ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4129, 23 lutego 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecPolecamy
Czy potrzebne jest Sołectwo w Nowogrodźcu?
21 stycznia 2019r. godz. 10:41, odsłon: 7306

SA - Utworzone w miastach sołectwa, na których je utworzono, nie spełniają wymogów stawianych przez ustawodawcę.

Bolesławiec - Informacje: Czy potrzebne jest Sołectwo w Nowogrodźcu?
Tablica informująca (fot. Wikpedia)

Otrzymaliśmy list od Przewodniczącego Rady Miejskiej Nowogrodźca w sprawie konsultacji o zniesieniu Sołectwa w Nowogrodźcu. List publikujemy w całości.

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Nowogrodźca,

15 stycznia 2018r. na V sesji Rady Miejskiej w Nowogrodźcu na mój wniosek Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji o zniesieniu Sołectwa Nowogrodziec. Na terenie miasta zostaną one przeprowadzone w formie zebrania wiejskiego 27 stycznia o godz. 16.30 w DK Promyk przy ul. Rynek 21.

Wspólnie z Radnymi Michałem Sudołem i Kamilem Różnickim realizujemy tym samym program wyborczy, w którym zawarliśmy postulat likwidacji tej jednostki pomocniczej gminy.

Sołectwo Nowogrodziec powstało jako kontynuacja sołectwa działającego wcześniej we wsi Ołdrzychów, która została włączona do miasta Nowogrodziec w l. 70 ub. wieku. O ile jego funkcjonowanie w tamtym czasie miało uzasadnienie, to dziś trudno wskazać pozytywne skutki jego istnienia, chyba że jako ciekawostkę w skali kraju. Sołectwo w Nowogrodźcu jest jednym z trzech(!) w Polsce, które działają w miastach.

Uzasadnieniem dla istnienia Sołectwa nie jest również miejsko-wiejski charakter gminy. Pod tym względem Nowogrodziec to jedyną taką w Polsce (pozostałe Konin i Zielona Góra to miasta na prawach powiatu). W pobliskich gminach miejsko-wiejskich np. Lubomierzu, Gryfowie Śląskim, Wleniu nie ma utworzonych sołectw. Chybionym jest też argument Burmistrza, że sołtys w mieście funkcjonuje i reprezentuje interesy zamieszkujących je rolników. Rolnicy zamieszkują też np. Bolesławiec, a mimo to nie tworzy się tam sołectwa. Mało tego, gdyby Sołtys Nowogrodźca reprezentował rolników, to jego działania, choćby w kwestii finansów, kierowałyby się właśnie w tym kierunku.

Sołtys to urzędnik. Reprezentuje władzę gminy we wsiach. Przekazuje ważne informacje, organizuje życie społeczne i kulturalne. W Nowogrodźcu jest Urząd Miejski, w którym rolnicy powinni znaleźć pomoc i niezbędne informacje. Dokąd zmierzają tutejsi rolnicy, żeby załatwić sprawę? Do Urzędu Miejskiego czy na ul. Brodatego?

Kolejnym argumentem przeciw Sołectwu w mieście są wyroki sądów administracyjnych, które wskazywały, że utworzone w miastach sołectwa ze względu na brak charakteru wiejskiego obszaru, na którym je utworzono, nie spełniają wymogów stawianych przez ustawodawcę.

Zarzut Pana Burmistrza jakobym kierował się nieuzasadnionym pośpiechem i niedemokratycznie jest zupełnie bezpodstawny. Tryb wprowadzenia uchwały podyktowany był właśnie zbliżającymi się wyborami sołtysów, przy okazji których można przeprowadzić wymagane konsultacje. Nie odbiega on zresztą od trybu, w którym zwołaliśmy zebrania w celu wyborów sołtysów w naszej gminie. Niemniej jeśli większość mieszkańców sołectwa przyjdzie na zebranie i wypowie się za pozostawieniem sołectwa w Nowogrodźcu, oczywiście uszanujemy tę wolę.

Łukasz Izydorczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu.

Stanowisko w tej sprawie na swoim profilu facebookowym przestawił burmistrz Robert Relich, poniżej to stanowisko:

Podczas V Sesji Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, która odbyła się w dniu 15 stycznia 2019 roku w sali konferencyjnej Domu Kultury „PROMYK” w Nowogrodźcu, została podjęta uchwała dotycząca konsultacji w sprawie likwidacji Sołectwa Nowogrodziec.
Na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Łukasza Konrada Izydorczyka została wniesiona do porządku obrad uchwała w ramach inicjatywy uchwałodawczej zgodnie z § 54 ust. 1 Statutu Gminy i Miasta Nowogrodziec. Przewodniczący Rady Miejskiej przedłożył projekt uchwały w sprawie wyboru formy konsultacji dotyczących zniesienia Sołectwa Nowogrodziec.

Jestem, i nie tylko ja, oburzony sposobem wprowadzenia projektu uchwały do porządku obrad sesji. To przykład działania, który zaprzecza hasłom głoszonym przed wyborami. 27.01.2019 r. to czas wyborów Sołtysa Nowogrodźca. W czasie zebrania wiejskiego będzie konsultowana decyzja o likwidacji sołectwa. Skąd ten niezrozumiały pośpiech? Dlaczego rolnicy mają być pozbawieni reprezentacji?

W związku z zamiarem likwidacji Sołectwa Nowogrodziec została podjęta uchwała większością głosów (6 głosów za, 5 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się).
Do Państwa uwagi załączamy Uchwałę nr V/29/19 z dnia 15 stycznia 2019 roku w sprawie wyboru formy konsultacji dotyczących zniesienia Sołectwa Nowogrodziec oraz Imienny wykaz głosowania Radnych Rady Miejskiej – Uchwała nr V/29/19:
Uchwała nr V/29/19 z dnia 15 stycznia 2019 roku w sprawie wyboru formy konsultacji dotyczących zniesienia Sołectwa Nowogrodziec - http://www.nowogrodziec.pl/…/Likwidacja_solectwa_N-c_Uchwa%…
Imienny wykaz głosowania Radnych Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Uchwały nr V/29/19 - http://www.nowogrodziec.pl/…/Likwidacja_so%C5%82ectawa_N-c_…

- Każda osoba pracująca na rzecz mieszkańców gminy Nowogrodziec jest bardzo cenna - Robert Relich burmistrz Nowogrodźca.

Zapraszamy do dyskusji.(Kazimierz Marczewski)


Podziel się:
Facebook nk.pl
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 9 10 11 12 13 14

~~Ziemistoszary Kleome   1 lutego 2019r. o 17:58

~~Ziemistoszary Kleome

Postów:

sołtys jest urzednikiem państwowym.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielona Stokrotka   1 lutego 2019r. o 19:04

~~Bladozielona Stokrotka

Postów:

~~Ziemistoszary Kleome napisał(a): sołtys jest urzednikiem państwowym.
co to za sołtys jeśli go 90 procent nie popiera to marjonetka.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Białobrązowa Scewola   1 lutego 2019r. o 19:13

~~Białobrązowa Scewola

Postów:

~~Bladozielona Stokrotka napisał(a):
~~Ziemistoszary Kleome napisał(a): sołtys jest urzednikiem państwowym.
co to za sołtys jeśli go 90 procent nie popiera to marjonetka.

Jak to przecież dostał w wyborach ponad 20 głosów i poparcie Relicha
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielona Stokrotka   1 lutego 2019r. o 19:35

~~Bladozielona Stokrotka

Postów:

~~Białobrązowa Scewola napisał(a):
~~Bladozielona Stokrotka napisał(a):
~~Ziemistoszary Kleome napisał(a): sołtys jest urzednikiem państwowym.
co to za sołtys jeśli go 90 procent nie popiera to marjonetka.

Jak to przecież dostał w wyborach ponad 20 głosów i poparcie Relicha
wszyscy sołtysi co nie otrzymali 10 procent powinni to dobrze przemyśleć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 9 10 11 12 13 14