Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
BolecFelieton
1 maja 2019r. godz. 17:49, odsłon: 6979, Marcin Marczewski

Dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec się zmienia

Marcin Marczewski: Nie mam wątpliwości - to dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec może się rozwijać.
Marcin Marczewski
Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Dzisiaj mija 15 lat od dnia, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jest to jeden z większych sukcesów w historii naszego kraju, choć mam świadomość, że nie wszystkim się to podoba (szczególnie osobom o mocno prawicowych poglądach).

W ubiegłym roku, w 14. rocznicę, pisałem w swoim felietonie o tym, jak - dzięki Unii Europejskiej - zmienił się nasz Bolesławiec. Dzisiaj nadal większość tych stwierdzeń jest prawdziwa i nie mogę ich nie przypomnieć w dniu, w którym świętujemy rocznicę takiego sukcesu (wiem, wiem, że w Polsce większość zwykle świętuje historyczne porażki, ale nie ja).

Unia zagościła w Polsce i Bolesławcu już na kilka lat przez naszym wstąpieniem do Wspólnoty. Dzięki funduszowi PHARE, który ładował grube pieniądze w politykę spójności, wybudowana została średnica, czy został zrealizowany projekt ISPA (oczyszczanie ścieków). Pamiętam, ile różnych placów budowy było w tym czasie w mieście i przy każdym stała tablica z logotypem Unii.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w Unii Europejskiej. I to na wiele sposobów - od otwartych granic i rynku pracy, dzięki czemu do Bolesławca zaczęło spływać euro (bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych krajach). Dzięki UE do Bolesławca przyjechało także wiele zachodnich firm. Bezrobocie w Bolesławcu i powiecie spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otworzyło także możliwości edukacyjne, z których wielu bolesławian skorzystało. Sam jestem zresztą tego przykładem - już w październiku 2004 roku rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Dublińskim, korzystając ze specjalnego programu unijnego. Dzisiaj mogę tę zdobytą wiedzę wykorzystywać pracując w Bolesławcu, w Polsce.

Rok temu w swoim felietonie pisałem, że jeszcze lepiej Unię widać w Bolesławcu na ulicach: wybudowane bądź wyremontowane drogi, przebudowany ośrodek kultury, wyremontowany teatr, odnowione dawne „baseny kryte”, przebudowany zbiornik retencyjny z funkcją basenu na Jeleniogórskiej, wyremontowane kamienice w rynku oraz sam rynek, wokół podwórka, w tym ratusz. Nie można też zapominać o unijnych środkach na remonty szkół czy kościołów oraz programy wspomagające edukację, kulturę i sport. Ze środków unijnych zbudowano doinwestowano zakup nowych miejskich autobusów czy zbudowano autostradę A4 do Zgorzelca. Bezpłatna komunikacja miejska jest także dzięki UE. Także imprezy, z których słynie Bolesławiec - w tym Święto Ceramiki - dofinansowywane były z funduszy unijnych.

Rachunek ekonomiczny naszego członkostwa w UE jest prosty - Polska o wiele więcej otrzymała niż wpłaciła. Gdyby nie Unia Europejska tych bolesławieckich inwestycji by po prostu nie było. I nie miałoby to znaczenia czy prezydentem Bolesławca był Piotr Roman czy Jan Kowalski. Roman i jego ludzie potrafili dobrze czerpać z funduszy unijnych (choć nie wykluczone, że inne osoby zrobiłyby to lepiej i w bardziej przemyślany sposób).

Jedno jest pewne. Bolesławianie doskonale sobie radzą w nowej, unijnej rzeczywistości. Dzięki temu, że 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej dzisiaj mieszkańcy powiatu bolesławieckiego są bardziej otwarci (choć jeszcze nie wszyscy). Sami też częściej podróżują po krajach Wspólnoty, poznają kultury i spotykają ludzi. A później realizują swoje pomysły w mieście.

Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - Unia Europejska to rządy prawa, to demokracja oraz słuchanie głosu mieszkańców; to równe szanse dla wszystkich.

W Bolesławcu nie zawsze te zasady - mimo naszych 15 lat w UE - były stosowane. Mogłoby to w sumie nie dziwić szczególnie, gdy słyszy się z ust premiera nieprawdziwe słowa o konieczności "wstawania z kolan" czy slogany krytykujące UE itd. Tyle tylko, że my jesteśmy Unią! My, bolesławianie!

Unia dotarła do Bolesławca, choć niestety nie w każdy rejon miasta. Wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. bałagan na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, kolesiostwo, ustawione konkursy na kierownicze stanowiska w spółkach miejskich itd. Wreszcie tłumienie inicjatyw mieszkańców - od Gliniady po BnB. Te same przykłady wymieniałem w swoim tekście w ubiegłym roku - okazuje się, że niestety wszystkie są nadal aktualne.

Tam gdzie mimo naszego członkostwa w Unii Europejskiej nie były stosowane te najważniejsze zasady Wspólnoty, tam - jako społeczeństwo, jako bolesławianie odnieśliśmy porażkę. Tam gdzie była lokalna pseudo-polityka a nie rozmowy z mieszkańcami, tam widzimy stracony czas, zgaszone inicjatywy, wzmocnione układy.

Tych pierwszych piętnaście lat w Unii Europejskiej minęło bardzo szybko. Sporo udało nam się zrobić w Bolesławcu, ale wciąż wiele musimy - jako społeczność - się nauczyć. Jestem pewien, że w kolejnych latach Bolesławiec się zmieni jeszcze bardziej. Za trzy lata do głosu dojdą młodzi ludzie, którzy urodzili się już w czasie, gdy Polska była w Unii - nie sądzę, aby łatwo chcieli oddać to, co niesie ze sobą Wspólnota Europejska.

A Wy, drodzy Czytelnicy? Jak oceniacie 15 lat Bolesławca w Unii Europejskiej? Zapraszam do dyskusji.

Dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec się zmienia

2161
#fobiak nieaktywny
8 maja 2019r. o 8:20
mir.ko napisał(a): Oto ile kosztował porzedni system.

https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/pozbylismy;sie;dlugow;po;prl-u;zaciagnelismy;nowe,204,0,456652.html

Brano kredyt ale przeciez bylo zadowolenie. Dotąd jest tu spór o moc tamtego ustroju. Dopiero 10 lat temu to splacilismy. Ilu z was była tego świadoma?


oj biednys ty biedny bidulko, musiales zascisnac pasa aby splacic ten twojej babci i ojca. teraz jak widac jestes piekny szczesliwy i gloopi. kredyty prl mogliscie szybciej splacic gdyby wam na tym zalezalo. okradaliscie ciemny lud z majatku narodowego przez 30 lat czyli pieniadze na splate mieliscie. jak cimny lud zmieni kolor to pociagnie was do odpowiedzialnosci.
http://www.polishclub.org/2019/02/17/raport-o-wyprzedazy-majatku-narodowego/
gdzie sa pieniadze, ze sprzedazy?
przed konstytucja kwasniewskiego moc prawna miala konstytucja prl, majatek panstwowy nalezal do narodu, nie do rzadow. nie bylo referendum i zgody narodu na wyprzedaz jego majatku. rzady okradly narod i dalej go okradaja, sprzedajac im ich miejsca pracy i mieszkania. ci ktorzy wykupili mieszkania w ktorych mieszkali zaplacili za nie podwojenie, raz prl, swoja praca a drugi raz zlodziejom wyprzedajacym ich majatek. jesli 1946 roku tamta generacja chciala upanstwowienia majatku to po wpadku systemu, majatek ten i majatek wypracowany powinno sie jej zwrocic. majatek narodowy nie jest wlasnoscia rzadow, narod jest zastraszany i nieswiadomy ale kiedy sie przebudzi, zacznie sie upominac o swoje. rowniez o surmin i ceramike.


Zgłoś do moderacji Odpowiedz
315
#mir.ko nieaktywny
8 maja 2019r. o 9:05
Ja tylko wskazalem ze boom prl to nie tylko praca ale tez kredyt zagraniczny. Widocznie byl konieczny. Nie on byl zapewne powodem konca prl.
Napisalem ze nawet w latach 90-00 nie byliśmy świadomi jego splat, nikt sie tym nie przejmował mimo ze wszystko co w budował prl w tym czasie zaczęto remontować , każdy jeden blok ! (odnosnie remontu autostrad za 30 lat)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
8 maja 2019r. o 15:14
nowe autostrady tez sa juz remontowane i nie ma budynku, ktorego nie trzeba remontowac, budynki sa planowane na 30 lat bez remontu, po 30 latach trzeba je remontowac. kredyt prl-u poszedl na zaklad pracy, huty, stocznie, ponoc wybudowali 600 zakladow, ktore w pierwszej kolejnosci rzadowi zlodzieje rozdali lub sprzedali za lapowki jak sie dorwali do koryta
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Krwawosiny Zimowit niezalogowany
8 maja 2019r. o 15:43
mirko ,nie remonty bloków tylko termoizolacja ,pokryta przez mieszkańców wspólnot lub spółdzielni . w gerlitz po zjednoczeniu część osiedla została rozebrana ,bo nie miał kto mieszkać ,wyjechali do rfn-u ,ale też przy blokach 4-ro piętrowych powstały windy (społeczeństwo się starzeje) gdzie nam do tych standardów ,a tak nawiasem to wielka płyta przywędrowała z zachodu ,więc to nie tylko nasz problem

na starzyńskiego klatki są przystosowane do wind. tylko kto zapłaci?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
14505
DP
8 maja 2019r. o 18:51
mir.ko napisał(a): Ja tylko wskazalem ze boom prl to nie tylko praca ale tez kredyt zagraniczny. Widocznie byl konieczny. Nie on byl zapewne powodem konca prl.
Napisalem ze nawet w latach 90-00 nie byliśmy świadomi jego splat, nikt sie tym nie przejmował mimo ze wszystko co w budował prl w tym czasie zaczęto remontować , każdy jeden blok ! (odnosnie remontu autostrad za 30 lat)


wszystko ma początek i koniec;)

no dobra,nie będę ci już dokuczać,wystarczy że robi to mój szop
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).