ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4339, 21 września 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Święto Ceramiki15 sierpnia 2019r. godz. 15:04, odsłon: 1508, Kazimierz Marczewski
- Ceramicy w Bolesławcu nie są dostatecznie doceniani - pisze w swoim felietonie Kazimierz Marczewski.
Bolesławiec - Informacje: Bolesławiec to miasto Ceramików, nie ceramiki Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Od wielu lat Bolesławiec nazywany jest miastem ceramiki. Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że bolesławiecka ceramika cieszy się olbrzymią popularnością a unikalne wzornictwo uznawane jest na całym świecie.

Wszyscy wiedzą, że piękne, ręcznie malowane urocze naczynia mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie. Ceramika stempelkowa jest wizytówką Bolesławca od wielu, wielu lat, a kobaltowy kolor podnosi jej urok i walory estetyczne. O pawich oczkach, gwiazdach, wielokolorowych kropkach, kółkach, kwiatkach, rozetkach można pisać i delektować się nimi w nieskończoność.

To wszystko widzimy w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki na straganach i specjalnie przygotowanych wystawach. Pięknie to wygląda - cieszą się tego turyści i mieszkańcy Bolesławca. Sam jestem dumny z tego, co widzę na bolesławieckim rynku i w ogródkach ceramicznych. To raj dla kolekcjonerów i użytkowników ceramiki artystycznej.

Nowe wzornictwo i kolorystyka rokrocznie podnosi jakość tych wyrobów. Nowe produkty są coraz atrakcyjniejsze i oczekiwane przez klientów. O pięknie i walorach artystycznych bolesławieckiej ceramiki można pisać w nieskończoność i z wielką radością i optymizmem. Ja jednak na tym skończę.

Drodzy moi! Ceramika jednak sama się nie robi, sama się nie produkuje!

Często, także podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki, zapominamy o ludziach, którzy tę ceramikę projektują, tworzą, malują i wypalają. Na scenie pokazywani są lokalni włodarze i ich znajomi, czasami jakiś prezes czy może główny projektant. Ale przecież w Bolesławcu i okolicach przy tworzeniu ceramiki pracują tysiące ludzi! Bez nich Bolesławiec nie miałby szansy być miastem ceramiki.

Kim jest człowiek, który produkuje ceramikę artystyczną? Jakie musi posiadać cechy i zdolności, aby sprostać tak wielkiemu zadaniu jakim jest tworzenie sztuki?

Ceramik to artysta, który musi okiełznać cztery żywioły: ziemię, wodę, ogień i powietrze. Nabierając przy tym pokory do każdego z nich. Po kształtach, kolorach i ozdobach naczyń możemy poznać charakter ludzi, którzy ją robią..

Przez wiele lat pracowałem przy produkcji kaolinów i glin biało wypalających się dla przemysłu ceramicznego. W tym czasie odwiedziłem i zapoznałem się z technologią wytwarzania wyrobów ceramicznych we wszystkich większych zakładach ceramicznych w Polsce, niektórych w Europie a także ceramiki artystycznej w Maroku, Chinach i Meksyku.

Miałem okazje poznać i rozmawiać bezpośrednio z pracownikami wytwarzającymi ceramikę. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że ceramicy to ludzie bardzo otwarci, uczuciowi i ceniący swoją pracę. Przy tym bardzo skromni, zdolni i zaangażowani w swoją pracę.

To prawdziwi artyści rozwijający swoje zdolności i przekazujący swoją wiedzę innym. Zawsze odnoszący się z szacunkiem do innych. Nigdy nie spotkałem się z arogancją i nieskromnością, zawsze widziałem u nich optymizm, wiarę i zaufanie do drugiego człowieka.

I to wszystko mimo ciężkich zadań, które na co dzień realizują. Ceramik musi przygotować nienazwane formy, zdobienia i kolory i w te wypalone kształty tchnąć życie. Ceramik musi ciągle zaciekawiać znudzonego monotonią dnia codziennego mieszkańca miasta.

Moim zdaniem ceramicy w Bolesławcu nie są dostatecznie doceniani. Nieraz pracują za "psie pieniądze" wykonując swoją ciężką i unikalną pracę. To przecież dzięki ceramikom nasze miasto  rozwija się dynamicznie. Mało odpłacamy im się za to co dla nas robią! Wystarczy zapytać ilu pracownikom produkującym unikalną ceramikę artystyczną przyznano z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki dodatkową premię czy gratyfikacje.

Dla mnie Bolesławiec jest miastem Ceramików a nie miastem ceramiki. Dlatego z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki przesyłam wszystkim garncarzom, odlewnikom, malarzom, projektantom, sprzedawcom i wszystkim związanym z produkcją ceramiki, słowa szacunku i uznania. Dziękuję!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Paliowy Wawrzynek   15 sierpnia 2019r. o 23:13

~~Paliowy Wawrzynek

Postów:

Najniższa krajowa takie zarobki są w ceramice …. co więcej wyrobisz to twoje.... akord jest ciężki normy śruba ….
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladożółty Orlik   16 sierpnia 2019r. o 8:26

~~Bladożółty Orlik

Postów:

No więc święto ceramiki to idealny moment na protest. A jeżeli tam pracujecie i nie protestujecie ,to znaczy że wam zarobki pasują.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burgundowy Złotlin   16 sierpnia 2019r. o 22:44

~~Burgundowy Złotlin

Postów:

Kiedy z niewielkich Targów Ceramicznych powstawało Święto, z założenia miało być właśnie świętem ludzi pracujących w zakładach ceramicznych wykonując bardzo ciężką pracę. I tak na początku było, jedynie nie włączyła się Ceramika Artystyczna , z powodów znanych zapewne Pani Prezes. Były miedzy innymi zawody rekreacyjno sportowe, rywalizowały ze sobą drużyny z różnych zakładów CERAMICZNYCH, ich koleżanki i koledzy z rodzinami dopingowali. Pełna integracja pracowników tej branży. Wymiar imprezy był znacznie mniejszy, nie było straganów, które nie mają nic wspólnego z ceramiką, nie było lansowania się miejscowych polityków. Gastronomia obsługiwana była przez miejscowe restauracje. Pieniądze zostawały w mieście.
Teraz jedynie Rynek i stoiska z ceramiką pozostały z tamtych założeń i całe szczęście.
A parada ciągle kojarzy mi się z pochodem 1-Majowym, ponieważ wiele instytucji miejskich bierze w niej udział. Chcą, czy im kazano? Tak jest w wielu miastach, u nas mogłoby być zupełnie inaczej. Tu mieszkają ludzie, których potencjał nie jest wykorzystywany, a nawet są odsuwani. Ale może mam za duże wymagania, może "IGRZYSK I CHLEBA" nam trzeba!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szkarłatna Kokoryczka   17 sierpnia 2019r. o 21:41

~~Szkarłatna Kokoryczka

Postów:

Bolesławiec to miasto Ceramików, nie ceramiki.
A ja myślę, że Bolesławiec to miasto Romana, Króla i im podobnym.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Smolista Hortensja   18 sierpnia 2019r. o 7:51

~Smolista Hortensja

Postów:

Liczą się tabelki na tablicy ogłoszeń po co ludzie premię i nagrody
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.