REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM
+ nowy temat
14 maja 2026r. godz. 13:04 3884 Bolec.Info

Oni mają pilnować tego, jak szpital św. Łukasza gospodaruje publicznymi pieniędzmi

Wczoraj radni powiatu zgorzeleckiego wybrali swoich reprezentantów do Rady Społecznej połączonych szpitali. W placówce trwa kontrola.

Szpital Powiatowy w Bolesławcu.
Szpital Powiatowy w Bolesławcu. (fot. Bolec.Info)

Decyzją Rady Powiatu Zgorzeleckiego do Rady Społecznej przy Wielospecjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej „Bolesławiec – Zgorzelec” – Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej z siedzibą we Wrocławiu wybrano: Mirosława Fiedorowicza, Ireneusza Owsika, Krystynę Radziętę, Mariana Matyjasika, Dawida Szczepanika Rafała Gronicza (burmistrza Zgorzelca). Do rady społecznej szpitala automatycznie wchodzi także starosta zgorzelecki, Artur Bieliński.

Rada Powiatu Bolesławieckiego swoich przedstawicieli do Rady społecznej wybrała 23 kwietnia. Są to: Krzysztof Basiak, Tomasz Gabrysiak, Patryk Hałka, Sebastian Fijałkowski, Piotr Roman, Alina Zarembecka i Andrzej Żuk.

Do rady ma dołączyć także przedstawiciel wojewody. Kiedy zostanie wyznaczony, całą radę muszą zaakceptować starostowie obu powiatów.

Rada Społeczna szpitala jest organem doradczym i opiniodawczym działającym przy publicznych placówkach ochrony zdrowia. Powinna reprezentować interesy pacjentów i społeczności lokalnej, opiniować decyzje dyrekcji w sprawach finansowych i zmian w działalności oraz mieć nadzór nad funkcjonowaniem szpitala.

Tymczasem wokół działalności połączonych szpitali pojawia się coraz więcej wątpliwości. Jak pisaliśmy w tekście Dyrektor szpitala Kamil Barczyk będzie tłumaczył się przed starostą, Gazeta Wyborcza ujawniła, że placówka płaciła miliony złotych spółce Medask, którą tworzą jej pracownicy. Tej samej, która niedawno kupiła bolesławiecką telewizję lokalną. W przeszłości udziały w spółce posiadała również Karolina Barczyk, żona dyrektora szpitala, Kamila Barczyka. Zasiadała ona także w zarządzie Medasku.

Jak poinformował nas starosta bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak, kontrola w szpitalu trwa. Dyrektor placówki unika publicznego komentowania zarzutów i odnoszenia się do sprawy, którą poruszyła Gazeta Wyborcza.

Do niedawna samorządowa bolesławiecka telewizja, należąca teraz do spółki pracowników szpitala, także nie podejmuje tematu. Podobnie jak Muzyczne Radio i TVN24. Tematu nie podjęły także wrocławskie media publiczne, TVP Wrocław i Radio Wrocław.

Kamil Barczyk jest radnym sejmiku dolnośląskiego i wiceprzewodniczącym klubu Polskie Stronnictwo Ludowe i Bezpartyjni Samorządowcy. Jest także szefem PSL w powiecie bolesławieckim. Syn dyrektorki zgorzeleckiego szpitala, Zofii Barczyk, bolesławieckim szpitalem rządzi od czerwca 2019 roku wskutek konkursu, którego wynik podaliśmy na portalu Bolec.Info dwa miesiące przed jego rozstrzygnięciem.

Sonda Bolec.Info


Czy wierzysz w to, że Rada Społeczna w tym składzie będzie krytycznie oceniała działania dyrektora?

Opracowane przez
Bernard Łętowski
Bernard Łętowski

dziennikarz i redaktor portalu i gazety Bolec.Info. Nie używa AI do pisania tekstów.

Kontakt z Redakcją: redakcja@bolec.info  ·  tel. +48 693-375-790
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 5,00 / 5  ·  głosów: 1
Aby oddać głos, zaloguj się.
BolecForum Bolecnauci komentują

Oni mają pilnować tego, jak szpital św. Łukasza gospodaruje publicznymi pieniędzmi

39 odpowiedzi strona 5 z 5
~~Srebrnoszara Skimiagość

~~Mlecznobiały Rannik napisał(a): „ Oni mają pilnować tego, jak szpital św. Łukasza gospodaruje publicznymi pieniędzmi ” , aby pracownicy szpitala nie transferowali kasy do prywatnych spółek .





nazwiska osób u koryta znane..Twarze poznane na rolkach światecznych- w plotkach jeszcze gorzej

"Ale wiemy, ze rodziny lekarzy, PSL-u i formacji ratuszowych mają raj :)

to juz widać dla kogo ten cyrk powstał i kto nim steruje-kto w grupie "władzy"

to Ci o których Piotr Roman w zachwycie pieje na sesjach to Ci którzy odkupili telewizje Bolesławiec..to są Ci dobrzy ,
Bo przecież tych złych powyrzucał Barczyk z pracy,szczególnie tych którzy w pierwszych miesiacach pracy złapali go na pierwszych podejrzanych przetargach i zamówieniach!!!
~~Złotawordzawy Grzybieńgość
~~Xxx napisał(a): Odkąd nastąpiła zmiana dyrektora, to szpital bardzo mocno zaczął się rozwijać, mnóstwo inwestycji, zwiększona ilość personelu i lepsza jakość leczenia, kto korzysta i obiektywnie porówna dwa okresy, ten będzie miał świadomość o ilości wykonanej tam na pracy.

Mam porównanie. Np. zdecydowana poprawa porodówki na przestrzeni kilkunastu lat, za to żadnej zmiany na chirurgii. Szpital ogólnie jak miał opinię umieralni tak dalej ma i nie bez powodu. Pracują w nim ludzie z powołania, niestety pozostali psują im opinię strasznie.
~~Złotawordzawy Grzybieńgość
~~Złotawordzawy Grzybień napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Xxx napisał(a): Odkąd nastąpiła zmiana dyrektora, to szpital bardzo mocno zaczął się rozwijać, mnóstwo inwestycji, zwiększona ilość personelu i lepsza jakość leczenia, kto korzysta i obiektywnie porówna dwa okresy, ten będzie miał świadomość o ilości wykonanej tam na pracy.

Mam porównanie. Np. zdecydowana poprawa porodówki na przestrzeni kilkunastu lat, za to żadnej zmiany na chirurgii. Szpital ogólnie jak miał opinię umieralni tak dalej ma i nie bez powodu. Pracują w nim ludzie z powołania, niestety pozostali psują im opinię strasznie.

I ładnie pomalowane ściany, nowe schody i windy nie naprawią olewatorskiego podejścia do pacjenta, który jest tylko cyferką w statystykach. "Operacja się powiodła. Pacjent zmarł."
~~Srebrnoszara Skimiagość
~~Złotawordzawy Grzybień napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Xxx napisał(a): Odkąd nastąpiła zmiana dyrektora, to szpital bardzo mocno zaczął się rozwijać, mnóstwo inwestycji, zwiększona ilość personelu i lepsza jakość leczenia, kto korzysta i obiektywnie porówna dwa okresy, ten będzie miał świadomość o ilości wykonanej tam na pracy.

Mam porównanie. Np. zdecydowana poprawa porodówki na przestrzeni kilkunastu lat, za to żadnej zmiany na chirurgii. Szpital ogólnie jak miał opinię umieralni tak dalej ma i nie bez powodu. Pracują w nim ludzie z powołania, niestety pozostali psują im opinię strasznie.

????
~~Kredowobiała Leszczynagość
Kupa śmiechu. Większość ma interes by ich chronić..a pacynki przytakiwać.
Skoro i w Zorzelcu i w Bol te sama rodzinne układy..to o czym mowimy🙄😄😄
~~Tłusty gość
Jak to wszystko czytam to wychodzi z tego że to niezły biznes mają tam lekarze w tym szpitalu a prawda jest faktycznie taka że obsługa pacjentów jest beznadziejna więc kiedy ktoś się tym zajmie czy znowu wszystko zostanie przykryte i pozamiatane. Miejmy nadzieję że car się zreflektuje i zrobi z tym porządek 😜
Wypowiedz się
Piszesz jako gość. Zaloguj się, żeby komentować ze stałą tożsamością — po zalogowaniu wrócisz tutaj automatycznie.
Zostaw puste, a przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja danych osobowych bez zgody lub użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania opublikowanych wypowiedzi.
Dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji. Umieszczanie cudzych zdjęć może naruszać prawo autorskie.
W celu utrzymania jakości dyskusji wykorzystujemy automatyczne narzędzia analizujące treści. Posty zawierające wulgaryzmy lub niebezpieczne linki mogą zostać automatycznie ukryte.
Daj nam cynk — zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać!