ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4307, 20 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Hotel Garden zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecPolecamy1 lutego 2018r. godz. 15:48, odsłon: 19786, Kazimierz Marczewski
Uzasadnienie postanowienia sądu było miażdżące dla zastępcy burmistrza.
Bolesławiec - Informacje: Stowarzyszenie VE-TO wygrało z Jancelewiczem Joanna Świder prezes Stowarzyszenia VE -TO (fot. Kazimierz Marczewski)

W Sądzie Rejonowym w Bolesławcu odbyło się posiedzenie, na którym sąd rozpatrywał pozew  Dariusza Jancelewicza, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Nowogrodziec z oskarżenia prywatnego przeciwko Joannie Świder, prezes Stowarzyszenia VE-TO .

Skarżący Dariusz Jancelewicz zarzucił Joannie Świder, że w wywiadzie udzielonym przez nią Bolec.Info został przez pomówiony, co może go narażać na utratę autorytetu w prowadzeniu działalności publicznej. Wywiad przeprowadziliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Można go obejrzeć pod tym linkiem: Bolec.Info wywiad z prezes Joanną Świder - YouTube

Dariusz Jancelewicz przybył na posiedzenie ze swoim adwokatem, a Joanna Świder broniła się sama. Na sali rozpraw byli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia "VE-TO". 

Dariusz Jancelewicz w sposób zdecydowany domagał się rozpoczęcia procesu w tej sprawie, a nie umorzenia postępowania. On i jego pełnomocnik używali przy tym przeróżnych argumentacji. np. apelowali, aby "sąd nie był jak Piłat i nie umywał rąk".

Joanna Świder broniąc się, bardzo spokojnie mówiła o tym, że w wywiadzie na Bolec.Info nie pomówiła Dariusza Jancelewicza i że jako prezes stowarzyszenia i zwykły obywatel ma prawo zadawać trudne pytania i oczekiwać od władz odpowiedzi.

- Nic takiego w tym przypadku się nie stało, zamiast odpowiedzi na zadane pytania otrzymałam pozew do Sądu. Nigdy nie byłam karana, nawet nie dostałam mandatu, mam rodzinę, jestem nauczycielką, a dzieci uczę aby zawsze mówiły prawdę - mówiła podczas rozprawy Joanna Świder.

Sąd z wielką uwagą wysłuchał obie strony, a następnie umorzył postępowanie oddalając tym samym pozew Dariusza Jancelewicza.

Według będących na sali sądowej obserwatorów posiedzenia, ustne uzasadnienie decyzji sądu było miażdżące dla zastępcy burmistrza.

W ocenie sądu ani w jednym słowie w przeprowadzonym, bardzo wyważonym wywiadzie, nie było pomówienia Joanny Świder w stosunku do skarżącego. Jak mówił prowadzący postępowanie sędzia Paweł Wyrzykowski, sąd wielokrotnie wysłuchał nagrania wywiadu.

- Każdy obywatel ma prawo pytać o to co dzieje się z publicznymi pieniędzmi, a urzędnicy na zadane pytania mają obowiązek odpowiadać - powiedział sędzia uzasadniając wyrok.

- Sumienie nie pozwalało mi podjąć innej decyzji. Gdybym zrobił tak, jak proponował skarżący, to obywatel zadający władzy trudne pytania narażony byłby na to, że mogą zamiast odpowiedzieć, wezwać go sądu. Wtedy wprowadzilibyśmy do Sądów standardy białoruskie czy rosyjskie. Polska  jest krajem demokratycznym i każdy ma prawo do wolnej wypowiedzi i zadawania władzy pytań - stwierdził sędzia.

W ustnym uzasadnieniu sąd mówił także, że gmina nie jest własnością urzędników tam zatrudnionych, ale jest własnością mieszkańców. Funkcyjni urzędnicy muszą mieć "grubszą skórę' i liczyć się z krytyką swoich wyborców, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wyjaśniają, nie odpowiadają na pytania.

Z takiego rozstrzygnięcia zadowolona jest pozwana.

- Wśród wielu spraw jakimi się zajmujemy, kiedy ludzie zostają poszkodowani przez urzędników i wymiar sprawiedliwości, dzisiejsze uzasadnienie sędziego Pawła  Wyrzykowskiego o umorzeniu postępowania, przywróciło mi wiarę w Sądy i  w to że żyjemy w państwie demokratycznym - mówiła Joanna Świder po zakończeniu posiedzenia Sądu. - Moim zdaniem, obowiązkiem każdego obywatela jest zadawanie pytań na co są wydawane publiczne pieniądze. Jestem szczęśliwa, że to co robimy jako Stowarzyszenie VE-TO, ma sens. Zawsze należy mówić prawdę, rozmawiać i wyjaśniać. - dodaje.

- Zastanowimy się czy odwołać się od umorzenia postępowania - mówił Dariusz Jancelewicz. - Mamy na to trochę czasu - dodaje.

Po zakończeniu posiedzenia Sądu sympatycy i członkowie Stowarzyszenia VE-TO mówili nam, że są zbudowani decyzją Sądu o umorzeniu postępowania, a szczególnie jego uzasadnieniem. Według ich opinii, takie uzasadnienie przywróciło ich wiarę w wymiar sprawiedliwości i niezależność sądów w Polsce, dodawali

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Buraczkowy Wilec   1 lutego 2018r. o 16:18

~Buraczkowy Wilec

Postów:

Brawo Ve-to, brawo Pani Joanno, to ważny , Brawo Sąd Bolesławiecki, Brawo Pan sędzia. niemal najlepszy i na....yj adwokat musiał przełknąć to co usłyszał od Sądu
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pąsowy Wrzos   1 lutego 2018r. o 16:32

~Pąsowy Wrzos

Postów:

pytanie do skarżącego czy masz autorytet jeżeli masz to jaki proszę o odpowiedz od siebie a nie adwokata
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Cyklamenowa Lewizja   1 lutego 2018r. o 16:43

~~Cyklamenowa Lewizja

Postów:

Panie burmistrzu bieganie po Sądach i walka z suwerenem pociągnie was na dno .Przecież w całym Powiecie nie ma takich ekscesów jak u was .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladożółty Nachyłek   1 lutego 2018r. o 16:45

~~Bladożółty Nachyłek

Postów:

Byłem na rozprawie. Byłem świadkiem "ataku" pana zastępcy na Stowarzyszenie "VE-TO". Byłem świadkiem wystąpienia Pani prezes Zarządu Stowarzyszenia Joanny Świder, było wystąpienie doktorskie w obronie demokracji i wolności słowa. Z wystąpieniem tym nie poradził sobie ani pan burmistrz ani jego adwokat pana burmistrza. Uzasadnienie Pana Sędziego nie pozostawiało złudzeń ,że jest to koniec zabawy sądami. Koniec "kneblowania" ludziom ust i używania Sądów jako straszaka.
Fajnie ,że Stowarzyszenie nie było samo w tej sprawie. Był Pan radny Mucha ,który od lat walczy o prawdę w lokalnej polityce. Może to początek ZDROWEGO RUCHU DEMOKRATYCZNEGO ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Cyklamenowy Dziurawiec   1 lutego 2018r. o 16:49

~~Cyklamenowy Dziurawiec

Postów:

Po takim uzasadnieniu Sądu pan zastępca burmistrza powinien podać się do dymisji
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoturkusowa Szachownica   1 lutego 2018r. o 16:59

~Jasnoturkusowa Szachownica

Postów:

To porażka Veto a nie zwycięstwo, smutny dzień dla uczciwych ludzi
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Cyklamenowa Lewizja   1 lutego 2018r. o 17:04

~~Cyklamenowa Lewizja

Postów:

~Jasnoturkusowa Szachownica napisał(a): To porażka Veto a nie zwycięstwo, smutny dzień dla uczciwych ludzi

Nawet się nie ośmieszaj .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Makowy Heliotrop   1 lutego 2018r. o 17:39

~Makowy Heliotrop

Postów:

Gratulacje dla ve - to prawda zawsze zwycięży
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.