ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4307, 20 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama MAXI BUSY!
reklama MAXI BUSY!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecFelieton1 maja 2018r. godz. 11:14, odsłon: 5509, Marcin Marczewski
Marcin Marczewski: Tam gdzie nie było Unii, a była lokalna pseudo-polityka, tam widzimy porażkę i stracony czas.
Bolesławiec - Informacje: Bolesławiec rozkwita dzięki Unii Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

14 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że Unia zagościła w Polsce i Bolesławcu już kilka lat wcześniej – m.in. za sprawą funduszu PHARE, który ładował grube pieniądze w politykę spójności, funduszu z którego mocno korzystaliśmy w Bolesławcu – chociażby w kwestii budowy średnicy, czy wielkiego projektu ISPA (oczyszczanie ścieków).

Tak się złożyło, że tych 14 lat Bolesławca w Unii Europejskiej przypadło na czas rządów Piotra Romana jako prezydenta miasta (objął on swój urząd na około dwa lata przed wstąpieniem Polski do UE).

Nie ma żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w europejskiej wspólnocie. Otwarcie granic, a później rynku pracy spowodowało, że bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, a co za tym idzie przywozić  euro do Bolesławca. Oczywiście wielu z nich zdecydowało się na emigrację i dalej – do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. To z kolei, przy polepszającej się sytuacji na rynku pracy, strefom ekonomicznym, przełożyło się na rekordowo niskie bezrobocie w naszym mieście.

Jeszcze lepiej Unię widać w Bolesławcu na ulicach: wybudowane bądź wyremontowane drogi, przebudowany ośrodek kultury, wyremontowany teatr, odnowione dawne „baseny kryte”, przebudowany zbiornik retencyjny z funkcją basenu na Jeleniogórskiej, wyremontowane kamienice w rynku oraz sam rynek, wokół podwórka, w tym ratusz. Nie można też zapominać o unijnych środkach na remonty szkół czy kościołów oraz programy wspomagające edukację, kulturę i sport. Ze środków unijnych zbudowano doinwestowano zakup nowych miejskich autobusów czy zbudowano autostradę A4 do Zgorzelca.

Te wszystkie inwestycje. zwykle błędnie, przypisywane są prezydentowi miasta jako jego wyłączny sukces, choć doskonale wiadomo, że gdyby nie Unia Europejska inwestycji tych by po prostu nie było. A gdyby w tym czasie rządził inny prezydent, zapewne też byłyby realizowane, choć możliwe, że w inny – czasami bardziej przemyślany - sposób. Oczywiście nie wolno odbierać urzędnikom Piotra Romana umiejętności pozyskiwania tych środków.

Dzięki Unii centrum miasta wygląda rzeczywiście imponująco. Podobnie zresztą prezentują się prywatne inwestycje – piękne domy, galerie handlowe, restauracje i hotele. Bolesławianie doskonale sobie radzą w nowej, unijnej rzeczywistości.

Jednak tych czternaście lat to nie same sukcesy. Przecież wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. syf na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, bałagan.

Nie wolno zapominać o licznych inicjatywach bolesławian, które zostały w tym czasie po prostu stłumione – Gliniada, WOŚP, BnB to tylko te najgłośniejsze przykłady.

Tam gdzie nie było Unii, ale za to była lokalna pseudo-polityka, widzimy porażkę i stracony czas.

Od niemal dwóch dekad miastem i powiatem rządzą ci sami ludzie (Roman, Stasik, Przybylski, Zieliński i inni), którzy nie chcieli i nie potrafili się dogadać przez cały ten czas. Ludzie, którzy od kilku lat wydają się być zmęczeni swoją rolą i którzy dopiero teraz, w momencie zagrożenia że mogą utracić swoje posady w najbliższych wyborach, stwarzają pozory porozumienia i współpracy.

Tylko czy ta "współpraca" nie jest ogłaszana o kilkanaście lat za późno? Czy Bolesławiec nie wyglądałby po prostu lepiej, gdyby od kilku lat rządzili nim ludzie bardziej energiczni, otwarci na zmieniający się świat, potrafiący ze sobą naprawdę współpracować i dobrze wykorzystywać to, co niesie członkostwo w Unii Europejskiej? Jest dobrze, ale czy nie mogłoby być o wiele lepiej? Czy Bolesławiec i powiat bolesławiecki stać na to, aby wymieniać kadry, aby rządzili nim ludzie, którzy są prawdziwymi europejskimi liderami znającymi realia danych czasów?

A może nie jest to (i Unia) bolesławianom wcale potrzebne? Zapraszam do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

bartek23   1 maja 2018r. o 11:39

bartek23

Postów: 364

Nie można tak mocno krytykować naszego prezydenta patrząc na rynek lokalny. Wystarczy przejechać się do Wałbrzycha i zobaczyć jak wygląda władza gdzie tylko raz od upadku socjalizmu prezydent rządził II kadencje. Zaznaczę, że w Bolesławcu nie ma złotego pociągu oraz zamku Książ.
Z drugiej strony w każdym domu(ratuszu) trzeba czasami przewietrzyć.

MENTE ET MALEO
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoczerwona Daglezja   1 maja 2018r. o 11:44

~Jasnoczerwona Daglezja

Postów:

Czy To zasługa Prezydenta? Hmmm. Wg mnie to dzieło kilku sprawnych urzędników których trzyma się w cieniu. Warto ich czasem docenić i pokazać. Niestety błyszczeć ma tylko jeden. Zmiana Prezydenta może te sytuacje tylko poprawić i przy okazji rozgoni się układ tych co spijają śmietankę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawa Szachownica   1 maja 2018r. o 11:48

~Rudawa Szachownica

Postów:

Rozkwita i średnie. Tyle brudnych ulic chodników Brak koszy na śmieci. Lekki powiew a tony śmieci i papierów fruwa po mieście. Jest pięknie .bezdomni śpią na ulicach pod sklepami. Nikt tego nie widzi i nic nie robi
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawa Szachownica   1 maja 2018r. o 11:49

~Rudawa Szachownica

Postów:

Rozkwita i wiednie. Tyle brudnych ulic chodników Brak koszy na śmieci. Lekki powiew a tony śmieci i papierów fruwa po mieście. Jest pięknie .bezdomni śpią na ulicach pod sklepami. Nikt tego nie widzi i nic nie robi
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czarnofioletowa Kosodrzewina   1 maja 2018r. o 11:52

~Czarnofioletowa Kosodrzewina

Postów:

Bartek pisze o Wałbrzychu. Tak, trzeba było być kompletnym nieudacznikiem żeby nie podnieść kasy która leży na ziemi. Otóż faktyczni w ratuszu jest/było kilku kilkunastu mądrych i operatywnych NIEPOLITYCZNYCH ludzi którzy właśnie to robią. Nie mogą się wychylać bo jasniepan boi się że ktoś taki urośnie i będzie konkurentem itp. tak właśnie pozbył się wielu mądrych ludzi bo zobaczył w nich zagrożenie. Dziś cały układ, wszyscy razem, tak jak pisze pan Marcin trzęsą tyłkami żeby ich ktoś nie przegonił. W chwili zagrożenia odwieczni wrogowie się jednoczą bo wiedzą że wszyscy mogą zniknąć. I oby tak się stało jesienią. Czas na młodych, otwartych i doświadczonych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtorudy Motylek   1 maja 2018r. o 11:59

~~Żółtorudy Motylek

Postów:

Pochwała marksistowsko-trockistowskiego EUrokołchozu w Święto Pracy. Czas zaśpiewać Międzynarodówkę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Modry Milin   1 maja 2018r. o 12:02

~Modry Milin

Postów:

Tego ile miasto straciło poprzez nieudolność na placu na Łokietka to nikt nie wie. Dziesiątki milionów... A ile odstraszonych inwestorów którzy na przykładzie Spectrum Galerie zobaczyli jak mogłoby wyglądać...
Ale co tam, zrobi się kilka ulic przed wyborami, da się autobusy za darmo i ludziska zagłosują.
Niech żyje Partią Tłustych Prezesów i ich rodzin.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kakaowy Starzec   1 maja 2018r. o 12:11

~~Kakaowy Starzec

Postów:

To już nie ta UNIA, degeneruje się coraz bardziej, wszystko zmierza w złym kierunku. Zamordyzm eurokomisarzy i ich kumpli Sorosów coraz większy. Czas powoli myśleć o ewakuacji z Euro-obozu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.