ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3788, 19 marca 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza
REKLAMA Pelet

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Aktivmed zaprasza
REKLAMA Catering dietetyczny
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy
REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Klekusiowo zaprasza

BolecForum

Bolecnauci komentują
Bałagan zamiast kradzieży?


Tylko na Bolcu
Bałagan zamiast kradzieży?
18 października 2017r. godz. 12:40, odsłon: 7682

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedoborów w Zakładach Ceramicznych "Bolesławiec". To nie koniec sprawy.

Bolesławiec - Informacje: Bałagan zamiast kradzieży?
Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" ul. Kościuszki 11 (fot. Bernard Łętowski)

Wczoraj przed Sądem Rejonowym w Bolesławcu zapadł wyrok w sprawie jednej z pracownic państwowej spółki - najstarszego powojennego producenta ceramiki - Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec". Warunkowym umorzeniem (czyli uznaniem winy, ale bez wymierzenia kary) zakończyła się sprawa poświadczania przez nią nieprawdy. Inny proces dotyczący tego samego przestępstwa, które prokuratura zamierza udowodnić byłej kierowniczce zakładu - dopiero ruszy. 

Sprawy te to pokłosie zeszłorocznego zawiadomienia obecnego zarządu Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec" o możliwości niedopełnienia obowiązków służbowych przez poprzednie kierownictwo firmy. Prezesem Zarządu był wtedy Karol Stasik, obecnie Starosta Bolesławiecki. Następstwem tego niedopełnienia - według zawiadomienia - mogło być prawdopodobne doprowadzenie do znacznych strat w spółce. Według zawiadomienia z firmy przez kilka lat został wyprowadzony towar o znacznej wartości (chodzi o ponad milion złotych). Mowa była o zniknięciu z ZC „Bolesławiec”  70 ton ceramiki przygotowanej do wypału i 19 ton gotowych, ręcznie malowanych wyrobów.

- Postępowanie zostało umorzone z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa - mówi da Bolec.Info Ewa Łomnicka, szefowa bolesławieckiej Prokuratury Rejonowej. - Nie zebrano jakichkolwiek dowodów świadczących o tym, że doszło do kradzieży. Możemy nawet stwierdzić, że takich kradzieży nie było a inwentaryzacje roczne i miesięczne były przeprowadzone nierzetelnie, nawet dochodziło do poświadczenia nieprawdy przez pracowników inwentaryzacyjnych.

Z ustaleń prokuratury wynika, że w państwowej spółce praktycznie nie dokonywano całościowych spisów z natury. Były one cząstkowe. W działach sortownia, kompletownia i pakowania powstawały braki, ale ich faktyczna ilość nie była weryfikowana ze stanem rzeczywistym. Ewidencjonowano je nieprawidłowo a dane przepisywano ze stanów księgowych. Kiedy w spółce wprowadzano nowy system komputerowy, dane na temat braków po prostu przepisano ze starego, bez weryfikacji. 

- Dokumentację prowadzono niezgodnie z prawem - mówi prokurator Łomnicka.

Wiesław Ogrodnik, prezes Zakładów Ceramicznych w Bolesławcu, nie chce komentować ustaleń prokuratorów.(Bolec.Info)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Malkon   19 października 2017r. o 7:29

~~Malkon
Zdjęć: 0
Postów:

"czyli uznaniem winy, ale bez wymierzenia kary". Skąd wytrzasnęliście to pojęcie? Sąd umarza postępowanie w przypadku braku dostatecznych dowodów przekonujących go jednoznacznie o winie oskarżonego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~XYZ   19 października 2017r. o 8:00

~~XYZ
Zdjęć: 0
Postów:

Czysta amatorka ze strony "nowej zmiany".Najlepiej kogoś oskarżyć ,publicznie.A jak przychodzi do przeprosin to schować głowę w piasek.I że tematu nie było.Jak mogły zgadzć sie bilanse rok do roku,gdzie rada nadzorcza która wtedy była .Brali premie.a po aferze dalej sa na swoich stołkach.Gdzie tu sens gdzie logika."Dobra zmiana " niedługo sama podwinie rękawy i będzie zdobić i wypalać.Gro ludzi odchodzi,a nowych przeszkolonych jakoś nie widać- a gdzie "młodzieży" do wyrobienia akordu ha ha .Nie mówiąc o pracownikach co siedza "po godzinach" za free
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   19 października 2017r. o 10:47

~~
Zdjęć: 0
Postów:

Kto dokonywał spisów i wprowadzał dane, ? kto to sprawdzał, ? kto zatwierdzał ? i nic ?
Piękne czasy PO-PSL , zielona wyspa, ch...j kamieni kupa, złoto , kamienice,
Wieloletni prezes zakładu ceramicznego dostawał kasę za ;
,,Z ustaleń prokuratury wynika, że w państwowej spółce praktycznie nie dokonywano całościowych spisów z natury. Były one cząstkowe. W działach sortownia, kompletownia i pakowania powstawały braki, ale ich faktyczna ilość nie była weryfikowana ze stanem rzeczywistym. Ewidencjonowano je nieprawidłowo a dane przepisywano ze stanów księgowych. Kiedy w spółce wprowadzano nowy system komputerowy, dane na temat braków po prostu przepisano ze starego, bez weryfikacji.
- Dokumentację prowadzono niezgodnie z prawem - mówi prokurator Łomnicka. ''
Strach zatem co się ,,może ''dziać w powiecie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Krzysztof   19 października 2017r. o 23:36

~~Krzysztof
Zdjęć: 0
Postów:

~~Malkon napisał(a):
"czyli uznaniem winy, ale bez wymierzenia kary". Skąd wytrzasnęliście to pojęcie? Sąd umarza postępowanie w przypadku braku dostatecznych dowodów przekonujących go jednoznacznie o winie oskarżonego.


To ciekawe twierdzenie, bo wydaje się, iż w takim przypadku o którym piszesz dochodzi do uniewinnienia. Według Ciebie, winnych się skazuje, a w przypadku niewinnych (przekonywająco nie udowodniono winy lub nawet samego popełnienia przestępstwa) się umarza? Tutaj chodzi o warunkowe umorzenie postępowania, i redakcja sobie tego "nie wytrzasnęła" , ta instytucja pochodzi z prawa karnego materialnego i nie jest jakąś nowinką prawną.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2