ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4280, 24 lipca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecPolecamy12 lutego 2019r. godz. 20:23, odsłon: 3642, Kazimierz Marczewski
Aviva w 2012 rku uczestniczyła w tworzeniu oraz wdrażaniu reformy emerytalnej na rynku brytyjskim.
Bolesławiec - Informacje: Emerytury jak w Anglii Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe - PPK (fot. Kazimierz Marczewski)

We wtorek 12 stycznia w sali Bolesławieckiego Ośrodka Kultury Międzynarodowego Centrum Ceramiki w Bolesławu odbyła się konferencja zorganizowana dla pracodawców przez Grupę Aviva dotycząca ich obowiązków związanych z Ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych - PPK, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. W pierwszym etapie PPK obejmuje firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, obowiązek zastosowania Ustawy od 1 lipca 2019r., powyżej 50 pracowników 01.01.2020, powyżej 20 pracowników od 1.07.2020, pozostali od 01.01.2021r.

Ustawa o PPK zakłada finansowanie składek ze środków uczestnika i pracodawcy. Podstawowa miesięczna kwota, jaką pracodawca będzie musiał wpłacić na jednego uczestnika programu wyniesie 1,5% jego wynagrodzenia.

Poprzez wynagrodzenie rozumiemy tu podstawę  wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, z której wyłącza się podstawę na ubezpieczenie osób przebywających na urlopie wychowawczym i pobierających zasiłek macierzyński.

Opcjonalnie podmiot zatrudniający może dokonywać wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% zarobku. Jest to forma finansowego benefitu, którym pracodawca będzie mógł przyciągnąć do organizacji utalentowanych pracowników.

Procentowy rozkład wpłat na PPK przedstawia poniższa tabela:

  Pracodawca Pracownik
Podstawowe 1,5 % wynagrodzenia 2% wynagrodzenia
Dodatkowe (opcjonalne) Do 2,5% wynagrodzenia Do 2% wynagrodzenia

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z obowiązkami jakie ciążą na pracodawcach po wprowadzeniu Ustawy.

Obowiązki pracodawcy w ramach nowej ustawy

Zgodnie z ustawą to pracodawca pokrywa koszty naliczania i przekazywania wpłat do PPK.  Obowiązkiem zatrudniającego jest zatem:

  • Naliczenie wpłat finansowanych ze środków uczestnika
  • Pobranie wpłat finansowanych ze środków uczestnika z terminie wypłaty
  • Naliczenie wpłat ze środków własnych
  • Dokonanie wpłat do wybranej wcześniej instytucji finansowej

Należy zaznaczyć, że tworząc KPP polski rząd inspirował się brytyjskimi planami emerytalnymi z automatycznym udziałem pracowników. W Wielkiej Brytanii takie plany obowiązkowo tworzone są przez pracodawców od 2012 roku. Celem programu jest wzrost liczby pracowników z dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym.

Zasady zapisów uczestników do PPK

Kolejnym obowiązkiem pracodawców jest zapisanie osób zatrudnionych do programu PPK w ustawowym terminie. Pracodawca zawiera umowę o prowadzeniu PPK w imieniu i na rzecz uczestnika programu. Uczestnikiem jest pracownik zatrudniony na umowę o pracę, osoba fizyczna wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia oraz innych umów o świadczenie usług, jak również członkowie rad nadzorczych.

Zapisani muszą zostać wszyscy pracownicy do 55 roku życia. Zapisani pracownicy mogą zrezygnować z przystąpienia do PPK, swoją rezygnację muszą wnieść na piśmie.Dla pracowników w przedziale wiekowym 55 – 70 lat przystąpienie do PPK następuje na wniosek zatrudnionej osoby.

Składki ZUS i emerytura z tego wynikająca pozostają bez zmian. Szacuje się, że emerytura z ZUS nie przekroczy po 2040 roku 30 % średniego uposażani, Dlatego koniecznie są  KPP jako dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. W konferencji wzięło udział  kilkunastu pracodawców z naszego regionu. Na konferencję zaprosiła przedsiębiorców Jolanta  Mielczarska Dyrektor Placówki Partnerskiej Aviva z Bolesławca.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Brunatnopopielaty Milin   13 lutego 2019r. o 13:06

~~Brunatnopopielaty Milin

Postów:

ten gościu w okularach podobny do Morawieckiego .

Czyli głupi lud powinien pracować za miskę ryżu, a emerytura to pół miski ryżu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Orzechowy Kosaciec   13 lutego 2019r. o 14:35

~Orzechowy Kosaciec

Postów:

Tak to jest jedni tyraja do niewiado kiedy i maja placic na swja jalmuzne jeszcze wiecej jak w ogole dozyja aby wziasc jedna emeryture glodowa a po barach pelno siedzi 40- 45 letnich emerytow zaj,,,,,ty ten kraj kraj dla cwaniakow a wsz ystko niby w majestacie prawa i rzadu niby prospolecznego i sprawiedliwego g,,,, o prawds
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Krasna Mydlnica   13 lutego 2019r. o 15:14

~~Krasna Mydlnica

Postów:

Jeżeli AVIVA nie zamieni automatycznie złotówek na funty to nie będzie żadnych emerytur "jak w Anglii".
Zresztą automatyczne zapisanie już zdradza ,że to złodziejstwo rządu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2