ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4306, 19 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama MAXI BUSY!
reklama UPC zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tylko na Bolcu14 lipca 2019r. godz. 20:58, odsłon: 14592, Kazimierz Marczewski
- Te mieszkania to zwykłe meliny a żyjący w nich ludzie są uzależnieni od alkoholu - mówią mieszkańcy.
Bolesławiec - Informacje: Mieszkanka Nowogrodźca: boję się o dzieci i siebie Kamila Popik z córką, mieszkanka przy Sienkiewicza w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

W dniu 11 lipca wybuchł pożar w budynku komunalnym przy ulicy Sienkiewicza w Nowogrodźcu.  Pisaliśmy o tym i prowadziliśmy kilku minutową transmisję na żywo z akcji gaśniczej strażaków - w artykule Pożar budynku w Nowogrodźcu

Strażacy bardzo szybko uporali się z pożarem. Poszkodowana osoba została zatrzymana przez policję, bo wcześniej była poszukiwana.

Okazało się, że przyczyny powstania pożaru mogą mieć drugie dno. Mieszkające w budynku przy ulicy Sienkiewicza 10 dwie rodziny od kilku ładnych lat nie mają prądu, wody, sprawnych toalet, a w piecu często palą odpadami.

W ich mieszkaniach jest totalny bałagan. Mieszkania są własnością gminy Nowogrodziec.

W budynku tym mieszka także (w mieszkaniu własnościowym), pani Kamila Popik, matka dwójki dzieci. Po pożarze zdecydowała się z nami porozmawiać o swojej sytuacji.

- Po tym pożarze moje dzieci i ja czujemy się bardzo zagrożeni - mówi w rozmowie z Bolec.Info Kamila Popik.  - Boimy się, że mogą nas spalić, że możemy być zaatakowani przez pijanych czy odurzonych współlokatorów. Proszę władze miasta i osobiście burmistrza o wysiedlenie z tego domu te "pijackie", patologiczne rodziny, o umożliwienie nam spokojnego życia. Do moich dzieci boją się przyjść ich koleżanki i koledzy - dodaje.

Kamila Popik płacząc opisywała historie współlokatorów, w które było nam trudno uwierzyć:

Jest przecież XXI wiek. W centrum pięknego, małego, polskiego miasteczka jakim zapewne jest Nowogrodziec, mieszkają dwie rodziny, które nie mają prądu i wody. Załatwiają się do plastikowych butelek, kał i mocz wynoszą na zewnątrz. Używają "pościeli" i ubrań, które są brudne i tym kałem zanieczyszczone. Piją alkohol na potęgę, nie płacą czynszu, palą śmieciami itd.

- Te mieszkania na Sienkiewicza 10 to zwykłe meliny a żyjący w nich ludzie są uzależnieni od alkoholu - słyszymy od mieszkańców.

O tym wszystkim wie wiele osób, sprawę monitorują pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przyznając zgodnie z prawem im środki na utrzymanie, które w większości przez tych lokatorów przeznaczone są na alkohol

Według relacji świadków, w okresie letnim mieszkańcy tego domu pobierają z lokalnego cmentarza wodę, aby zrobić sobie herbatę czy kawę lub przyrządzić jakiś posiłek. Wieczorem swoje mieszkania oświetlają zniczami skradzionymi z tego cmentarza.

- Gromadzą w mieszkaniu i piwnicy śmieci, którymi palą w zainstalowanych w budynku piecach.  Mieszkania ich to miejsce schadzek dla pijących, żuli i lumpów.  Przez większość czasu lokatorzy  piją alkohol i leżą w swoich wyrach. Często wychodzą na zewnątrz, nie zawsze do końca ubrani i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Obserwują to dzieci z sąsiadującej z budynkiem szkoły - słyszymy.

Okazuje się, że problemy tych mieszkańców doskonale znają władze miasta, policja, straż miejska, sąsiadująca z budynkiem społeczność szkoły podstawowej, mieszkańcy Nowogrodźca i inni. Przez kilka lat nikt nie potrafił rozwiązać tych spraw. To wygląda na zwykłą bezradność i niemoc oraz tolerowanie patologi.

Z doświadczenia wiadomo, że dopiero jak wydarzy się jakieś nieszczęście, odpowiedzialni natychmiast rozwiążą tego typu wynaturzenia. Może wybuchły pożar zawiniony zapewne przez pijanych lokatorów, mimo, że nikomu nic się nie stało to spowoduje.

W rozmowie z Bolec.Info burmistrz Nowogrodźca rozkłada ręce. Jak twierdzi, prawo nie pozwala mu na reakcję, która mogłaby w pełni rozwiązać problem. Nie ma także mieszkań dla takich patologicznych rodzin. Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej monitoruje sprawę i robi co może, aby pomagać tym ludziom.

Nie może sobie z tym także poradzić zarządca nieruchomości WSPÓLNOTA s.c. Aleksandra Dietrich, Andrzej Szulc z siedzibą w Lubaniu, która administruje tym domem w Nowogrodźcu. Aleksandra Dietrich w rozmowie z Bolec.Info stwierdziła, że nie ma wpływu na to się dzieje w mieszkaniach na Sienkiewicza 10, które są własnością gminy Nowogrodziec.

A lokatorzy od lat nie płacą czynszu, za prąd, ani za wodę. Wyrzucić ich na bruk jest niehumanitarne i w świetle prawa praktycznie niemożliwe.

Oficjalne stanowisko w tej sprawie władze Nowogrodźca zadeklarowały przesłać do Redakcji Bolec.Info w dniu 15 lipca. Gdy tylko je otrzymamy - opublikujemy.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6

~~Poziomkowa Wiekuistka   15 lipca 2019r. o 20:39

~~Poziomkowa Wiekuistka

Postów:

~Brązowopłowa Czeremcha napisał(a): Skąd wiadomo, że kiedy wyprowadzą się ci, którzy nie płacą, nie wprowadzą się bogaci pijacy i balangowicze. Tacy potrafią jeszcze gorzej uprzykrzać życie, bo parę groszy zarobili.


Gorzej w tym przypadku gorzej być nie może.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Przekrwiona Hakonechloa   15 lipca 2019r. o 23:13

~~Przekrwiona Hakonechloa

Postów:

czy kazdy kupujacy mieszkanie chodzi po sasiadach i zaglada im do mieszkan jakie maja warunkinie,mieszkanie zakupione mialo warunki godne do zamieszkania,i mieszkanie niezostalo kupione rok temu.tylko dobrych kilka lat,w tym czasie patologia sie rozszerzyla a budynek ulegl i ulega dewastacji,a wiec opamietajcie sie ludzie czytajcie w czym problem,owszem napewno wiedziala ze sasiedzi nie sa wymarzoni i maja problem alkocholowy, ale problem na tyle sie nasilil ze zagraza zdrowiu i zyciu,dlatego podejrzewam pani postanowila naglosnic sprawe skoro przez dlugi czas lekcewazono jej prosby czy wolanie o pomoc .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Tabaczkowa Tibuchina   16 lipca 2019r. o 14:45

~Tabaczkowa Tibuchina

Postów:

Nie wspomnę że zaraz obok jest szkoła. Wyeksmitowac jak najdalej od cywilizacji i to w trybie natychmiastowym.!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Piwna Pysznogłówka   16 lipca 2019r. o 17:55

~~Piwna Pysznogłówka

Postów:

XXI wiek,, centrum miasta, bez prądu i wody? Jaka to miejscowość w powiecie Nowogrodziec? Kto zgadnie?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Śnieżnobiała Jeżyna   16 lipca 2019r. o 18:44

~Śnieżnobiała Jeżyna

Postów:

Czy oni pozwolili zrobić zdjęcia w swoim mieszkaniu, czy ktoś tam wszedł bez wiedzy lokatora?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Turkusowy Szupin   16 lipca 2019r. o 21:52

~~Turkusowy Szupin

Postów:

~Śnieżnobiała Jeżyna napisał(a): Czy oni pozwolili zrobić zdjęcia w swoim mieszkaniu, czy ktoś tam wszedł bez wiedzy lokatora?


Idź do lokatorów i zapytaj, bo to teraz jest największy problem. Kto tam wszedł być może bez zgody lokatorów i koniecznie należy tego kogoś przykładnie ukarać.

znalazł sie obrońca praw człowieka.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Przekrwiona Hakonechloa   16 lipca 2019r. o 23:32

~~Przekrwiona Hakonechloa

Postów:

pytanie kogo tam pytac o pozwolenie na zdjecia?jak tam kto chce to wchodzi jak nie drzwiami to oknami,,,i meszka kto chce,pewnosci niemam ale ze slyszenia wiem ze umowy najmu lokalu sa wypowiedzone juz bardzo dawno temu tym lokatorom, wiec czy niejest to tak ze bezprawnie zajmuja lokal?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.