ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4220, 25 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama Hotel Garden zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tylko na Bolcu26 kwietnia 2019r. godz. 10:18, odsłon: 1855, Kazimierz Marczewski
Deficyt w zatrudnieniu daje się we znaki bolesławieckim przedsiębiorcom.
Bolesławiec - Informacje: Bezrobocie znowu spada (fot. Bolec..Info)

Stopa bezrobocia w powiecie bolesławieckim na koniec marca 2019 r. wynosiła 4,1 % i była niższa niż na koniec lutego 2019 o 0,1 punktu procentowego.

W Bolesławcu i powiecie bolesławieckim ciągle brakuje ludzi do pracy.  Brak chętnych do pracy znacznie utrudnia dynamiczny rozwój lokalnym przedsiębiorcom.

Ukraińcy uzupełniają braki na rynku pracy w powiecie bolesławieckim. Szacuje się, że pracuje ich legalnie i nielegalnie w naszym powiecie około siedmiu tysięcy.

- Zjawisko pracy cudzoziemców w Polsce jest złożone - mówi zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bolesławcu Radosław Palczewski - Mamy tutaj do czynienia z dwoma organami wydającymi zezwolenia na pracę - tj. z wojewodą i starostą. Kiedy mówimy o cudzoziemcach mówimy o obywatelach państw poza EWG. Dodatkowo na mocy bilateralnych porozumień obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy mają trochę bardziej ułatwioną procedurę uzyskiwania pozwoleń na pracę niż pozostali.

Jeśli chodzi o statystykę to Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu przyjął w roku 2018 r. 3705 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a do dnia 25 kwietnia br przyjęliśmy już 1859 takie oświadczenia. W ten sposób cudzoziemiec może pracować na terytorium RP legalnie do 6 m-cy w roku
kalendarzowym. Dodatkowo w roku 2018 wydano 845 pozwoleń na prace sezonową (obejmującą takie gałęzie gospodarki jak rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo irybactwo). W roku 2019 do 25 kwietnia mamy złożone już 396 wnioski o zezwolenie na taką pracę na terenie naszego powiatu. Statystycznie najwięcej zezwoleń na pracę sezonową wydajemy w maju i czerwcu. Na podstawie zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemiec może pracować legalnie u nas przez okres 9 m-cy w okresie 12 miesięcy
- dodaje.

W wielu bolesławieckich firmach pomału następuje poprawa warunków płacy i pracy.  Nie wiemy ile wynosi średnia płaca w Bolesławcu ale znacznie  odbiega od średniej krajowej.

Zapewne są w powiecie zakłady, które płacą średnią krajową. Przykładem powinny być spółki miejskie.  niebawem sprawdzimy ile średnio zarabiają pracownicy tych spółek.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, na koniec lutego 2019 r. w Polsce stopa bezrobocia wynosiła tylko - 5,9 %. W województwie dolnośląskim na koniec roku stopa bezrobocia wynosiła 5,3 %, a powiecie bolesławieckim 4,1%.

Według naszych wyliczeń stopa bezrobocia w samym Bolesławcu na koniec grudnia 2018 wynosiła dużo poniżej 2,0%.

Dla porównania  podajemy stopę bezrobocia w innych powiatach: lubiński 4,9%, polkowicki 4,3% złotoryjski 14,4%, lwówecki 12,2 lubański 7,4%, legnicki 10,1, zgorzelecki 5.4%, jeleniogórski 9,1%, .wałbrzyski 14,0%, wrocławski 1,9 %

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Ciemnopomarańczowy Hiacynt   27 kwietnia 2019r. o 21:56

~~Ciemnopomarańczowy Hiacynt

Postów:

Nie płacą to nie ma pracowników proste....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudny Ziarnopłon   28 kwietnia 2019r. o 8:31

~~Brudny Ziarnopłon

Postów:

Spada bo nikt nie chce się rejestrować. Lepiej od razu za granicę do pracy. Lepiej zarabiać 1900 Euro niż 1900 zł. Jak ludzie mają utrzymać rodzinę za te marne grosze?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudawobrązowy Zawilec   29 kwietnia 2019r. o 14:18

~~Rudawobrązowy Zawilec

Postów:

nalepiej to chodzić do mops i spać sobie do 12
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowożółta Mina   30 kwietnia 2019r. o 8:49

~~Płowożółta Mina

Postów:

te menelki za biurkiem to niezła hołota bolesławiecka ... niedosc ze to paskudne i brzydkie to jeszcze sierdzi od tych bab ... a heniek im prace załatwiał po znajomości, bo wiesz ułomnej trzeba dac bo na zycie nia ma hahahahaha
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złocistożółta Róża   30 kwietnia 2019r. o 10:12

~~Złocistożółta Róża

Postów:

I jakie w tym zasługi Urzędu Pracy, że sporo branż odżywa na wiosnę/lato (np. budowlanka) i pilnie potrzebuje pracowników?
Proszę zestawienie na jesień/zimę
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Lilioworóżowa Leszczyna   30 kwietnia 2019r. o 10:17

~Lilioworóżowa Leszczyna

Postów:

Było kiedyś Biuro Pośrednictwa Pracy, a przez lata rozrosło się do Powiatowego Urzędu Pracy. Bezrobotnych mało, urzędników dużo.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2