Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
10 września 2019r. godz. 09:33, odsłon: 6734, Henryk Dumin

Iwona Omiatacz - mistrzyni korowaja

Mistrzyni tradycji przedstawiała recepturę, technologię wypieku, a także sposoby dekorowania korowaja.
Mistrz Tradycji Iwona Omiatacz
Mistrz Tradycji Iwona Omiatacz (fot. Bernard Łętowski)

Artystka ludowa Iwona Omiatacz z Gościszowa wywodzi się z rodziny Polaków z Bośni przybyłych na Dolny Śląsk w 1946 roku. Przodkowie tej grupy osiedleńczej pochodzą z terenów dawnej cesarskiej Galicji, skąd pod koniec XIX stulecia postanowili wyemigrować na Bałkany, gdzie zamieszkiwali do końca II wojny światowej.

W grupie polskich reemigrantów z Bośni i ich potomków urodzonych w okresie powojennym przetrwały do dziś liczne tradycje świadczące o rdzennej, polskiej tożsamości tych rodzin. Należą do nich m.in. zwyczaje i obrzędy związane z zaślubinami.

Iwona Omiatacz należy do średniego pokolenia osób pielęgnujących dawne tradycje. Od matki Katarzyny nauczyła się wypiekać korowaje, które sporządzane były z okazji wesel i wnoszone uroczyście na salę przez starościnę. Ciasto takie wypiekano z najlepszych surowców, ozdabiano rózgami owiniętymi zapieczonym ciastem oraz  dekorowano kolorową bibułką.

Bolec.Info - zdjęcie

W ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Iwona Omiatacz realizuje w 2019 roku cykl zajęć warsztatowych poświęconych przywróceniu dawnej tradycji do stosowania podczas współcześnie organizowanych wesel. Zajęcia prowadzone są w wioskach zasiedlonych przez rodziny potomków polskich reemigrantów z Bośni. Uczestniczą w nich osoby młode, a także starsze, przypominające sobie lub uzupełniające swą relacją przekaz warsztatowy. W trakcie spotkań Iwona Omiatacz przedstawia recepturę, technologię wypieku, a także sposoby dekorowania korowaja - to tradycyjny wielki bochen chleba wyparty dziś przez torty ślubne. Uzupełnieniem przekazu tradycji są przyśpiewki weselne towarzyszące weselom. Jedno z takich spotkań warsztatowych odbyło się w minioną niedzielę w Milikowie, podczas Święta Chleba.

W spotkaniach uczestniczą głównie kobiety, które przywołują z pamięci rodzinnej ten zwyczaj. Zaczął on zanikać w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, wypierany przez torty. Projekt Mistrz Tradycji MKiDN ocala przed zapomnieniem dawną polską tradycję, która jest częścią dziedzictwa kulturowego współczesnych Dolnoślązaków.

Bolec.Info - zdjęcie

Iwona Omiatacz - mistrzyni korowaja

~Kawowa Lilia niezalogowany
10 września 2019r. o 12:30
Może ktoś zna jakieś inne stare receptury z których można przyrządzić orginalne dania , bo przecież na naszym terenie zamieszkują nie tylko reemigranci z Bośni ale wielu innych przybyszów z polski oraz europy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Jaskrawoniebieski Platan niezalogowany
10 września 2019r. o 16:57
To ukraiński i rosyjski zwyczaj.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Niebieskoszary Starzec niezalogowany
11 września 2019r. o 9:00
Cesarska Galicja? Trudno napisać, Małopolska Wschodnia, przecież dłużej trwała jak ta cała Galicja.
Z Centralnej Polski już by lepiej brzmiało...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Rdzawobrunatna Abelia niezalogowany
11 września 2019r. o 9:25
W centralnej Polsce na weselu witało się młodych po przyjściu z kościoła chlebem i solą.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Ceglastoczerwony Bluszczyk niezalogowany
26 maja 2020r. o 15:01
O co chodzi z tymi szyframi w niku?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Villaro zaprasza
REKLAMAMrowka zaprasza