Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
26 lutego 2015r. godz. 09:00, odsłon: 1255, Redakcja

O polskiej szkole

W systemie edukacji istnieje jednak rzecz niezmienna, a jest nią nadzór pedagogiczny.
(fot. nadzor-pedagogiczny.pl)
System szkolnictwa w Polsce ostatni raz zreformowany był w 1999 roku, kiedy to zamiast ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, bądź pięcioletniego technikum, wprowadzono sześcioklasową szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum i odpowiednio trzy lub czteroletnią szkołę średnią. Reforma oświaty to zatem głównie wprowadzenie nowego typu szkół.

W systemie edukacji istnieje jednak rzecz niezmienna, a jest nią nadzór pedagogiczny. Jest to ocenianie warunków szkoły, zarówno dydaktycznych jak i opiekuńczych, a także wychowawczej, a także udzielanie pomocy, jeżeli placówka takowej wymaga. Istnieją dwa organy nadzoru, wewnętrzny i zewnętrzny.

Nadzór wewnętrzny sprawuje dyrektor danej placówki oświaty, natomiast nadzór zewnętrzny sprawują kuratorzy oświaty, a także wybrani ministrowie. Nadzór dotyczy wielu spraw, takich jak edukacja prozdrowotna, prorodzinna, europejska, wychowanie, ekologia, pomoc materialna i stypendia dla uczniów, a także wiele innych spraw. Plan nadzoru pedagogicznego przygotowany jest na każdy nowy rok szkolny. Dotyczy on stawiania i realizacji zadań, w jakich placówki oświatowe mają kierować się w danym roku. Taki plan oddzielny jest dla każdej placówki i obowiązkowo musi zawierać następujące punkty. Pierwszym z nich jest podstawa prawna, czyli odpowiednia ustawa czy rozporządzenie, wydane przez Ministra Edukacji lub Kuratora Oświaty. Plan musi zawierać także cele nadzoru, podstawowe kierunki realizacji polityki oświaty na konkretny rok szkolny, wraz z terminem jego realizacji, jeżeli przewidziane są kontrole, musi podana być ich tematyka, a także termin, w którym zostanie ona przeprowadzona, a także ewaluacje i podsumowanie poprzedniego roku szkolnego wraz z podaniem wniosków.

Każda ewaluacja ma swój konkretny temat i cel, niezależnie od tego, w jakiej jednostce jest prowadzona. Plan ten musi zawierać konkretną tematykę i zadania, które muszą być zrealizowane zarówno przez nauczycieli, dyrektora, ale też zespół ewaluacyjny.

Plan pomaga w prowadzeniu placówek oświatowych, rozwiązywaniu problemów, pomaga także w prowadzeniu i utrzymaniu dobrej praktyki pedagogicznej. Wspiera on rozwój uczniów, lecz także rozwój zawodowy nauczycieli. Podnosi jakość nauczania i wychowania.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza