ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4222, 27 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Promedica zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Józef Kusiak
Kandydat na Senatora RP


2005-09-21 17:00:00

<b>Józef Kusiak</b><BR>Kandydat na Senatora RP
Józef Kusiak - ma 54 lata.
Po ukończeniu Technikum Leśnego w 1971 roku podjął pierwszą pracę w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych.
Pracując zawodowo ukończył politologię na Uniwersytecie Wrocławskim.
W 1989 roku, po obronie pracy, otrzymał tytuł doktora nauk historycznych. Od dwóch kadencji pełni funkcję prezydenta Jeleniej Góry.
Obecnie kandydat SLD do Senatu

Pytania i odpowiedzi:
BolecInfo


Jak pan ocenia swoją dotychczasową działalność jako prezydenta Jeleniej Góry?
Józef Kusiak
Kandydat na Senatora RP


Doświadczenia zawodowe i wysokie oceny mojej pracy sprawiły, że uzyskałem społeczne poparcie w kampanii wyborczej do samorządu Jeleniej Góry w 1994 roku, a gdy zostałem wybrany radnym, powierzono mi funkcję wiceprezydenta Miasta. W kolejnych wyborach w 1998 roku powierzono mi mandat radnego, a Rada Miejska desygnowała mnie na funkcję Prezydenta Miasta Jeleniej Góry. W 2002 roku mieszkańcy Jeleniej Góry wybrali mnie na Prezydenta Miasta w pierwszych bezpośrednich wyborach.

W tym okresie zabiegałem skutecznie o modernizację i rozbudowę infrastruktury komunalnej, promocję turystyczną i gospodarczą miasta, nowe miejsca pracy a także o warunki do rozwoju sieci banków, firm handlowych i usługowych, a przede wszystkim – do jakościowego skoku w poprawie stanu komunikacji miejskiej i ochrony środowiska. Za swój osobisty sukces uważam podjęcie skutecznych starań o poprawę sytuacji na rynku pracy. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, nowy inwestor wybudował od podstaw zakład produkcyjny, zatrudniający w dniu dzisiejszym 1400 osób. Jelenia Góra od wielu lat ma najmniejszą, po Wrocławiu, stopę bezrobocia.
Moja aktywność społeczna znalazła uznanie i akceptację mieszkańców Jeleniej Góry. Czytelnicy tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie” przyznali mi tytuł „Człowieka Roku 2001”, a w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” uznano mnie za „Wpływowego Dolnoślązaka”.
Moje dobre i wszechstronne kontakty z parlamentarzystami różnych opcji politycznych sprawiły, że Jelenia Góra w okresie mojej prezydentury jest postrzegana jako ważny ośrodek na mapie gospodarczej kraju. Rankingi publikowane przez niezależne instytucje potwierdzają szczególnie dynamiczny rozwój naszego miasta w ostatnim okresie i lokują je w czołówce najatrakcyjniejszych miejscowości dla inwestorów.

BolecInfo


Czy pełni pan jeszcze inne funkcje będąc prezydentem?
Józef Kusiak
Kandydat na Senatora RP


Z racji doświadczenia samorządowego powierzono mi funkcję członka Zarządu Związku Miast Polskich oraz przewodniczącego Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów byłego województwa jeleniogórskiego, w trakcie pełnienia których zdobywam nowe doświadczenia, wiedzę o problemach samorządów i sposobach ich rozwiązywania.
Od chwili powstania SLD do dzisiaj przewodniczę jeleniogórskiej Radzie Powiatowej, a od maja 2002 r. pełnię funkcję wiceprzewodniczącego dolnośląskiej organizacji SLD.

BolecInfo


Dlaczego zdecydował się pan kandydować do Senatu?
Józef Kusiak
Kandydat na Senatora RP


Kandyduję do Senatu ponieważ mam bardzo duże doświadczenie samorządowe niezbędne do aktywnego wypełniania obowiązków parlamentarnych – deklaruję aktywne działanie na rzecz regionu, wiem jakie znaczenie dla samorządów i dla mieszkańców mają przepisy prawne tworzone w parlamencie - chcę zapewnić tworzenie przyjaznego prawa, znam problemy finansowe samorządów wszystkich szczebli i brak środków na realizację podstawowych zadań państwa przekazywanych w ramach decentralizacji – pragnę to zmienić, by samorządy otrzymywały środki wraz z zadaniami. Będąc w Senacie zapewnię wspólną i spójną z całą lewicą politykę i praktykę stanowienia prawa.

Historia minionych lat pokazuje, że parlament obok osiągnięć stworzył też błędne rozwiązania prawne, kierując się interesem dużych grup a nie mieszkańców miast i wsi. Przez to zostało zmarnowanych wiele środków finansowych oraz praca i zaangażowanie ludzi. Znam te problemy najlepiej, bo przez ponad 11 lat pracy w samorządzie musiałem rozwiązywać problemy pozyskania środków na rozwiązanie bolączek mieszkańców Jeleniej Góry i regionu oraz rozstrzygać o jak najlepszym przeznaczeniu pieniędzy pochodzących z podatków mieszkańców. Wspólnie z radnymi ostatnich trzech kadencji samorządu robiliśmy to najlepiej jak to możliwe w obowiązujących warunkach systemowych. Zrealizowanych zostało wiele inwestycji komunalnych, wielu inwestorów wykorzystało stworzone możliwości, przygotowanych zostało szereg projektów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów. Powstały nowe obiekty produkcyjne i handlowe w których podjęło pracę kilka tysięcy jeleniogórzan. Zmodernizowane zostały sieci infrastruktury i układy komunikacyjne Miasta, rozpoczęto realizację kompleksowych inwestycji wodnych, przygotowano wielkie inwestycje komunikacyjne. Odrestaurowano główne trakty Jeleniej Góry, zmodernizowano i rozbudowano placówki oświaty, odnowiono placówki kultury i obiekty sportowe. Przy udziale samorządu realizowanych jest rokrocznie kilkaset imprez kulturalnych, sportowych, oświatowych i rekreacyjnych. Od kilkunastu lat wykorzystujemy dla realizacji zadań samorządu, środki pochodzące z Unii Europejskiej.
Samorząd Jeleniej Góry racjonalnie wykorzystał powierzone mu pieniądze z korzyścią dla mieszkańców.
Najlepiej świadczą o tym niezależne oceny formułowane przez instytucje badawcze i analityczne publikujące rankingi samorządów, w których od lat zajmujemy wysokie lub czołowe pozycje w gronie miast na prawach powiatu. Potwierdzają to uzyskane certyfikaty – Fair Play – Gminy Przyjaznej Inwestorom, Gotowości Europejskiej i inne wyróżnienia przyznawane przez autorytety tworzące kapituły konkursów. W najbliższych miesiącach zakończy się procedura wdrażania normatywów ISO i uzyskamy certyfikat jakości obsługi obywateli przez Urząd Miejski.

BolecInfo


Czy chciałby przekazać pan coś Bolecnautom?
Józef Kusiak
Kandydat na Senatora RP


Pozdrawiam serdecznie wszystkich Bolecnautów. Szczególnie chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy pomagali mi w kampanii wyborczej, wspierali mnie na duchu. Obiecuję, że zrobię wszystko by nie zawieść pokładanego we mnie zaufania. Z góry pragnę podziękować wszystkim, którzy zechcą oddać na mnie swój głos. Zawsze będę do Państwa dyspozycji, chętnie spotkam się z każdą osobą, której mogę być pomocny.

BolecInfo


Dziękuję za rozmowę.

W imieniu Bolec.Info rozmawiał Daniel Biernat


Dodawanie nowych pyta zostao zablokowane.Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.