ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4310, 23 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama STOL-ART zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Zgłoszenie treści posta do moderacji

Zgłaszający:

Temat dyskusji: Wyzwolenie Bolesławca.

Treść posta:
~~Bławatkowy Szczypiorek napisał(a):
"Wyzwolenie" Bolesławca...raczej zajęcie lub zdobycie Bolesławca. To było niemieckie miasto wówczas, zamieszkałe przez Niemców, należące do Niemiec, więc od kogo miałby Bolesławiec być wyzwalany. To pokłosie PRLowskiej narracji i idąc tym tropem wygląda na to że od końca XIV wieku (utrata niezależności księstwa świdnicko-jaworskiego do którego należał Bolesławiec) był on pod okupacją i w 1945 r. została ta okupacja zlikwidowana przez jakże bohaterską i przyjacielską Armię Czerwoną.


nie da sie zaprzeczyc, ze sowieci wyzwolily polskie tereny spod niemieckiej okupacji, pomimo tego, ze na wiekszosci obszaru nie bylo zadnych walk, nie przelala sie zadna kropla krwi. niemcy zdazylil opuscic przed nadejsciem armii czerwonej wiekszosc zajmowanych terenow i przemiescily swoje sily w waznych punktach strategicznych. w tych miejscach w ktorych odbywaly sie walki, mozna mowic o wyzwoleniu. dla ludnosci polskiej, na terenach opuszczonych juz przez niemcow a jeszcze nie zajetych przez sowietow, czyli bez struktur mozna przemilczec wyzwolenie i po wkroczeniu sowietow zastapic to okupacja do czasu wkroczenia na teren tymczasowego rzadu rp. kres niewoli jest wyzwoleniem i ogolnie mowi sie o wyzwoleniu, niezaleznie od tego, czy teren zdobyto sila czy przejeto, tym bardziej, ze w wyzwalaniu brali udzial polacy, ktorzy bez armii czeronej nie byliby w stanie tego dokonac.
boleslawiec nie zostal przejety sila, wszyscy niemcy zarowno wojsko jak i cywile opuscili boleslawiec dzien wczesniej, zanim wkroczyli sowieci. miasto zniszczyly sowieckie samoloty 10-go lutego 45, prawie wszystkie miasta byly w ten sposob wymacywane, aby rozpoznac wroga. rosjanie wkroczyli do pustego miasta. po przejsciu frontu, mala czesc bylych mieszkancow niemieckich powrocila do miasta dolaczyli do nich, niemcy, korym sowieci zabronili poruszac sie dalej na zachod a pochodzili z ternenow na wschod od boleslawca.

Powód zgłoszenia:
Przepisz kod z obrazkaJarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.