ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4187, 22 kwietnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama ZSET zaprasza
reklama MAXI BUSY!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tylko na Bolcu10 września 2018r. godz. 10:31, odsłon: 4183, Bolec.Info
Wykonaniem plenerowym "Carmina Burana" zwieńczonym fajerwerkami zakończył się dziesiąty festiwal Schnabla w Nowogrodźcu
Bolesławiec - Informacje: Schnabel zakończony z przytupem Dyrygent Marek Pijarowski (fot. Bernard Łętowski)

Jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka u J. I. Schnabla" skończył się wczoraj dwoma wydarzeniami. Pierwszym była uroczysta oprawa mszy świętej w kościele Piotra i Pawła, w którym od środy odbywały się festiwalowe koncerty. Chór Środowiskowy Harmonia z Nowogrodźca miał okazję wystąpić wraz z Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Anny Sipak. Wykonano "Mszę łacińską Es-dur" Stanisława Moniuszki.

 Stanisław Kuflyuk "Carmina Burana"

Wieczorem na boisku przy Łużyckiej w Nowogrodźcu można było wysłuchać "Carmina Burana" - kantaty Carla Orffa. Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz Chóru Politechniki Wrocławskiej oraz Chóru Con Brio Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu pod batutą Marka Pijarowskiego uświetniły pokazy laserowe oraz fajerwerki wystrzelone podczas finału dzieła. Solistami byli Olga KseniczPiotr Łykowski i Stanisław Kuflyuk.

 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

To zwieńczenie Festiwalu licznie zgromadzona publiczność przyjęła owacyjnie. Ale tak przyjmowano wszystkie koncerty tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy. Od środy do soboty, codziennie o godzinie 19 w kościele Piotra i Pawła swój kunszt prezentowali znakomici artyści. CHyba największe wrażenie na słuchaczach zrobił sobotni występ wokalnego sekstetu męskiego Affabre, który wykonał nie tylko repertuar z gatunku muzyki dawnej, ale i współczesne przeboje, od repertuaru Mieczysław Fogga po The Beatles.

 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu po dyrekcją Marka Pijarowskiego

Piątkowy występ był stałym elementem Festiwalu - koncertem organowym. Za instrumentem zasiadł profesor Gerhard Weinberger. Dzień wcześniej była niepowtarzalna okazja usłyszenia m.in. jedynego utwory urodzonego w Nowogrodźcu Józefa Ignacego Schnabla napisanego na gitarę i kwartet smyczkowy. Wykonali go Błażej Sudnikowicz oraz słynny słowacki Moyzes Quartet. Oto fragment tego koncertu:

W minioną środę Festiwal zaczął indywidualnym koncertem pianista Gracjan Szymczak. Swoją muzyczną ucztę mieli też uczniowie szkół z gminy Nowogrodziec, którzy w czwartek przed południem mieli okazję usłyszeć w szkole w Nowogrodźcu dwa koncerty przygotowane specjalnie dla nich przez studentów szkół muzycznych.

 Olga Ksenicz "Carmina Burana"

Każdy Festiwalowy koncert swoim wstępem nie tylko zapowiadającym artystów i repertuar, ale i czasem edukującym słuchaczy, poprzedzał, jak w poprzednich edycjach Festiwalu, Miłosz Kula

Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak,
Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski Biskup Legnicki
JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. Grzegorz Kurzyński
Instytut Słowacki w Warszawie
Narodowe Centrum Kultury

Dyrektorem festiwalu jest Eliza Szwed a dyrektorem artystycznym – Aleksandra Pijarowska.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

Organy w nowogrodzieckim kościele specajalnie iluminowano na czas Festiwalu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6

~~Rudy Wilczomlecz   14 września 2018r. o 16:27

~~Rudy Wilczomlecz

Postów:

~Ołowianoszary Zimowit napisał(a): Już kręcą, strefa widowni to standard i wymóg bezpieczeństwa, jestem zazenowany waszym prymitywny zachowaniem


Podaj namiary na ten wymóg bezpieczeństwa. Jakieś przepisy czy coś.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Purpurowy Ogórecznik   15 września 2018r. o 20:41

~~Purpurowy Ogórecznik

Postów:

Chciałbym odpowiedziec dla zzielenialego rącznika z dn.10.09 chcesz oderwac obecną wladze od koryta, a sam rozumię się tam pchasz. Co powiesz jak o tobie napisza w ten sam sposób. Jak się ma ubogie slownictwo to tylko tyle mozna napisac. pomijam to bo szkoda jezyka strzepic. Wyrażam wielki szacun dla wykonawcow i organiztorów. Wspaniała impreza i oprawa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pożółkła Werbena   15 września 2018r. o 21:57

~~Pożółkła Werbena

Postów:

~~Purpurowy Ogórecznik napisał(a): Chciałbym odpowiedziec dla zzielenialego rącznika z dn.10.09 chcesz oderwac obecną wladze od koryta, a sam rozumię się tam pchasz. Co powiesz jak o tobie napisza w ten sam sposób. Jak się ma ubogie slownictwo to tylko tyle mozna napisac. pomijam to bo szkoda jezyka strzepic. Wyrażam wielki szacun dla wykonawcow i organiztorów. Wspaniała impreza i oprawa.

Ludzi nie interesują Igrzyska tylko chleb ,oświetlenie drogi ,chodniki i przyjaźń międzyludzka a tu tak Relich podzielił społeczeństwo ,że skaczą sobie do oczu jedni sa za nim drudzy przeciw .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6