ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4310, 23 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

31 maja 2017r. godz. 07:35, odsłon: 1503, Zlecony tekst
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Przepisy BHP regulują obowiązki dotyczące posiadania i wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.
Bolesławiec - Informacje: Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy (fot. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy)

Obowiązki w tym zakresie są zróżnicowane i uzależnione od celów, którym ma służyć apteczka. Inne przepisy dotyczą kierowców, a inne pracodawców. Nie są natomiast sprecyzowane wymagania dotyczące minimalnego wyposażenia apteczki.

Apteczka pierwszej pomocy

Jak sama nazwa mówi apteczka powinna zawierać środki niezbędne do udzielenia pomocy doraźnej w przypadku niegroźnych uszkodzeń (skaleczenia, stłuczenia) lub zapewnić pomoc do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego (zasłabnięcia, uszkodzenia kończyn).

Każda apteczka powinna posiadać specjalne opakowanie, oznaczone ( biały krzyż w zielonym polu) i łatwe w obsłudze. Absolutnie nie wolno zamykać jej na klucz, chyba, że znajduje się on w zamku apteczki. Apteczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym.

W zakładach pracy ilość apteczek powinna być dostosowana do ilości pracowników i rozmieszczenia stanowisk pracy. Pracodawca powinien ustalić to z lekarzem sprawującym opiekę profilaktyczną nad pracownikami.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

W dużej mierze uzależnione jest ono od przeznaczenia. Inaczej będzie wyposażona apteczka samochodowa, inne wymagania dotyczą apteczki w szkole, a inne w zakładzie produkcyjnym.

Apteczka zakładowa powinna posiadać krótką instrukcję udzielania pierwszej pomocy. W apteczkach metalowych w formie obrazkowej umieszczana jest ona na wewnętrznych stronach drzwiczek, może być także umieszczona obok na metalowych tablicach. Ponad to apteczka powinna zawierać:

 • nożyczki lub mały nożyk,
 • bandaż elastyczny – 4 opakowania,
 • gazę sterylną – 4 sztuki,
 • chustę trójkątną – 2 sztuki,
 • agrafki – 4 sztuki,
 • elastyczną siatkę opatrunkową w różnych rozmiarach,
 • rękawiczki gumowe – 3 pary,
 • plaster zwykły – 2 sztuki,
 • plaster z opatrunkiem – różne rozmiary,
 • folię termoizolacyjną – minimum 1,
 • maseczki do sztucznego oddychania „usta usta” .

Osoby odpowiedzialne za wyposażenie apteczek zakładowych powinny na bieżąco monitorować ich wyposażenie. Nie tylko uzupełniać brakujące środki, ale także sprawdzać ich termin przydatności do użycia. Wszyscy pracownicy powinni być poinformowani o miejscach rozmieszczenia apteczek.

Bardzo ważne! Zgodnie z obowiązującymi przepisami w apteczkach nie może znajdować się wata, środki dezynfekujące i leki, w tym środki przeciwbólowe. Wiele osób jest uczulonych na działanie tych środków i leków, więc bezpieczniejsze jest ich niestosowanie. Można podać je tylko na życzenie i z zasobów osób chorych.

Zobacz również jak zadbać o czystość w miejscu pracy przy użyciu absorbentów: www.ekotu.pl/Sorbenty-absorbenty

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Zuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENA
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy
Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.