nie można podać waszych nazwisk
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

  Inne informacje z Bolesławca:
  - 23.04.2018, Seniorzy świętują
  - 23.04.2018, Koncert dla przyjaciół
  - 23.04.2018, Którą szkołę wybrać? Sprawdź ofertę!
  - 23.04.2018, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu
  - 23.04.2018, Zespół Szkół Mechanicznych im. Ludwika Waryńskiego w Bolesławcu
  - 23.04.2018, Zespół Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu
  - 23.04.2018, Zespół Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu
  - 23.04.2018, Zespół Szkół Budowlanych w Bolesławcu
  - 23.04.2018, II Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Bolesławcu
  - 23.04.2018, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO