Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
1 kwietnia 2021r. godz. 10:58, odsłon: 1314, Zlecony tekst

Ile powinna trwać drzemka?

Drzemka nie jest stratą czasu, ale sposobem na odzyskanie sił i odświeżenie umysłu.
Ile powinna trwać drzemka?
Ile powinna trwać drzemka? (fot. )

Daje także inne korzyści naszemu organizmowi. Warto w ciągu dnia zaplanować sobie przynajmniej 10-20 minut drzemki, a najlepszym do tego momentem jest wczesne popołudnie. Krótki sen w ciągu dnia zmniejsza poziom zmęczenia i stresu, a także pobudza kreatywność i dostarcza dużo energii. W trakcie jej trwania w organizmie wytwarzana jest noradrenalina i adrenalina, które odpowiadają za pobudzenie, wspomagając pracę serca i poprawiają ukrwienie mózgu.

Jak drzemka wpływa na nasz organizm?

Wiele osób zmaga się ze zmęczeniem i spadkiem efektywności w ciągu dnia. Nagle dopada nas kompletny brak energii, zaczynamy ziewać, czy też odczuwać ból głowy. W ten sposób nasz organizm domaga się chwili odpoczynku, aby naładować akumulatory. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się drzemka. Zdecydowana większość ludzi sięga jednak w tym momencie po napoje energetyczne lub kolejną kawę, co nie zawsze sprawia, że nagle zyskają siły. Po nieprzespanej nocy wystarczy znaleźć odrobinę czasu na odpoczynek, aby zaburzone funkcje mogły wrócić do normy. Drzemka sprawia, że zwiększa się nasza efektywność pracy i zdecydowanie łatwiej zapamiętujemy nowe informacje. Regularne ucinanie sobie drzemki pomaga także pozbyć się stresu i napięcia, ponieważ skutecznie obniża poziom kortyzolu.

Ile powinna trwać drzemka?

Warto pamiętać o tym, aby drzemki były regularne i odbywały się mniej więcej o tej samej porze. Optymalny czas snu wynosi około 20 minut. Drzemki, które trwają krócej, dają od razu zastrzyk energii, natomiast dłuższy sen sprawia, że czujemy się osłabieni i ospali. Odpoczynek w ciągu dnia powoduje, że umysł znów pracuje wydajniej, jak po przebudzeniu. Wiele osób uważa, że spanie w ciągu dnia spowoduje problemy z zasypianiem w nocy, co może się objawiać u osób borykających się z bezsennością. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby nie ucinać sobie drzemki później niż po godzinie 18. Ponadto nie powinna ona trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ w tym czasie mózg przejdzie w fazę głębokiego snu. Drzemka po obiedzie, która będzie trwać dłużej również spowoduje, że nie będziemy mieć siły na cokolwiek. Żołądek będzie musiał wydajniej pracować w czasie, kiedy będziemy spali, a więc organizm w efekcie nie będzie miał czasu na odpoczynek.

Jeśli zmagamy się z bezsennością, to powinniśmy zrezygnować z popołudniowych drzemek, ponieważ będą one zaburzać rytm dobowy. Mimo że niektórym pozwalają one odpocząć i zregenerować organizm, to mogą powodować problemy z zasypianiem wieczorem. Nadmiar obowiązków, praca zmianowa, nadgodziny oraz codzienne obowiązku powodują, że wytwarzany w naszym organizmie kortyzol negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Brak odpowiedniej ilości snu będzie obijać się na naszym zdrowiu. Zwiększy się ryzyko nadciśnienia i innych schorzeń związanych z układem krążenia. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zapracowani, chwila odpoczynku w ciągu dnia z pewnością zwiększy naszą efektywność i produktywność. Więcej na temat drzemki i jej zalet można przeczytać na https://sembella.pl/porady/w-drzemce-sila/.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).