ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4333, 15 września 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama UPC zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecFelieton4 grudnia 2018r. godz. 10:14, odsłon: 3130, Kazimierz Marczewski
Święta Barbara nieustannie otacza Brać Górniczą i ich rodziny swoimi ramionami, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa.
Bolesławiec - Informacje: Barbara święta o górnikach pamięta Kazimierz Marczewski (fot. Bolec.Info)

4 grudnia górnicy w Polsce, także w naszym regionie, obchodzą swoje święto zwane "Barbórką". Ich patronką jest święta Barbara. Zginęła śmiercią męczeńską. Jak mówi jeden z przekazów została ona skazana na śmierć za to, że mimo ostrzeżeń, nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Wyrok wykonał jej ojciec, chcąc się przypodobać panującemu wtedy cesarzowi. W czasie wykonywania tej okrutnej zbrodni piorun z nieba zabił kata.

Na pamiątkę tych wydarzeń św. Barbara stała się patronką ludzi pracujących przy prochu, którzy często narażeni są na śmierć przy wybuchu. Są to między innymi artylerzyści i górnicy.

Kult świętej Barbary trwa od wielu wieków. Górnicy ku jej czci budują podziemne i naziemne kapliczki, a jej figurki i obrazy są praktycznie we wszystkich polskich kopalniach. Ci, którzy wydobywają surowce (nie tylko węgiel) wierzą, że św. Barbara ochroni ich przed wypadkami i zapewni im bezpieczną pracę. Modlą się do niej.

Niektórzy twierdzą, że święta Barbara jest patronką dobrej śmierci. Osobiście nie podzielam tego zdania - myślę, że święta Barbara dba o swoich górników i jest dla nich symbolem życia i bezpieczeństwa.

Czwartego grudnia w wielu kopalniach doświadczeni górnicy czyli tzw. Stare Strzechy przyjmują nowych, młodych do swego grono. Odbywa się to w sposób bardzo uroczysty. Młodzi przeskakują przez skórę, a następnie są pasowani. Taki rytuał możemy zobaczyć m.in. na tradycyjnej Karczmie Piwnej organizowanej przez powiat bolesławiecki. Ma on oczywiście wymiar symboliczny i pokazuje jak górnicy dbają o swoje tradycje.

Górnicy w dniu "Barbórki" ubierają się w strój galowy, aby godnie obchodzić swoje święto. Czapka górnicza zwana czakiem ozdobiona jest pięknym pióropuszem z gęsiego pióra. Czarnym, który noszą górnicy. białym symbolizującym dozór górniczy i  zielonym generalicję górniczą. Czerwone pióropusze mają członkowie górniczej orkiestry.

W tych dniach górnicy spotykają się na karczmach piwnych przy kuflu pełnym piwa. Zazwyczaj w męskim gronie. Jak głosi legenda, piwo najlepiej zmywa czarny pył zgromadzony przez roczną pracę. Zostawiają na boku wszelki frasunek, nawzajem żartują, śpiewają górnicze piosenki i bawią się do białego rana.

Żony i partnerki górników jeszcze nie tak dawno spotykały się na combrze babskim. W naszym rejonie nie organizuje się już tego typu imprez. W niektórych kopalniach uroczystości od razu rozpoczynają się na wspólnej zabawie mężczyzn i kobiet nazywanej Karczemnym Combrem.

"Barbara święta o górnikach pamięta", "Gdy górnik pracuje w nocy, to mu święta Barbórka stoi przy pomocy" - to niektóre przysłowia górnicze. Św. Barbara czuwa nad pracą górników od tysięcy lat i jest ich patronką. Święta Barbara nieustannie otacza Brać Górniczą i ich rodziny swoimi ramionami, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa, komfort pracy i pewność siebie.

Szczęść Boże!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

~Czarniawy Kopytnik   22 czerwca 2019r. o 19:08

~Czarniawy Kopytnik

Postów:

A skąd się wziął fioletowy pióropusz przy Czaku
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pozłocisty Bratek   22 czerwca 2019r. o 23:14

~~Pozłocisty Bratek

Postów:

teraz było boze ciało ,nie barborka,,a,le
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

DP   23 czerwca 2019r. o 7:07

DP

Postów: 6525

hahaha
no tak
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.