ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4190, 25 kwietnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama KOMFORT zaprasza
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Interwencja Bolec.Info18 lutego 2017r. godz. 16:24, odsłon: 10629, Kazimierz Marczewski
Droga jest ale nie do końca.Droga rowerowa jest, ale jakby jej brakowało.Chodnik jest ale też się urwał i .... klepisko.
Bolesławiec - Informacje: Chodniki donikąd Ulica Rzemieślnicza w kierunku ulicy Wojska Polskiego (fot. Kazimierz Marczewski/Mieszkańcy ul. Rzemieslniczej)

W styczniu 2016 roku wszystkie niemal lokalne media za Urzędem Miasta podawały informacje o wykonaniu remontu ulicy Rzemieślniczej w Bolesławcu, czytaliśmy wtedy:

" W Bolesławcu zakończyły się prace przy budowie ulicy Rzemieślniczej, na nowo wybudowanym osiedlu domków jednorodzinnych. Powstała jezdnia ma 410 m długości. Wzdłuż ulicy Rzemieślniczej wykonana została ścieżka rowerowa z betonu asfaltowego o powierzchni 704,42 m2 . Chodniki wykonane są z kostki betonowej. Ich powierzchnia wynosi 1436,00 m2. W ramach prac położono linię kablową oświetlenia ulicznego, wykonano m.in. przykanaliki sanitarne i deszczowe, przyłącza wody. Wykonawcą prac jest firma ABM Zgorzelec. Koszt wynosi 812 872 zł. Środki pochodzą z budżetu miasta."

Po kilku miesiącach okazało się, że nie wszystko jest wykonane do końca dobrze. Mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej sygnalizują, że chodniki po obu stronach jezdni prowadzą donikąd i nie są połączone z chodnikami ani z  ulica Jeleniogórską  ani ulicą Wojska Polskiego.

- Chodniki w kierunku ulicy Wojska Polskiego po obu stronach kończą się na nieoznakowanym placu wykorzystywanym jako parking - mówi mieszkanka ulicy Rzemieślniczej. - Boimy się o zdrowie i życie naszych dzieci idących do szkoły. Wtedy jest tu bardzo duży ruch i o wypadek nie trudno. Dzieci idące do przystanku autobusowego na ulicy Wojska Polskiego idą po jezdni przy dużym ruchu samochodów, to jest bardzo niebezpieczne, nasze interwencje w Urzędzie Miasta nie skutkują, może Wasza interwencja zmieni podejście urzędników. Kierowcy mimo progów zwalniających jadą znacznie szybciej niż przepisowe 20 km/godz., policja mimo naszych interwencji także nie reaguje - dodaje.

Sprawdziliśmy i rzeczywiście chodnik przy ulicy Rzemieślniczej w kierunku do ulicy Jeleniogórskiej kończy się po prawej stronie przy zakładzie wulkanizacji około 50 metrów od drogi 297, a po drugiej stronie 10 metrów od ulicy Jeleniogórskiej ustawiono znak, że w tym miejscu kończy się ciąg pieszy i rowerowy. Często jadący na rowerze i piesi przebiegają przez ulicę Jeleniogórską, nie ma tu połączenia z chodnikiem tej ulicy chociażby, przez oznakowane  przejście dla pieszych.

W kierunku ulicy Wojska Polskiego oba chodniki kończą się na nieoznakowanym ale wykorzystywanym przez pracowników jednostki wojskowej parkingu. Trudno jest się tam bezpiecznie poruszać szczególnie między godzinami 7.00 - 8.00 i 14.00- 15.00. Ruch samochodów w obie strony jest bardzo duży.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o wyjaśnienie tej sytuacji, otrzymaliśmy odpowiedź, którą publikujemy w całości.

Poniżej odpowiedź, którą  podpisał Andrzej Kuriata, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Urząd Miasta Bolesławiec, wczesniej otrzymali ją także interweniujący mieszkańcy.

- Z uwagi na ograniczone środki finansowe dla zadania „Budowa ul. Rzemieślnicza w Bolesławcu” Gmina Miejska Bolesławiec w trakcie realizacji zadania zmuszona była odstąpić od zakresu nie objętego projektem budowlanym tj. wydzielenia obustronnych chodników i ścieżki rowerowej na odcinku od Al. Wojska Polskiego do początku nowych chodników i ścieżki rowerowej na ul. Rzemieślniczej. Pierwotnie zakładając, że uda się wygospodarować oszczędności, planowano że również ten odcinek (891 m2)uzyska nową nakładkę asfaltową jezdni i ciągów pieszych ( z ich poszerzeniem) z wymianą krawężników oraz oznakowanie poziome.

Obecnie, kontynuacja komunikacji pieszych, poruszających się nowo wybudowanym chodnikiem lewostronnym przy ul. Rzemieślniczej (patrząc w kierunku Al. Wojska Polskiego) jest możliwa na dalszym odcinku istniejącym chodnikiem, zlokalizowanym wzdłuż muru dawnego przedszkola. (jak na zdjęciu poniżej)Nie zmienia to faktu, że temat remontu przedmiotowego odcinka drogi pozostaje otwarty, do którego będzie można wrócić w momencie wygospodarowania w budżecie miasta w roku 2017 dodatkowych środków ok. 120 000 zł.

Po przeciwnej stronie ul. Rzemieślniczej koniec nowo wybudowanego chodnika oraz ścieżki rowerowej oznakowany jest znakiem C13/16a „koniec drogi dla pieszych i rowerów”, poniżej zdjęcie.

Remont nawierzchni drogi na odcinku od nowo wybudowanej drogi na ul. Rzemieślniczej do Alei Wojska Polskiego wraz z oznakowaniem poziomym chodników i ścieżki rowerowej na tym odcinku będzie możliwy po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta na ten cel oraz opracowaniu i zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu na czas robót oraz docelowego - Andrzej Kuriata, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Urząd Miasta Bolesławiec.

Mieszkańcy odpowiadają naczelnikowi, oto fragment ich listu:

Szanowny Panie,

- Droga jest ale nie do końca. Droga rowerowa jest, ale jakby jej brakowało. Chodnik jest ale też się urwał i trzeba iść klepiskiem - piszą w odpowiedzi naczelnikowi mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej.
- Szkoda..... głównie tego, że efekt solidnej pracy wykonanej przy budowie nowych dróg i chodników na ul. Rzemieślnicza i Herberta został zepsuty pozornymi oszczędnościami.

Mamy nieodparte wrażenie, że nie rozumie Pan problemów mieszkańców tej ulicy. Żeby je poznać proszę pokusić się o proste doświadczenie....proszę spróbować przejść się z dzieckiem albo z osobą starszą chodnikiem który wskazuje Pan jako ciąg komunikacyjny.

Proszę ten karkołomny wyczyn zrealizować około godz. 7.30.... lub 14.30.... Jeżeli się to Panu nie uda, proszę pokusić się o kluczenie pomiędzy samochodami na parkingu w który wchodzi nowo wybudowana droga i chodniki, wysłuchując uwagi kierowców (mniej lub bardziej wybredne) rzucane do Pana.
Proponujemy także obie drogi pokonać zaopatrzony w dziecięcy wózek.. Trudne, ale czytając Pana rady zakładam, że możliwe.
Później proponowalibyśmy dostać się z ul. Rzemieślnicza do np. SP nr 4... (case bardzo ciekawy jeżeli postawi się Pan w roli dziecka mieszkającego przy posesjach lokalizowanych w pobliżu ul. Jeleniogórska). Ciekawe jaką drogę Pan wybierze.... przebiegając przez Jeleniogórską czy może idąc na granicy parkingu sklepu meblowego i jezdni? Zakładam, że będzie się Panu codziennie udawało... nie wpaść pod samochód.... tak się to udaje dzieciom mieszkającym przy ulicach Rzemieślnicza i Herberta
- dodają.

Mieszkańcy liczą, że radni Rady Miasta Bolesławiec pomogą im w rozwiązaniu ich problemów, zostali przecież przez mieszkańców wybrani. Mają nadzieję, że radni Rady Miasta pomogą szczególnie dzieciom uczęszczającym do szkoły aby mogły bezpiecznie poruszać się po nowo wybudowanych chodnikach ulicy Rzemieślniczej.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

~~Prawie jak prezes   23 lutego 2017r. o 12:56

~~Prawie jak prezes

Postów:

Patrząc na caly ten balagan z innej perspektywy, pojawia się pytanie kto odpowiada za takie poprowadzenie calej tej inwestycji. Nie tutaj lokalnie, tylko w sensie szerszym. Moze wie ktoś z inernautów kto mógłby posprawdzac prawidłowość poprowadzenia calej inwestycji.Ktoś na szczeblu wojewódzkim?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kto podjął decyzję o zawężeniu drogi ??   23 lutego 2017r. o 13:35

~~Kto podjął decyzję o zawężeniu drogi ??

Postów:

Czekamy na odpowiedź z Ratusza.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~??   23 lutego 2017r. o 13:50

~~??

Postów:

A wysłano oficjalne pismo? Mi na maila nikt z włodarzy nie odpowiedział...ignorancja...pomimo podania danych itd...kompletny brak reakcji
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Do Prezes   23 lutego 2017r. o 14:01

~~Do Prezes

Postów:

...to przykre...nie ma dnia aby nie jechala tamtędy straż ...policja rzadziej ale też bywa...przejeżdżają i jadą dalej...nikt nie widzi problemu...w niczym...juz brak sił aby zrozumieć co jest na rzeczy...czy to ma polegać na bezustannym pokazywaniu palcem nieprawidłowaści...
Totalna lipa...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~LIPTON   23 lutego 2017r. o 14:10

~~LIPTON

Postów:

inwestycja kosztowna i spartolona w 200 procentach.
Inwestor i projektant, wykonawca bez wyobraźni.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Zielonoszary Cyprysik   7 grudnia 2018r. o 4:13

~Zielonoszary Cyprysik

Postów:

Mamy koniec 2018 jest już budżet 2019 i niestety sprawa nadal nie załatwiona
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5