ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4417, 8 grudnia 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama Krajowy Fundusz Szkoleniowy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Wideo6 listopada 2008r. godz. 10:07, odsłon: 11247, Bolec.Info / TV Łużyce
Około 20 wiatraków ma tworzyć nową elektrownię, która może stanąć nieopodal Lubkowa.
Bolesławiec - Informacje: Protest przeciwko wiatrakom - troska o zdrowie czy zazdrość? Mieszkańcy gminy Chojnów będą prostestować przeciw budowie elektrowni wiatrowych (fot. Bolec.Info)
Firma farm wiatraków prądotwórczych chce uruchomić kilkadziesiąt wiatraków o mocy nawet do 100 milionów watów. Maja one być zlokalizowane w Witkowie, Groble, Starym Łomie i Jerzmanowicach (gmina Chojnów).

Podobna inwestycja planowana jest w Lubkowie w gminie Warta Bolesławiecka. Jeśli badania wykażą, że inwestycja nie zaszkodzi ptakom, wiatraki mogą zacząć działać nawet w przyszłym roku. Zarówno wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski, jak i okoliczni mieszkańcy, popierają budowę elektrowni i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Telewizja Łużyce zapytała wójta gminy Warta Bolesławiecka o plany dotyczące tej inwestycji:


Programy Telewizji Łużyce na Bolec.Info: www.tv.iboleslawiec.pl

Pomysł budowy elektrowni wiatrowej nie spodobał się jednak niektórym mieszkańcom gminy Chojnów, którzy zamierzają protestować. Uważają oni, że elektrownie wiatrowe są groźne dla środowiska, a także dla ludzi - m.in. ze względu na hałas oraz infradźwięki. Jak piszą w swojej ulotce: "Wiatraki prądotwórcze wytwarzają Infradźwięki, które rozchodzą sie w promieniu 10 kilometrów, dlatego nie wolno stawiać farm wiatrowych w pobliżu obszarów mieszkalnych.".

Prostestujący dodają także, że "są ludzie, którzy chcą wiatraków prądotwórczych, ponieważ dostają od firmy, która stawia te wiatraki na ich polach od 5000 do 15000 euro za sztukę.". Nie wiadomo więc, czy w proteście chodzi o zdrowie czy... pieniądze.

Ulotka mieszkańców gminy Chojnów (PDF)
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

~~Pistacjowy Mikołajek   17 listopada 2019r. o 21:14

~~Pistacjowy Mikołajek

Postów:

PanM napisał(a): Protestujący przeciwko elektrowniom wiatrowym w Polsce / np Wartowice lub Krzyżowa // są bezimienni. Blokują budowy i pozostają bezkarni . Tłum mniej rozgarniętych stoi na przeszkodzie wszystkim.Dopisane 17.11.2019r. o godz. 16:27:
~~Paliowa Żurawina napisał(a): Dlatego wcześniej pisałem. Nie jestem przeciwnikiem elektrowni wiatrowych. Ale stawiajmy je tam gdzie jest to najlepsze, a nie w pobliżu małych wiosek nad głowami mieszkańców. A swoją drogą szanowny Panie M to właśnie Niemcy są największym trucicielem w Europie. Odpowiadają za 22,5% emisji CO2 do atmosfery. My jesteśmy na 3 miejscu po Wielkiej Brytanii. A dodam, że musimy w tym względzie nadrabiać dziesięciolecia zaniedbań po czasach słusznie minionych.


Pragnę zwrócić uwagę że to nie my ani nasze państwo budujemy a inwestorzy .To oni wykładają swoje pieniądze .To oni robią kalkulacje , ponoszą ryzyko i muszą przebrnąć przez absurdalne Polskie procedury .My i tzw państwo / partia/ tylko korzystamy nic nie dając i nic nie ryzykując.Dopisane 17.11.2019r. o godz. 16:31:https://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/100719/smew-inwestycje-w-energie-odnawialna-jak-hazard


Się zapędzacie. Nikt z protestujących nie jest bezimienny i każdy naraża się na wielomilionowe pozwy sądowe. Macie tak marne pojęcie na temat polityki energetycznej oraz o odnawialnych żródłach energi że aż nie chce mi się z wami na ten temat dyskutować.

Tu o żadną ekologie nie chodzi tylko o biznes. Czysty biznes i nic innego. Pamiętacie jeszcze o czymś takim jak słynna dziura ozonowa? Nie a to dziwne że ponoć miała się odbudowywać 500lat a tu prawie już jej nie ma. A lodówki spraye itp zostały wymienione. kto zarobił na tym Dziwne że to niemcy. Kto zarabia na wiatrakach i panelach najwięcej? No dziwne że Niemcy. kto zarazbia na emisjach CO2 i wcześniej się przygotował do prawa które przeforsował w UE No patrz znowu niemcy.............. Kto jest na czysto 280miliardów euro na wymianie handlowej w UE ? Nosz patrz znów NIEMCY!
Kolejna rzecz to to ze ciężki przemysł ucieka z UE na wschód lub do chin . I tam nie truje środowiska? A co z USA? Jak tam trują to do nas nie leci?
I ostatnia rzecz odnośnie ekologi. Za te 20 lub 30 lat będziemy mieć masę odpadów z tych słynnych wiatraków oraz paneli foto bo nikt tego utylizować nie będzie chciał! Dziwnym trafem stare wiatraki do polski kto wysyła?No patrz znów niemcy............
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pistacjowy Mikołajek   17 listopada 2019r. o 21:26

~~Pistacjowy Mikołajek

Postów:

PanM napisał(a):
~~Pomarańczowobrązowa Miodunka napisał(a): Gigantyczna elektrownia Turoszów produkuje 8% energii w Polsce. Powiedz mi ile by trzeba postawić wiatraków by to zrównoważyć? A wiaterek raz wieje, a więcej to w naszym klimacie nie wieje.

https://www.google.com/search?q=jaka+jest+moc+elektrowni+turoszow&rlz=1C1AVUA_enPL788PL788&oq=jaka+jest+moc+elektrowni+turoszow&aqs=chrome..69i57j33l3.30511j1j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Nowoczesna elektrownia wiatrowa ma moc średnio 1,5 MW .Wystarczy podzielić.
Proporcja 1/1000 i masz wynik.
Turoszów produkuje 8 % energii w Polsce .Zatem w przybliżeniu 12 000 wiatraków zaspokoi zapotrzebowanie Polski na prąd. Jeśli do tego polityka władz nie jak dzisiaj będzie przychylna to dosyć prędko osiągniemy to co Niemcy.
P.S --- Co do elektrowni węglowych na przykładzie Turoszowa . Roczne zużycie węgla 12 milionów ton. Wydobycie i spalenie sporo kosztuje i emituje CO2 .Płacimy za to kary.
No i rzecz najważniejsza -- zasoby węgla się skończą -- co wtedy ?


Jak pisałem wyżej. nie ma Pan pojęcia o polityce energetycznej.
Po pierwsze określił Pan moc przeciętnego wiatraka na 1.5Mw przy czym sami producenci jego rzeczywistą sprawność określaja na 30% a w zeszłym roku w Polsce osiągneły moc na poziomie 18%. Więc ile tych wiatraków trzeba postawić? Około 50tys. Ale i tu jest myk. Czyli ich niestabilna praca. Raz produkują za dużo raz za mało. Raz mamy prądu za mało i nic nie działa a raz za dużo i gdyby nie regulacje innymi żródłami mielibyśmy małe bum na liniach.

Druga rzecz. Zeby te cudenka mogły działać trzeba tyle samo mocy trzymać w stabilnych żródłach energi. I gdzie tu jest logika że jak wieje to wiatrak robi prą a w tym samym czasie taki turów chodzi na pusto? Bo za chwile nie będzie wiać i trzeba być gotowym.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5