Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
29 lipca 2015r. godz. 23:16, odsłon: 2155, Redakcja

Nauka włoskiego i hiszpańskiego. Razem czy osobno?

Niejeden Polak wracający z południa Europy przywozi ze sobą postanowienie nauki języka kraju, który właśnie opuścił.
Nauka włoskiego i hiszpańskiego. Razem czy osobno?
Nauka włoskiego i hiszpańskiego. Razem czy osobno? (fot. )
Kto nigdy nie zachwycał się śpiewnym językiem mieszkańców południowej Europy? Hiszpanie czy Włosi z ich pełnym ekspresji sposobem wysławiania się są żywą reklamą dla języków i kultur swoich ojczyzn. Niejeden Polak wracający z południa Europy przywozi ze sobą postanowienie nauki języka kraju, który właśnie opuścił.

Zarówno język hiszpański jak i włoski należą do grupy języków wywodzących się z łaciny stąd ich oczywiste podobieństwo. Jednak podobnie jak nie wystarczy znajomość języka polskiego by swobodnie dogadać się ze Słowakiem tak samo nie wystarczy znajomość hiszpańskiego by brylować na włoskich salonach. Obiegowa opinia głosi, że nauka hiszpańskiego przychodzi polakom łatwiej niż nauka włoskiego. Nie do końca wiadomo, skąd wziął się ten mit.

Słownictwo w obu językach jest do siebie zbliżone, podobnie zasady gramatyki. Nie poleca się osobom nie znającym żadnego z wymienionych języków ich jednoczesnej nauki, właśnie ze względu na istniejące podobieństwa. Inaczej rzecz się ma w przypadku osoby, która opanowała do perfekcji język włoski i marzy jej się nauka hiszpańskiego. W tym wypadku podobieństwo obu języków będzie pomocą a nie przeszkodą. Dużo łatwiej opanować słownictwo kolejnego języka z tej samej grupy, niż uczyć się całkiem nowego, zupełnie odrębnego języka, np. któregoś z języków skandynawskich. Podobna wymowa liczebników, zwrotów grzecznościowych, podobne brzmienie wyrazów tożsamych sprawiają, że nauka drugiego języka przebiega bardzo płynnie.

Języki włoski i hiszpański nie biją w Polsce rekordów popularności pod względem ilości osób uczących się. Prym od lat wiedzie angielski, tuż za nim w kolejce stoi niemiecki. W niewielu szkołach podstawowych i średnich została wprowadzona nauka włoskiego czy hiszpańskiego. Mimo to zainteresowanie tymi językami jest całkiem spore, studenci szkół wyższych często wybierają lektorat z włoskiego lub hiszpańskiego. Popularna jest również metoda nauki języka przez internet. Jak wiadomo, za pośrednictwem tego nowoczesnego medium można nauczyć się praktycznie każdego języka. Dostępni online lektorzy pomogą w skutecznym i prawidłowym opanowaniu słownictwa oraz zasad gramatyki.

O ile w języku włoskim można się porozumieć tylko we Włoszech i w niewielkiej części Szwajcarii o tyle język hiszpański jest językiem urzędowym nie tylko Hiszpanii ale również zdecydowanej większości krajów Ameryki Łacińskiej. Można się z nim spotkać także w wielokulturowej Ameryce Północnej oraz północnej Afryce. Szacuje się, że jest on drugim po angielskim językiem używanym najczęściej na portalach społecznościowych, oraz trzecim po angielskim i chińskim językiem używanym w internecie.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza