BolecFORUM
+ nowy temat
Okruszki Historii
23 maja 2026r. godz. 10:00 1471 Dariusz Gołębiewski

Tajny meldunek z wojny celnej o bolesławieckich jajkach

Jeśli wierzyć przedwojennemu konsulowi z Breslau (Wrocławia), tuż przed Wielkim Kryzysem Bunzlau (Bolesławiec) był ważnym ośrodkiem przemysłu jajcarskiego na Dolnym Śląsku.

Pisanka
Pisanka (fot. Bolec.Info)

Gdy 24 grudnia 1928 roku większość Wrocławian szykowała się do wigilijnej kolacji, pracownicy Konsulatu RP we Wrocławiu mieli przed sobą bardzo pracowity dzień. Konsul Bronisław Radowski dostał właśnie do podpisu sporą ilość raportów dla Warszawy, relacjonujących rozwój różnych gałęzi niemieckiego przemysłu na Dolnym Śląsku. Miały one niemałą wagę, ponieważ od paru lat trwała polsko-niemiecka wojna celna i ówczesna Provinz Niederschlesien znajdowała się dosłownie na pierwszej linii handlowego frontu. 

Jak się okazuje, wśród przedłożonych konsulowi raportów znalazł się jeden, który w znacznej mierze dotyczył naszego miasta. 

Pracownicy konsulatu odnosili się do naszego miasta w notatce zatytułowanej Postęp organizacji handlu jajcarskiego na Dolnym Śląsku. Według ich ustaleń ówczesne Bunzlau było jednym z najważniejszych ośrodków produkcji kurzych jaj w regionie, o czym świadczyło to, że kilka tygodni wcześniej bolesławiecki Niederschlesische Eierlieferungsverband (Dolnośląski Związek Dostawców Jaj) przemianował się na Niederschlesische Eierverwertungsgenossenschaft - Dolnośląską Spółdzielnię Przetwórstwa Jaj. 

Zmiana nazwy wskazuje, żenowa spółdzielnia chciała objąć swoim zasięgiem przynajmniej większość Dolnego Śląska i - jeśli wierzyć wrocławskiemu konsulatowi - jej ambicje miały solidne uzasadnienie. Na początku 1928 roku jajcarze z Bunzlau sprzedawali swoim klientom 7 000 jaj tygodniowo, ale już na koniec roku doszli do poziomu 10 000 tygodniowo, sprzedając od lutego do grudnia aż 900 000 kurzych jaj.

Interes dynamicznie się rozwijał, więc w spółdzielni zacierano ręce na myśl o przewidywanych zyskach. a tropem wytyczonym przez Bolesławian postanowili pójść inni. W swoim wigilijnym raporcie konsul Radowski donosił Warszawie, że władze powiatów Glogau (Głogów), Glatz (Kłodzko) i Breslau (Wrocław) też planowały stworzenie spółdzielni hodowców kur, a w powiecie Freystadt (Wschowa) takową właśnie zakładano.

Kilka miesięcy później sytuacja była jeszcze bardziej złożona, co oznacza, że produkcja jaj stawała się dla Niemców coraz bardziej intratnym interesem. W maju 1929 roku konsulat raportował, że w Breslau zawiązała się centralna spółdzielnia dla Dolnego Śląska. Dla Bunzlau oznaczało to jednak problem, ponieważ "nasz" Związek musiał się jej podporządkować, co więcej, musiał od tej pory kierować do Breslau całą nadwyżkę produkowanych przez siebie jaj. 

Bolesławiecka spółdzielnia jajcarzy długo zresztą nie przetrwała, bo ani słowem nie wspomina o niej miejska księga adresowa z lat 1935-1936. To, dlaczego upadła, pozostaje tajemnicą. 

Źródła:

  • Archiwum Akt Nowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, sygn. 4596. 
  • Adressbuch der Stadt Bunzlau und der Gemeinden Gnadenberg und Tillendorf für 1924/25, wyd. Verlag L. Fernbach Waisenhaus-Drückerei Bunzlau in Schlesien, Bunzlau 1925.
  • Bunzlauer Einwohner-Buch 1935/1936, wyd. Verlag L. Fernbach in Bunzlau, Bunzlau 1936.
Opracowane przez
Dariusz Gołębiewski
Dariusz Gołębiewski

współpracownik portalu i gazety Bolec.Info. Autor działu "Okruszki historii", historyk.

Kontakt z Redakcją: redakcja@bolec.info  ·  tel. +48 693-375-790
Oceń ten artykuł
Ten artykuł nie ma jeszcze ocen.
Aby oddać głos, zaloguj się.
BolecForum Bolecnauci komentują

Tajny meldunek z wojny celnej o bolesławieckich jajkach

3 odpowiedzi
~~Szaroniebieski Migdałowiecgość
~~Trusk napisał(a): KO=Drożyzna.PO=Patologia Obywatelska.

Powiedział ile wiedział.
~~Żółtawa Jagodagość
~~Szaroniebieski Migdałowiec napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Trusk napisał(a): KO=Drożyzna.PO=Patologia Obywatelska.

Powiedział ile wiedział.

Dokładnie tak
~~Januszgość
No i gdzie ten Marczu ''ekspercina'' co tu zapowiadał walkę ze spamem?
Niby temacik o jajkach a tu o po i pis...

I jak widzę nie tnie...
Wypowiedz się
Piszesz jako gość. Zaloguj się, żeby komentować ze stałą tożsamością — po zalogowaniu wrócisz tutaj automatycznie.
Zostaw puste, a przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja danych osobowych bez zgody lub użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania opublikowanych wypowiedzi.
Dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji. Umieszczanie cudzych zdjęć może naruszać prawo autorskie.
W celu utrzymania jakości dyskusji wykorzystujemy automatyczne narzędzia analizujące treści. Posty zawierające wulgaryzmy lub niebezpieczne linki mogą zostać automatycznie ukryte.
Daj nam cynk — zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać!