ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4184, 19 kwietnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Promedica zaprasza
reklama Promedica zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tekst zlecony11 września 2018r. godz. 20:45, odsłon: 10407, KW Prawo i Sprawiedliwość
Program Wyborczy Wiesława Ogrodnika Kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Bolesławca
Bolesławiec - Informacje: Program Wiesława Ogrodnika Wiesław Ogrodnik - kandydat na prezydenta Bolesławca (fot. Bernard Łętowski)

Samorząd +

    Bolesławiec wymaga zmiany optyki zarządzających Miastem z obecnej na dalekowzroczną, która spowoduje m.in., że realizacja społecznych programów rządowych będzie pełna. Bez aktywnej pomocy samorządów będzie to niemożliwe. Bo cóż z tego, że powstał program Rodzina 500 Plus, którego efektem jest m.in. rosnący przyrost naturalny, skoro nie myśli się u nas
o stwarzaniu nowych miejsc w żłobkach czy przedszkolach? Bo cóż z tego, że rząd wprowadził program Mieszkanie Plus, skoro nasze Miasto do niego nie przystąpiło? Te przykłady pokazują, że Bolesławianie pozbawieni są możliwości aktywnego wpływu na rzeczywistość Miasta, co hamuje jego rozwój. A przecież utrzymująca się koniunktura gospodarcza w Polsce daje, być może niepowtarzalną szansę, dalszego wzrostu gospodarczego także tutaj,
w Bolesławcu.

    Rozpoczęcie nowych projektów w Mieście służących zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej, poszerzeniu rynku pracy, wzrostowi liczby mieszkańców oraz zapewnieniu dodatkowych wpływów do budżetu wymaga ode mnie, jako kandydata na urząd prezydenta, sformułowania poniżej wyspecyfikowanych priorytetów mojej pracy.

1. Pozyskanie terenów pod inwestycje

Długoterminowy wzrost gospodarczy Bolesławca i jego rozwój nie będą możliwe bez pozyskania nowych terenów dla inwestycji przemysłowych  oraz mieszkaniowych. Zamierzam podjąć działania w celu nabycia takich terenów znajdujących się w obrębie Miasta, których właścicielami są osoby fizyczne. Zwrócę się również do Gminy Bolesławiec z propozycją zakupu jej gruntów, bądź znajdujących się w rękach prywatnych, a bezpośrednio sąsiadujących z Miastem. W tym kontekście konieczne jest uzbrojenie w pełną infrastrukturę techniczną terenów przeznaczonych pod inwestycje przemysłowe, jak również  do sprzedaży pod zabudowę domów jednorodzinnych. 

2. Zachowanie dyscypliny finansowej

    Możliwości rozwoju Miasta powinny być skorelowane z optymalnym planowaniem dochodów i wydatków bieżących budżetu. Różnica między dochodami a wydatkami to nadwyżka operacyjna. Jej wartość wskazuje,  ile środków finansowych pozostaje w kasie po pokryciu potrzeb bieżących, a które to środki można przeznaczyć na inwestycje lub na spłatę zadłużenia. Chcę zwiększać dochody, zmniejszając jednocześnie wydatki bieżące aby ograniczyć do minimum ewentualne zaciąganie kredytów bądź emisję obligacji.

3. Ograniczenie wydatków własnych Miasta

    Konsolidacja trzech spółek miejskich – Zakładu Energetyki Cieplnej, Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Miejskiego Zakładu Komunikacji – w jedną spółkę, z jednoosobowym zarządem, jedną radą nadzorczą i jednym głównym księgowym. Uzyska się również oszczędności dzięki efektowi skali: umowy na prowadzenie obsługi prawnej, zapewnienie ochrony, usług sprzątania, łączności będą podpisane z jedną firmą, a nie z kilkoma. 

    Analiza funkcjonowania straży miejskiej: jeżeli audyt okaże się niekorzystny, wówczas zdecyduję o likwidacji straży miejskiej w Bolesławcu.

    Wprowadzenie najnowszych rozwiązań technicznych, które będą znacząco ograniczały zużycie mediów we wszystkich jednostkach podlegających miastu.

4. Zwiększenie dochodów własnych Miasta

    Ich źródłem będą wpływy do budżetu z tytułu podatków PIT, CIT oraz podatku od nieruchomości pochodzące z inwestycji powstałych na nowo pozyskanych gruntach. Zapewniam, iż nie podwyższę stawek podatku od nieruchomości. Aby uzyskać zwiększenie dochodów własnych Miasta z podatku PIT planuję uruchomienie akcji „Płać podatki w Bolesławcu”, mającej za zadanie zachęcenie do płacenia podatku dochodowego w naszym mieście zarówno osoby niezameldowane a mieszkające w Bolesławcu oraz, co będzie nowością,  osoby zamieszkujące w ościennych gminach i pracujące w Bolesławcu. W związku
z tym chcę zmodyfikować warunki wydawania Bolesławieckiej Karty Mieszkańca oraz przeprowadzić szeroką akcję informacyjną. 

5. Inwestycje

    Uważam za błąd preferowanie budowy budynków mieszkalnych
w systemie deweloperskim. W taki bowiem sposób wyklucza się osoby nieposiadające odpowiednich środków finansowych na kupno własnego mieszkania. Wobec tego planuję budowę przynajmniej jednego budynku
z mieszkaniami komunalnymi, budowę mieszkań w ramach systemu TBS, a także zgłoszenie Gminy do programu rządowego Mieszkanie Plus. W każdym
z budowanych nowych obiektów chcę zapewnić wsparcie dla osób
niepełnosprawnych.

    Na początku 2018 roku 12 gmin z województwa dolnośląskiego stało
się beneficjentami programu Maluch Plus. Wśród gmin niestety zabrakło naszej. Dzięki temu rządowemu programowi Bolesławiec mógł otrzymać 80% dotacji na budowę żłobka. Widzę ogromną potrzebę powiększenia miejsc w żłobkach
i przedszkolach, szczególnie po wprowadzeniu programu Rodzina 500 Plus. Przeznaczę na żłobek pomieszczenie biblioteki przy ul. Sądowej, która przenoszona będzie do Centrum Wiedzy.

    Tematem każdej kampanii samorządowej jest funkcjonowanie szpitala
w naszym mieście. Chcę przeciąć węzeł niemożności i zainicjować wspólne działania władz Powiatu Bolesławieckiego oraz samorządów wchodzących
w jego skład w kierunku budowy nowego szpitala powiatowego. Zapewnię wsparcie Miasta przy realizacji zadania przez Powiat.

    Stadion sportowy przy ulicy Spółdzielczej oraz baseny otwarte przy ulicy Spacerowej pozostają ostatnimi reliktami poprzedniej epoki, które przetrwały
w niemal niezmienionej formie do dzisiaj. Na przestrzeni ostatnich lat poddawano je liftingowi, ale czas najwyższy na kompleksową modernizację. Nowoczesny stadion sportowy powinien być jedną z wizytówek Bolesławca.

    Sukcesywne inwestycje w infrastrukturę drogową wg przygotowanego
harmonogramu, obejmującego kolejnych pięć lat i corocznie aktualizowanego. Inwestycje drogowe i chodnikowe będą trwałym elementem każdego kolejnego budżetu.

    Zacieśnienie współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Bolesławianka” w prowadzeniu inwestycji na terenach należących do Spółdzielni.

    Wyznaczenie optymalnej lokalizacji i stworzenie nowych miejsc parkingowych przez budowę wielopoziomowego parkingu naziemnego.

6.  Polityka społeczna

    Utworzenie Sieci Wsparcia Społecznego dla osób niepełnosprawnych
i wymagających opieki. Idea ta byłaby realizowana w oparciu o istniejące placówki miasta – DPS, DDP, świetlice terapeutyczne, itp. – bazująca
w większości na wolontariacie (harcerze, PCK), a koordynowana przez pracownika MOPS. Propozycja powyższa generuje minimalny udział środków
z budżetu miasta. Chciałbym skorzystać z nowych programów zaproponowanych przez Premiera Rządu, takich jak: Ciepły dom czy Dobra okolica.

7. Kultura i rozrywka

    Zaproponuję przeniesienie Dni Bolesławca na sierpień i włączenie w nie
Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Dni Bolesławca rozpoczynałyby się
w niedzielę Festiwalem Kultury Południowosłowiańskiej, a kończyły w następną niedzielę ostatnim dniem BŚC.

    Bolesławiec to nie tylko prezydent miasta i wąska grupa beneficjentów. Bolesławiec to wszyscy jego mieszkańcy, wraz z zasobami, współtworzący dobro wspólne. Dobro wymagające od urzędników, w tym przede wszystkim od  prezydenta, przyjęcia swojej roli służebnej wobec innych obywateli. Dlatego Bolesławiec jako dobro wspólne nie powinien być przedmiotem nieskrępowanego prawa podaży i popytu, ale  podmiotem, o który urzędnicy,
w tym nade wszystko prezydent miasta, powinni dbać. Tak jak dba się o swoją rodzinę i swój dom.

Wiesław Ogrodnik

 

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 10 11 12 13 14 15

~Płowoszara Petunia   9 października 2018r. o 10:04

~Płowoszara Petunia

Postów:

Kto będzie to się okaźe po wyborach. Na Wothsapie dostałem taką dykteryjkę " Złodziej nas okrada z telewizorów rowerów pieniędzy i innych przedmiotów. Natomiast politycy okradają nas z emerytur,pensji,zdrowia,infrastruktury itp. Taka jest jednak róźnica między złodziejami a politykami źe to złodziej wybiera kogo ma okraśc a polityków wybieramy my sami! Jerzy Jan Moryson "po raz pierwszy" Kandydat na Radnego Miasta Bolesławiec z SLD Lewica Razem. Zastanawiam się do której grupy zostanę zakwalifikowany?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pąsowy Sit   9 października 2018r. o 10:23

~~Pąsowy Sit

Postów:

~Płowoszara Petunia napisał(a): Kto będzie to się okaźe po wyborach. Na Wothsapie dostałem taką dykteryjkę " Złodziej nas okrada z telewizorów rowerów pieniędzy i innych przedmiotów. Natomiast politycy okradają nas z emerytur,pensji,zdrowia,infrastruktury itp. Taka jest jednak róźnica między złodziejami a politykami źe to złodziej wybiera kogo ma okraśc a polityków wybieramy my sami! Jerzy Jan Moryson "po raz pierwszy" Kandydat na Radnego Miasta Bolesławiec z SLD Lewica Razem. Zastanawiam się do której grupy zostanę zakwalifikowany?
Emerytów o dziwo mających się bardzo dobrze
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Granatowa Sałata   9 października 2018r. o 21:51

~Granatowa Sałata

Postów:

Małpie nie można dać do ręki brzytwy a Ogrodnikowi władzy !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 10 11 12 13 14 15