Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA VISION EXPRESS zaprasza!
BolecFORUM Nowy temat
BolecPolecamy
22 listopada 2014r. godz. 01:47, odsłon: 4993, Sebastian Zielonka

Kruszyn w połowie XX wieku

Kruszyn po 1945 roku został zamieszkany przez Polaków pochodzących z różnych stron Polski.
Sportowcy z klubu sportowego w Kruszynie
Sportowcy z klubu sportowego w Kruszynie (fot. Klub Sportowy „Znicz” Kruszyn)
Do miejscowości przybyli reemigranci z Jugosławii, dawnych Kresów wschodnich, Polski centralnej i Francji. Nowi mieszkańcy zaczęli tworzyć polską historię tej miejscowości. Na początku swojego pobytu musieli się zaklimatyzować w nowym miejscu i podjąć gospodarstwa oraz odbudować infrastrukturę pozostawioną przez Niemców. Osada w wyniku działań wojennych poniosła duże straty w zabudowie oraz wyposażeniu domów. Można je oszacować na około 20% w stosunku do 1939 roku.

W miejscowości na przestrzeni lat 50-tych i 60-tych działały liczne organizacje zrzeszające mieszkańców m. in. Koło Gospodyń Wiejskich, Służba Polsce czy Klub Sportowy. W świecie bez współczesnych mediów odgrywały one bardzo ważną rolę, bo zapewniały poczucie bezpieczeństwa i rozrywkę dla mieszkańców, którzy w wyniku powojennych zmian musieli stworzyć od podstaw życie społeczne w miejscowości.

We wspomnieniach z tamtego okresu pozostały czyny społeczne, odbudowa przedwojennej sali ćwiczeń przeznaczonej na dom ludowy, który służy mieszkańcom do dziś czy wiata autobusowa przy dzisiejszej ulicy Głównej. W 1957 roku oddano do użytku „Przetwórnię owoców i warzyw” przy ulicy Lipowej, która w pierwszym okresie istnienia zatrudniała 30 osób, niestety „Fabryka” na początku lat 90-tych została zlikwidowana a dziś obiekt popada w ruinę.

Ciekawostką jest to, że w okresie letnim były tworzone przedszkola dla dzieci rolników, aby wszyscy mogli pracować przy żniwach. Po których organizowano święto plonów i wspólnie się bawiono. Jednym z największych problemów dla ludzi był brak kościoła, ponieważ przedwojenny budynek uległ zniszczeniu i został rozebrany w latach 60-tych XX wieku. Staraniem mieszkańców i księży pierwszy budynek powstał pod koniec lat 70-tych XX wieku co znacznie ułatwiło udział w niedzielnej mszy świętej.

Z tamtego okresu zachowały się interesujące zdjęcia, które prezentują najciekawsze momenty z powojennej historii Kruszyna.

Bolec.Info - zdjęcie
Lekcja gimnastyki w 1960 roku (Archiwum Biblioteka Publiczna w Kruszynie)

Bolec.Info - zdjęcie
Mieszkanki Kruszyna. (Archiwum KGW w Kruszynie)

Bolec.Info - zdjęcie
Odgruzowywanie Kruszyna w latach 60-tych. (Archiwum H. Marszałek)

Bolec.Info - zdjęcie
Prace remontowe przy dawnej sali ćwiczeń. (Archiwum A. Małek)

Bolec.Info - zdjęcie
Budowa wiaty przy ul. Głównej w Kruszynie. (Archiwum A. Małek)

Kruszyn w połowie XX wieku

~Marek niezalogowany
22 listopada 2014r. o 18:26
Chodzi zapewne o Kruszyn w latach 50. i 60. XX wieku
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~piotr niezalogowany
22 listopada 2014r. o 18:52
Ciekawa historia nas otacza, tyle lat tu mieszkam a nie zdawałem sobie sprawy ze tak ciekawa wioska to jest
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~majętny Stef niezalogowany
22 listopada 2014r. o 19:42
"W miejscowości na przestrzeni lat 50-tych i 60-tych działały liczne organizacje zrzeszające mieszkańców m. in. (...) Służba Polsce (...)."

Zaraz, przecież wtedy Polski nie było tylko było ZSRR :D

Antykomuchy, wytłumaczcie mi to ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
22 listopada 2014r. o 22:26
Służba Polsce to organizacja działająca na rzecz odbudowy powojennej Polski
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Marek niezalogowany
22 listopada 2014r. o 22:55
~majętny Stef napisał(a): "W miejscowości na przestrzeni lat 50-tych i 60-tych działały liczne organizacje zrzeszające mieszkańców m. in. (...) Służba Polsce (...)."

Zaraz, przecież wtedy Polski nie było tylko było ZSRR :D

Antykomuchy, wytłumaczcie mi to ;)

Jak się chodzi do szkoły, to najlepiej się uczyć. W przeciwnym razie potem jest to, co widać. Szkoda.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Akademia Rozwoju Edukacji zaprasza!