ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4587, 26 maja 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecPolecamy11 lutego 2020r. godz. 13:20, odsłon: 4308, Bolec.info
Sędziowie z okręgu wyrażają dezaprobatę i sprzeciw w związku z kampanią deprecjonująca ich pracę.
Bolesławiec - Informacje: Sprzeciw sędziów Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze (fot. lwowecki)

"Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego. " - czytamy w jednej z uchwał Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. W zgromadzeniu tym biorą udział sędziowie Sądu Okręgowego oraz sędziowie delegaci z sądów rejonowych naszego regionu. Uchwały podjęli w piątek.

Oto pełne ich brzmienie:

Uchwała nr 1

Przedstawiciele Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Jeleniogórskiego wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba jak i jego zastępców Przemysława Radzika i Michała Lasoty w stosunku do sędziego tutejszego Sądu Okręgowego Andrzeja Żuka, jak i innych sędziów w kraju, którzy realizując obowiązki orzecznicze mają na uwadze normy prawa europejskiego jak i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019r. w sprawach: C 585/18, C 624/18 i C 625/18 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2019r. w sprawie III PO 7/18.

Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego.

Czynności podejmowane przez sędziów dotkniętych działaniami rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców - odraczanie rozpraw i występowanie z pytaniami prawnymi do Sądu Najwyższego w celu ustalenia czy skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo czy sąd był nienależycie obsadzony i czy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona stanowią prerogatywę sądu i znajdują uzasadnienie w treści przepisów art. 379 pkt 4 k.p.c. i art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k.

O tym, że były to działania potrzebne, a wątpliwości powzięte przez sądy i sędziów uzasadnione świadczy uchwała składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020r.

 

Uchwała nr 2

Wyrażamy również sprzeciw i dezaprobatę w związku z nasiloną w ostatnim czasie kampanią mającą na celu deprecjonowanie pracy sędziów i ich dyskredytowanie mające na celu przedstawienie zafałszowanego obrazu sądownictwa i pracy sędziów prowadzoną przez reprezentantów władzy wykonawczej i ustawodawczej piastujących najwyższe stanowiska w RP.

Ubolewamy też z powodu uchwalenia przez Sejm RP i podpisania przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z dnia 20 grudnia 2019r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy służą ograniczaniu wolności słowa sędziów ( co sprzeczne jest z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z którego wynika, iż każdy obywatel w tym także sędzia ma prawo do krytycznych opinii), stanowią faktyczną likwidację organów kolegialnych sądów i samorządu sędziowskiego, przewidują wszczynanie postępowań dyscyplinarnych i karanie sędziów za działania będące jedynie przejawem przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   11 lutego 2020r. o 13:40

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

Sędziowie mają rację!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobiały Chaber   11 lutego 2020r. o 13:53

~~Zielonobiały Chaber

Postów:

Specjalna kasta chce żeby było jak było - czyli bez zmian a ludzie? służą tylko po to żeby bulić na nich kasę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielony Driakiew   11 lutego 2020r. o 14:28

~~Oliwkowozielony Driakiew

Postów:

Wyroki sądów od poniedziałku zeszłego tygodnia, w skrócie:

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielony Driakiew   11 lutego 2020r. o 14:30

~~Oliwkowozielony Driakiew

Postów:

~~Oliwkowozielony Driakiew napisał(a): Wyroki sądów od poniedziałku zeszłego tygodnia, w skrócie:
"PONIEDZIAŁEK: Sąd Rejonowy w Warszawie skazał dziennikarza Michała Majewskiego i wydawcę pisma Michała M. Lisieckiego na 18 tys. zł i 20 tys. zł grzywny za przeszkadzanie funkcjonariuszom ABW w odebraniu laptopa podczas akcji w redakcji "Wprost".

WTOREK: Decyzją Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu skazany za pedofilię, który gwałcił własną 6-letnią wnuczkę wyszedł z więzienia szybciej. Za dobre sprawowanie.

WTOREK: Sąd Najwyższy utrzymał wyrok, według którego upośledzony umysłowo mężczyzna został uznany geniuszem zbrodni. Musi pozostać w więzieniu. Jedynym dowodem przeciwko niemu było przyznanie się do winy.

WTOREK: Tzw. "Farmazon", ochraniający KOD i polityków PO miał odpowiadać za czynną napaść na funkcjonariusza policji podczas manifestacji przed pałacem prezydenckim. Sąd Rejonowy w Warszawie go uniewinnił.

ŚRODA: Zwyrodnialec zgwałcił i pobił na śmierć trzylatka. Sąd Apelacyjny w Łodzi zmniejszył mu wyrok o 10 lat. Sędzia stwierdził, że "można sobie wyobrazić to przestępstwo o wiele bardziej brutalnie".

CZWARTEK: Sąd Rejonowy w Kołobrzegu zdecydował, że 70-latek musi zapłacić 120 zł za kradzież cukierka wartego 40 groszy.

Pojawiają się głosy, że słusznie. Tylko tę sprawę przywołuje się w porównaniu z innymi. Gdy sędzia zwinął cudze 50 zł, to Sąd Najwyższy go wybronił stwierdzając, że to z roztargnienia (luty 2018). Gdy sędziego oskarżono o oszukiwanie na kilometrówce i przyjęcie nienależnych mu 42 tys. zł., to Sąd Najwyższy nie zgodził się, by pociągnąć go do odpowiedzialności (grudzień 2019). Czyli bezwzględni tylko dla emerytów z cukierkami."

Za "Kamieni Kupa"

A tydzień się jeszcze nie skończył
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Starozłota Iglica   11 lutego 2020r. o 15:20

~Starozłota Iglica

Postów:

Za telewizja rzadowa propagandowa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szafranowa Bazylia   11 lutego 2020r. o 15:29

~Szafranowa Bazylia

Postów:

Czy sędzia K , sekretarz W i adwokat Sz-W też protestują? Program "Kasta" niebawem zawita do Bolesławca
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworuda Trytoma   11 lutego 2020r. o 16:02

~~Jaskraworuda Trytoma

Postów:

~Starozłota Iglica napisał(a): Za telewizja rzadowa propagandowa.


zauważ że ten co to o wyrokach sądu pisze ani słowem nie wspomina nazwisk sędziów a przecież przynajmniej jeden sędzia jest z nadania zbynia ''zero''

dlaczego nie pisze o upolitycznionych sędziach ...ach?
dlaczego nie pisze o upolitycznionej do bólu przyłębskiej?

ja wiem dlaczego ...
to pisowski oszołom któremu jak prezesina nakaże powiedzieć na białe czarne , to on tak zrobi...Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

skorn   11 lutego 2020r. o 17:54

skorn

Postów: 11410

Sędzia jest z nadania Komorowskiego, sądzi od 2011 r.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

reklama Zapraszamy do Świnoujścia!