Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Bolecnauci alarmują
16 lipca 2009r. godz. 01:07, odsłon: 4193, Bolec.Info / Daniel Biernat

Przetrwały wojnę, remontu już nie

Podczas renowacji wiaduktu kolejowego firma wykonująca remont usunęła wieżyczki strażnicze z czasów II wojny światowej.
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie (fot. Daniel Biernat)
Podczas renowacji wiaduktu kolejowego, a dokładnie jego przyczółków, firma wykonująca remont usunęła tzw. wieżyczki strażnicze z czasów II wojny światowej.

Taką informację przekazał nam, za pośrednictwem BolecCynku, jeden z Czytelników Bolec.Info. Postanowiliśmy ją sprawdzić. Jak się dowiedzieliśmy, rzeczywiście wieżyczki strażnicze zostały usunięte w trakcie remontu wiaduktu kolejowego.

- Może nie była to jakaś niesamowita atrakcja, jednak była to pamiątka historyczna, która przypominała nam burzliwy okres historii – pisze w BolecCynku nasz Czytelnik. - O rzeczy, które nam pozostawiła historia powinniśmy dbać, a nie je usuwać - dodaje.

W każdym mieście można znaleźć ciekawe miejsca, zabytki, wszelkiego rodzaju pamiątki historyczne. Każde miejsce ma swoją przeszłość i związaną z nim historię. Tak też jest w przypadku Bolesławca. Wieżyczki strażnicze, które zachowały się na terenie miasta, może nie są zabytkami historycznymi, ale są pamiątkami historii. Nie ważne jest czy dotyczą okresu II wojny światowej czy okresu „Zimnej wojny”. Są tym, co stwarza specyficzny klimat. Pozostają niezmienne. Jedynym elementem ingerencji człowieka powinno być umożliwienie innym ich obejrzenia.

Co na to PKP?
Aby uzyskać wiarygodne informacje zwróciliśmy się z pytaniem naszego Czytelnika do rzecznika prasowego PKP Dolny Śląsk.

- Prace remontowe przebiegają według projektu, według którego przy wiadukcie te kopułki betonowe nie pozostają, dlatego zostały usunięte – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Dolny Śląsk.

Jaką rolę pełniły wieże wartownicze?
Obiekty betonowe, które znajdowały się przy wiadukcie popularnie nazywa się bunkrami, ale jak mówi Zdzisław Abramowicz są to w najlepszym wypadku prowizoryczne schrony wartownicze. - W Bolesławcu było kilka rodzajów takich schronów wartowniczych – mówi Zdzisław Abramowicz. – Schrony wartownicze przy bolesławieckim wiadukcie miały służyć jako obiekty, które w przypadku jakiegoś bezpośredniego zagrożenia, miały chronić wartowników od kul karabinowych oraz odłamków pocisków artyleryjskich – dodaje. Jak mówi, właśnie dlatego budowano je przy mostach, ponieważ z takiego obiektu można było obserwować co się dzieje przy moście, nie będąc narażonym na ostrzał. - Przede wszystkim miały one charakter punktu, w którym chowali się wartownicy w sytuacji zagrożenia, chodziło o doraźne powstrzymanie sabotażu - tłumaczy.

Gdzie możemy zobaczyć podobne budowle?
Podobne schrony wartownicze możemy zobaczyć m.in. zaraz po lewej stronie bramy wjazdowej na teren Concordii przy ulicy Orlej oraz na terenie Zakładów Ceramicznych przy ul. Kościuszki. Kolejną tego typu budowlę możemy zobaczyć w Kraszowicach, przy elektrowni wodnej.

Fotoreportaż: 42. Przetrwały wojnę, remontu już nie

Schron wartowniczy przy wjeździe do Concordii

1 - Schron wartowniczy przy wjeździe do Concordii

fot. Daniel Biernat, 2009-07-16

Następne zdjęcie
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie (fot. Daniel Biernat)
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie
Dawny schron wartowniczy przy wiadukcie (fot. Daniel Biernat)
Dawny schron wartowniczy przy wjeździe do Concordii
Dawny schron wartowniczy przy wjeździe do Concordii (fot. Daniel Biernat)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).