ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4367, 19 października 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tylko na Bolcu25 marca 2019r. godz. 21:47, odsłon: 25095, Bolec.info
Szanujcie innych i swoje życie, bądźcie rozważni. Przestroga od Mateusza
Bolesławiec - Informacje: Wypadek Brzeźnik (fot. FB)

Publikujemy wypowiedź, którą napisał Mateusz i która pojawiła się na Facebooku.

Słuchajcie. Teraz o tym głośno, uważajcie na siebie.

Był nieco zimny sobotni wieczór, mieliśmy jechać na 2 auta na dyskotekę. 4 znajomych w jednym aucie, ja i kolega w 2… Wczoraj – 23.03.19 mój świat jak i świat 3 ofiar wypadku się skończył. Na nieoświetlonym odcinku drogi poza terenem zabudowanym na łuku drogi wjechałem w grupę ludzi, których w żaden sposób nie mogłem zobaczyć, zobaczyłem tylko czarne postury i białe podeszwy i koniec… ułamek sekundy, zero jakiegokolwiek wyostrzenia, nic… po prostu.

Jest tutaj grono osób – pasjonatów, drifterów, amatorów, ale przede wszystkim – ludzi i to do was ten apel. Mam 26 lat i zawsze przejeżdżałem obok tych niebieskich kogutów, czytałem o tym, jak było coś w mojej okolicy wsiadałem w auto i jechałem to zobaczyć, zawsze wyciągałem z tego wnioski – wolniej! zadawałem sobie pytanie, dlaczego właśnie tak, w ten sposób, zawsze było mi przykro z powodu tych tragedii, z powodu tego, że mojej okolicy coś takiego miało miejsce, zawsze rozmyślałem nad swoim zachowaniem, powtarzałem sobie w głowie, że życie to nie need for speed, ale nigdy…. nigdy nie brałem w tym udziału.

Dbałem o swoje auto i nigdy w nocy nie latałem szybko po otwartych przestrzeniach z obawy przed leśną zwierzyną. Nie ukrywajmy – szkoda było mi auta, ale to…to co się wydarzyło tamtej nocy skończyło moją przygodę z motoryzacją. czujesz tylko uderzenie, pył w oczach, szkło na powiekach, okruchy w ustach krew spływającą po palcach, puch z kurtki unoszący się w powietrzu… nie masz na to wpływu choćbyś chciał, to się stało tu i teraz i tego nie cofniesz.

Z obawy przed uderzeniem w drzewa po prawej stronie łuku zjechałem do lewej krawędzi mrużąc piekące oko, czy oby na pewno nic nie jedzie z nad przeciwka, zjechałem do 0, trzymałem obie ręce na kierownicy, wrzuciłem bieg, zgasiłem silnik i wyszedłem…

Nie opiszę wam tego widoku, ten skrzep krwi na asfalcie te krzyki, drobne monety, na asfalcie, porozrzucane buty… to było straszne. po chwili dowiadujesz się, że nie potrąciłeś 2 osób a 3… jedna żyje, ale 2 już nie ma, rozumiesz, to nie jest film, żadna gra z autosave’m to się dzieje tu i teraz, jesteś roztrzęsiony, znajomi z 2. auta robią wszystko za ciebie, bo wiesz, że chcesz pomóc, ale nie masz odwagi podejść, nie jesteś w stanie powiedzieć dyspozytorce kto jest w jakim stanie, czujesz miękkie nogi i masz świadomość, że odebrałeś komuś życie, pot spływa ci po czole, łzy po policzkach…

Nie jest istotne to, czy wina jest Twoja, czy ich – żaden wyrok, żadna renta, żadna odpowiedzialność nie zwróci Ci sumienia, nawet jeśli to było przypadkowe, nie jechałeś szybko ale teraz to właśnie tu jest to bez znaczenia. widzisz porozrzucane strzykawki, akcje reanimacji, słyszysz ” dajcie adrenalinę” patrzysz – jest cień szansy, wkładają go do karetki, ale po chwili cisza i odkładają go z powrotem na pobocze…

Ona miała 17 lat, ja w jej wieku latałem po dyskotekach, oni 23 i 24 tyle co ja chwile temu, mieliśmy całe życie przed sobą, oni przyjechali do Polski pracować tak samo jak ja do Niemiec. Nie chcę znać ich imion, sumienie mnie zeżarło, nie mam na tyle odwagi, 1. pomocy udzielali im znajomi z 2. auta ja nie byłem w stanie… dramat 4 rodzin, ja żyje, ale fizycznie, w środku jestem wypalony, nie naprawię tego. Ludzie nas osądzają, ich za brak odblasków, za nietrzeźwość, za paradowanie po całej drodze mnie za to, że prowadziłem bmw, ta cała internetowa herezja „łyse opony” „beemka – czemu mnie to nie dziwi” ale nie biorę tego do siebie.

Ci którzy mnie znają wiedzą jaki to był samochód, jaką jestem osobą, ale to nie ważne, możesz mieć wszystkie systemy, możesz być na podium w ligowych kategoriach, ale nic… nic nie ma na to wpływu, to jest tylko chwila.

Piszę ten manifest do was, do tych starych i do tych młodych, do tych, którzy przeżyli już swoje lata i do tych, którzy zaczynają przygodę z życiem, wkraczają w dorosłość, do tych którym życie i możliwości stoją otworem – szanujcie swoje życie, szanujcie życie innych i bądźcie rozważni.

Nikt z nas nie jest święty, każdy robił dziwne rzeczy, ale bądźcie roztropni, wyciągnijcie z tego refleksję taką, abyście nie musieli siedzieć w radiowozie patrząc na tą złotą folie i parawan rozstawiony na drodze wypalasz papierosa jednego po drugim, już nawet nie czujesz żaru w gardle, czujesz żal w sercu…

Dostaje wiele słów otuchy od znajomych, rodziny, od tych z samochodówki jak i z podwórka, piszą nieznajomi, dziękuję im za to, ale to nie pomoże, prostolinijność i najlepsze momenty mojego życia przekreśliła tylko ta jedna chwila. Prawnie to jest oczywiste, mechanicznie do zrobienia, ale mentalnie…. mentalnie nie istniejesz

Wiem, że takie pisanie na facebooku nie jest dobre, wylewanie żalu… ale to nie żal, jestem osobą która odebrała życie trzem osobą poprzez niefortunny zbieg okoliczności, co z tego, że nie jestem oskarżony, że „nic się nie stało”, ze „będzie dobrze”, co z tego, że mogę dzisiaj wsiąść w kolejne auto i kręcić kilometry… patrzysz na kierownicę i robi Ci się niedobrze, bierzesz gorący prysznic, kładziesz się i widzisz ten obraz, ten kawałek szyby w samochodzie.

Poczułem potrzebę napisania wam tego, żebyście uważali, żebyście nie musieli iść tą samą ścieżką. CS [CarSwag.pl - dop. redakcja]  jest specyficzną grupą, ale wiem, że każdy z nas jest człowiekiem i tylko człowiekiem.

Jest mi bardzo przykro, że tak się to skończyło

Źródło: foto:FB, CarSwag.pl, "Stoją Stargard"

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8

~~Pawi Dąb   28 marca 2019r. o 21:32

~~Pawi Dąb

Postów:

~~Ciemnopomarańczowa Werbena napisał(a):
~~Pawi Dąb napisał(a):
~~Ciemnopomarańczowa Werbena napisał(a):
~~Pawi Dąb napisał(a): a kto powiedział że nie szli ? szli czy nie szli to " Każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania ...Za brak odblasków pieszemu grozi mandat do 100 zł " i wszystko w temacie .
dajcie już chłopakowi spokój .Ci co piszą że musiał ich widzieć , to chyba w życiu za kierownicą nie siedzieli albo tylko w dzień jeżdżą .

każdy kierowca powinien jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem oraz być gotowym na nagłe hamowanie ! jak nie to się chyba nazywa niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze

droga hamowania przy 90 km/h - ok. 42 m,
https://www.motofakty.pl/artykul/droga-hamowania-to-nie-wszystko-ile-miejsca-potrzeba-by-zatrzymac-auto.html
tak więc z jaką on prędkością jechał
przy 150 km/h - ok. 116 m.
tak wiec to mnie zastanawia
Co Ty piszesz ? nagłe hamowanie ? droga hamowania - mówi Ci to coś? wątpięale nie wiemy ile jechał , a jak jest napisane w tym artykule "Tymczasem, jak przekonują przedstawiciele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przy potrąceniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h prawdopodobieństwo śmierci pieszego wynosi 90 proc " więc wcale nie musiał jechać bardzo szybko . Na pewno wiemy ze chłopak był trzeźwy a oni pijani i bez obowiązkowych odblasków
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Amarantowa Papryka   29 marca 2019r. o 8:34

~~Amarantowa Papryka

Postów:

nie jesteśmy od tego żeby osądzać ,nie wymądrzajcie się na forum pisząc co sie stało z której strony auto uderzyło i że na 100 % przekroczył prędkośc . kłóci sie to z waszymi stereotypami że młody chłopaka jadący bmw może jechać na dyskotekę przepisowo? czego się chcecie doszukać ?winy ? nie ważne czyja wina ważne ,że wszyscy biorący udział w tym zdarzeniu zostali pokrzywdzeni .stracili coś bardzo cennego .życie i spokojne sumienie . proszę się zastanowić , każdy z nas mógł być na miejscu tego chłopaka ,to jest czyjś syn , brat ,wnuk . pomyśl zanim wyskoczysz z głupim tekstem i wciśniesz klawisz "wyślij" że twoje kilka zdań może kogoś naprawde zranić.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pawi Dąb   29 marca 2019r. o 10:43

~~Pawi Dąb

Postów:

W końcu ktoś mądrze napisał .

Do Moderatora - czy już nie czas na zamknięcie tematu ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Hebanowa Lewizja   9 kwietnia 2019r. o 22:56

~Hebanowa Lewizja

Postów:

Szkoda no trudno , ale ludzi mi bardziej szkoda niż auta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Siwy Tulipan   24 maja 2019r. o 18:40

~Siwy Tulipan

Postów:

Powinieneś skorzystać z pomocy psychologa. Musisz umieć życ z tym co się przytrafiło. Mam kontakt do psychologa, który ci pomoże. Który pomoże Ci przerwać te trudne chwile, pomoże, bo Ty będziesz to juz zawsze pamiętał. Trzymam kciuki, ze staniesz na nogi! Jakby co to posz, dam namiar.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8