ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4126, 20 lutego 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecSzort
Zakaz palenia węglem złej jakości
15 września 2018r. godz. 08:04, odsłon: 5943

Węgiel brunatny,najdrobniejsze frakcje węgla kamiennego,muły węglowe. flotokoncentraty; spalane emitują zanieczyszczenia

Bolesławiec - Informacje: Zakaz palenia węglem złej jakości
Smog na Osiedlu Staszica (fot. Bolec.Info)

Do rozpoczęcia sezonu grzewczego pozostało jeszcze trochę czasu, ale już zaczynamy zastanawiać się nad zakupem opału na zimę. Warto zatem przyjrzeć się obecnym regulacjom prawnym, aby za chwilę nie okazało się, że opał, który został przez nas zakupiony nie nadaje się do ogrzewania.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego w listopadzie zeszłego roku przyjął trzy uchwały antysmogowe, w tym uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, która od 1 lipca 2018r. wprowadziła zakaz stosowania:

  1. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  2. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  3. węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
  4. biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 %.

Wprowadzenie takiego zakazu wynika z faktu, że węgiel brunatny oraz najdrobniejsze frakcje węgla kamiennego, muły węglowe i flotokoncentraty, to paliwa stałe generujące największe emisje zanieczyszczeń, szczególnie w zakresie emisji pyłów oraz benzo(a)pirenu. Węgiel brunatny jest jakościowo dużo gorszym paliwem niż węgiel kamienny i charakteryzuje się niższą wartością opałową (zazwyczaj poniżej 19 MJ/kg), co związane jest zarówno z jego budową chemiczną, jak też wysoką zawartością popiołu (powyżej 20 %) oraz wilgoci (powyżej 30 %). Przekłada się to bezpośrednio na konieczność spalenia większej, w stosunku do węgla kamiennego, ilości paliwa (a tym samym uwolnienia większej ilości pyłu do atmosfery), celem uzyskania żądanej ilości ciepła. Węgiel brunatny zawiera także znacznie więcej od węgla kamiennego części lotnych (na poziomie ok. 40-60 %), które podczas spalania uwalniane są w postaci wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), w tym benzo(a)piren.

Natomiast spalanie mułów węglowych i flotokoncentratów węglowych, tj. najdrobniejszych frakcji węgla kamiennego, jest bezpośrednią przyczyną wysokich stężeń pyłu w powietrzu. Szacuje się, że podczas spalania mułów węglowych i flotokoncentratów, ilość uwalnianego do atmosfery pyłu jest 10-50-krotnie większa, niż podczas spalania węgla kawałkowego.

Jak już wcześniej wspomniano zakazem objęto również spalanie biomasy o wilgotności większej niż 20 %. Spalanie drewna o wilgotności powyżej 20 % nie tylko jest mniej wydajne energetycznie, gdyż część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci, ale przede wszystkim zwiększa emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie istniejące kominki, które nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu i nie rozprowadzają ciepła, muszą spełniać wymagania, określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe. Jeśli ich nie spełniają, muszą mieć zainstalowane specjalne filtry.

(UG/Bolec.Info)


Podziel się:
Facebook nk.pl
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6

~Seledynowy Wawrzynek   19 września 2018r. o 14:33

~Seledynowy Wawrzynek

Postów:

Też zagadałeś. Tak jakby w bloku z ogrzewaniem miejskim było taniej niż w domku. Wszystko kosztuje, no chyba że ktoś dostaje dodatek mieszkaniowy, albo z MOPSu na węgiel, wtedy się nie martwi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szary Ambrowiec   19 września 2018r. o 16:23

~~Szary Ambrowiec

Postów:

Pąsowy Kuflik - chore serce jest albo wada wrodzoną i nie miał na nią wpływu dym z komina albo nabytą na wskutek własnych zaniedbań - palenie papierosów picie, zła dieta brak ruchu. Dlaczego ja mam palić drogimi paliwami , bo ktoś doprowadził swoje zdrowie do ruiny ? Doradzasz ludziom aby przeprowadzili się do bloku. Więc doradzę ci w podobny sposób. Przeprowadź się w Bieszczady, tam będziesz miał zdrowe świeże powietrze. Ja będę palił węglem i drzewem bo jest tanio, ekologicznie a przede wszystkim jestem nie zależny. Nie będę zdany na łaskę pana. Ruski przykręci kurek z gazem albo ciepłownia miejska nawali i siedzisz w dresach we własnym domu. Ja wyjdę do ogrodu, wrzucę kilka gałęzi ze śliwy lub jabłoni i mam cieplutko :-).
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Poczerwieniała Serduszka   20 września 2018r. o 7:40

~Poczerwieniała Serduszka

Postów:

Zakazać kopcących, śmierdzących diesli Kle kle kle kle
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowoczerwony Ciemiernik   20 września 2018r. o 8:26

~~Pomarańczowoczerwony Ciemiernik

Postów:

To co spalasz w piecu ,sam później wdychasz,o tym to niestety się zapomina.I nie wysyłaj ludzi w Bieszczady,za to że chcemy mieć zdrowsze powietrze tu,u siebie na osiedlu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miedziana Laurencja   20 września 2018r. o 11:14

~~Miedziana Laurencja

Postów:

Nie boje się dymu powstałego na skutek spalania drzewa, czy węgla ! Od milionów lat ten rodzaj dymu nam towarzyszył. Bałbym się raczej spalin aut zwłaszcza diesli ( tego nie zakażą bo to uderzy w niemiecka gospodarkę) , pestycydów, nawozów i wszelkich środków ochrony roślin, żywności modyfikowanej genetycznie. Bałbym się zanieczyszczeń spowodowanych chemia gospodarcza oraz domową. Proszkami do prania. Więcej trucizny masz w farbie do włosów niż w dymie z komina ale tego nikt nie zakaże bo to biznes. NIE BÓJCIE SIĘ MYŚLEĆ!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoszara Begonia   20 września 2018r. o 11:54

~~Ciemnoszara Begonia

Postów:

i to jest konkretna wypowiedz na temat eco ,masz 100% racji

a tym wszystkim rządzi szmal.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miedziana Laurencja   20 września 2018r. o 21:57

~~Miedziana Laurencja

Postów:

Czy redakcja jest w stanie logicznie wyjaśnić jaka tajemna i groźna dla zdrowia reakcja zachodzi podczas spalania drewna o wilgotności przekraczającej 20 % ? Zgodnie z uchwałą anty smogową drewna o tej wilgotności nie wolno spalać w piecu :-).
Dym powstały na skutek spalania drewna o wilgotności przekraczającej 20 % zawiera zwiększona ilość H2O w stanie lotnym ( para) . Czy to zwiększona ilość pary wodnej ma nas zabić ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miedziana Laurencja   20 września 2018r. o 22:10

~~Miedziana Laurencja

Postów:

Proponuje kolejny temat : " Para wodna zabija " :-) Tak na podstawie logiki pseudo "ekologów" glosujących za uchwałą anty smogową można wnioskować . Te puste głowy dużą ilość pary wodnej wydobywającej się z komina uważają za coś szkodliwego dla zdrowia :-). Zakazali palenia drzewem o wilgotności powyżej 20 % bo zauważyli dym z komina. Puste głowy nie pomyślały, że to para wodna identyczna jak wydobywająca się z czajnika podczas gotowania wody na kawę :-). Jeżeli się mylę proszę o rozpisanie groźnej dla zdrowia reakcji biochemicznej powstałej na wskutek spalania mokrego drewna :-).
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6

REKLAMA Netia zaprasza