ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3937, 15 sierpnia 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Zapraszamy
REKLAMA Netia zaprasza

BolecForum

Bolecnauci komentują
"VE-TO" zgłasza veto


Tylko na Bolcu
"VE-TO" zgłasza veto
2 grudnia 2016r. godz. 13:06, odsłon: 30395

Nie chcą remontu czerwonego kościoła w Nowogrodźcu, za 3,5 mln złotych.

Bolesławiec - Informacje:
Joanna Świder prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych VE-TO (fot. Kazimierz Marczewski)

Publikujemy kolejny wywiad  z Joanną Świder - Prezesem Obywatelskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych VE-TO z Nowogrodźca.

Kazimierz Marczewski – Redaktor Gazety i Portalu Bolec.Info – Dzień dobry. Witam Panią ponownie  w Redakcji Bolec.Info

Joanna Świder - Prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych VE-TO z Nowogrodźca – Dzień dobry.

Dla przypomnienia proszę coś powiedzieć o sobie.

Nazywam się Joanna Świder, jestem mieszkanką Nowogrodźca od urodzenia. Tutaj chodziłam do szkoły, a teraz pracuję w tej samej szkole. I od lutego 2016 r. pełnię funkcję prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych VE-TO

Jak Pani ocenia ponad półroczny okres działalności Waszego Stowarzyszenia, kiedy to Pani pełni funkcje prezesa?

Mieliśmy  dość  dużo spraw do załatwienia, w wielu przypadkach udało nam się pomóc ludziom, chociaż muszę powiedzieć, że nie jest to łatwe.

Wiem, że macie ostatnio problem w Wykrotach, nie remontuje się tutaj drogi, którą nie mogła przejechać karetka do chorej osoby?

To nie jest droga, to jest bezdroże. Są tam dwa domy. W jednym z nich mieszka starsza pani, w drugim małżeństwo w podobnym wieku. Gmina Nowogrodziec obiecała mieszkańcom posesji, że tą drogę wyremontuje, przywróci jej funkcję. To było w styczniu tego roku. Samotnie mieszkającą panią odwiedziła przewodnicząca Rady Miejskiej i obiecała, że ta droga zostanie szybko zrobiona.

Mijały miesiące i nic się nie działo. W październiku stan zdrowia jednej z osób bardzo się pogorszył i była konieczność wezwania karetki pogotowia. Niestety ta nie dojechała, ponieważ ugrzęzła w błocie. Potem trzeba było wyciągać pojazd z błota z pomocą ciągnika. Sanitariuszom udało się dojść na piechotę i pomóc starszym ludziom.

Jak nazywa się ta ulica?

To ulica Stawowa w Wykrotach. Na zdjęciach zamieszczonych na naszej stronie widać jak ta droga wygląda, że jest nieprzejezdna.

A jakie były działania Pani Sołtys z Wykrot  w tej sprawie? 

O tą drogę, o remont tej drogi, sołtys i radna z Wykrot walczą od 2007 roku pisząc pisma do burmistrza Nowogrodźca. Zawsze kończy się to na jednej odpowiedzi brak środków finansowych na jej remont. Ci ludzie chcą tylko do swoich posesji mieć dojazd, droga szutrowa by ich zadowalała. Proszę zauważyć, że przez dziewięć lat nic w tej sprawie nie zrobiono, mało tego to stan pseudo drogi znacznie się pogorszył, a ludzie się starzeją i są bardziej schorowani. A władza nic w tej sprawie nie robi.

A co wyście zrobili aby pomóc mieszkańcom?

Wystosowaliśmy pismo w tej sprawie, o udzielenie informacji w sprawie remontu dróg gminnych w Wykrotach informując, że stan tej drogi stwarza realne zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców zamieszkałych posesji, ze względu chociażby braku możliwości dojazdu karetki.

I jaką otrzymaliście odpowiedź?

Odpowiedź jest kuriozalna. Odpisano nam, że nadużywamy sformułować dotyczących zagrożeniu zdrowia i życia mieszkańców, zamiast podać nam realny termin remontu. To my nadużywamy tych słów? I czy to jest najważniejsze w tej sprawie? Tak tez pisał w swojej opinii Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, gdy odpadł tynk w jednym z mieszkań w rynku w Nowogrodźcu. O czym zresztą Bolec.Info  i my szeroko informowaliśmy opinię publiczną.

Czyli inaczej mówiąc wszyscy poza władzami gminnymi nie mają racji?

Wygląda na to, że radni nic o remoncie drogi nie wiedzą. Pani sołtys Wykrot jest też bezradna bo nikt nie odpowiada pozytywnie na jej interwencje, a my nadużywamy określeń dotyczących zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców. Stawiam jednak takie pytanie, czy kiedy karetka nie może dojechać, gdy potrzebna jest pilna interwencja lekarza, to nie jest to zagrożenie życia i zdrowia? Proszę, aby radni i władze gminy na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieli.

Na razie to pytanie zostało bez odpowiedzi ?

A inne drogi są remontowane?

Gmina chwali się, że remontuje drogi. W ostatniej gazetce gminnej są piękne zdjęcia asfaltowych ulic. Kamiennej, Łąkowej i w Zabłociu Poza jednym wyjątkiem. Brakuje mi tutaj zdjęcia uliczki w Zebrzydowej, przy której przypadkowo mieszka komendant policji. Przypuszczam, że radni nawet o tej inwestycji nie słyszeli, nie zaklepywali jej. Pytałam kilkoro z nich. Czy to zbieg okoliczności?

Mam nadzieję, że tak po cichu wyremontują drogę w Wykrotach. Kolejna uliczka, już na zdjęciu w gazetce, to ul. Kamienna. Przypadkowo mieszka tam przewodniczący komisji rewizyjnej. Muszę jednak zaznaczyć, że akurat o remont tej uliczki obecny pan radny starał się od wielu lat.

Co jeszcze Wam udało się zrobić przez pół roku?

Nie chciałabym kopiować tutaj naszej strony www.ve-to.pl , są tam przedstawione nasze działania. Interweniowaliśmy w sprawie drogi 297, w sprawie bezsensownych słupków w Bolesławcu, chodnika i lustra na ul. J. Słowackiego i wiele innych. Klika spraw jest skierowanych do instytucji wyższego rzędu, ale nie chciałabym teraz o nich mówić.

Dużo czasu zajęła nam sprawa kamienicy na ul. Bolesławieckiej nr 6, 7, 8. Odpisywano mieszkańcom, że gmina nie zapewni im mieszkania zastępczego na czas remontu, chociaż taki obowiązek wynika z ustawy o prawach lokatorów. Przerzucanie się pismami trwało od września. Proszę sobie wyobrazić, że taki wolny lokal był w tej samej kamienicy, za ścianą.

Teraz zaczął się remont, ponieważ zbliża się termin narzucony przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czy była to niewiedza Hydro-Techu o własnych zasobach, czy złośliwość? Tego nie wiem, ale ani jedno, ani drugie nie powodem do dumy.

Nie zgadzamy się też z pomysłem remontu tzw. czerwonego kościoła i przeznaczenia 3,5 mln. z budżetu na ten cel. Jest to inwestycja, która będzie przynosić tylko straty, a ogrzanie takiej bryły będzie niewykonalne. Takie centrum nie jest obecnie priorytetem dla naszej gminy. Kilka lat temu sprzedano salę kinową dawnego kina Promyk w Rynku, należało tę wyremontować i służyłaby z powodzeniem naszym mieszkańcom.

Taka sala widowiskowa mogła także powstać w trójkącie ulic Bolesławiecka-1-go Maja-Klasztorna, ale działki są sprzedane prywatnym nabywcom. Nie sądzę jednak, że była to trafna decyzja w interesie Gminy.

Pragnę podkreślić, że spotykamy się z wieloma wyrazami sympatii ze strony mieszkańców naszej Gminy. Ludzie mówią nam, że nasza działalność jest potrzebna. Za wszystkie pozytywne komentarze dziękuję.

Zachęcam wszystkich do rozmów z nami. Zarówno ja, jak i inni zrzeszeni w OSIL VE-TO zawsze chętnie służymy pomocą.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję

 (Kazimierz Marczewski)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 77 78 79 80 81 82

~Krwawosina Werbena   14 kwietnia 2018r. o 21:08

~Krwawosina Werbena
Zdjęć: 0
Postów:

a rysiu gdzie jeździł na spotkanie służbowe
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowofioletowa Gęsiówka   14 kwietnia 2018r. o 21:36

~~Różowofioletowa Gęsiówka
Zdjęć: 0
Postów:

~Krwawosina Werbena napisał(a):
a rysiu gdzie jeździł na spotkanie służbowe

Na Maderę
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kasztanowe Przymiotno   15 kwietnia 2018r. o 0:17

~Kasztanowe Przymiotno
Zdjęć: 0
Postów:

Ula, dziękujemy żeś taka Plotkara
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Krwawosina Werbena   15 kwietnia 2018r. o 7:47

~Krwawosina Werbena
Zdjęć: 0
Postów:

jedni jadą do hameryki, drudzy chodzą po paczki do bidy a na burmistrza powinny wybierać ludzi porządnych w Polsce a nie barachla
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Barwinkowy Złocień   15 kwietnia 2018r. o 21:53

~~Barwinkowy Złocień
Zdjęć: 0
Postów:

~~Ultramarynowa Trzmielina napisał(a):
~~Bananowy Powojnik napisał(a):
A dlaczego z Meksyku?

Przewodnicząca Rady i Burmistrz są obecnie na wycieczce w Meksyku ,,Kto zabroni bogatemu"


Na westernach to kto usiekał do Mexhiko ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 77 78 79 80 81 82

REKLAMA NC+ zaprasza
Bolesławieckie Święto Ceramiki (15-19.08.2018r.) - serwis specjalny
Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Pamiętajmy o bezpieczeństwie!