ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4304, 17 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Święto Ceramiki1 sierpnia 2018r. godz. 09:06, odsłon: 7691, Marcin Marczewski
"Roman zachowuje się jak Kaczyński, dzieli bolesławian dopuszczając i wspierając konflikt wokół Gliniady."
Bolesławiec - Informacje: Po co to panu, panie prezydencie? Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Jakiś czas temu, wcale nie tak dawno, badanie opinii społecznej przeprowadzone wśród bolesławian pokazało nie tylko to, że wśród portali internetowych respondenci najczęściej wymieniają Bolec.Info. W jednym z pytań mieszkańcy miasta odpytywani przez ankieterów uznali, że porażką władz jest brak Gliniady podczas Święta Ceramiki. W tym samym badaniu zdecydowana większość bez problemu wymieniła nazwisko urzędującego prezydenta miasta.

Gliniada czyli parada ludzi umalowanych gliną wymyślona przez Bogdana Nowaka była wielkim wydarzeniem podczas kilku edycji Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Przyciągała dużo większa publikę niż tzw. parada miejska, w której maszerowali przedstawiciele spółek miejskich oraz lokalnych firm. Przyciągała, bo po prostu była o wiele bardziej interesująca, była (jest) na swój sposób innowacyjną i inna formą. Do tego angażowała bolesławian i przyjezdnych gości – każdy mógł się pomalować lub pstryknąć fotkę z artystami.

Nie był to zwykły przemarsz ludzi pomalowanych gliną, ale artystyczny performance.

Konflikt pomysłodawcy Gliniady i prezydenta miasta trwa od lat. Bogdan Nowak widząc pozytywny odbiór Gliniady chciał ją po prostu rozwijać. Rozwijać czyli organizować parady coraz większe, o których będzie w świecie coraz głośniej. Co roku nowe sprzęty, nowi ludzie, nowe występy. Czyli inaczej niż z samym Świętem Ceramiki, które co roku wygląda niemal identycznie, zmieniają się w zasadzie tylko gwiazdy występujące na scenie czy tytuły wystaw.

Rozwój wymaga nakładów, inwestycji – to zupełnie oczywiste. Nowak oczekiwał wsparcia – bo nie widział Gliniady, która wygląda co roku tak samo. Miasto (a wiadomo kto w mieście rządzi) nie chciało tego pomysłu wspierać w takiej skali, jak chciał Nowak.

Aż tu bum. Badanie opinii publicznej, która doskonale zna i rozpoznaje Piotra Romana, a która jednocześnie mówi, że brak Gliniady to porażka prezydenta. I że Gliniada powinna się jednak odbywać.

I miasto znalazło rozwiązanie. Niech i będzie Gliniada, ale bez Nowaka. Paradę zrobi jakieś nowe stowarzyszenie do którego należy kilka osób i które działa od paru miesięcy. Dorzuci się też Marszałek Cezary Przybylski, a może i też i BOK-MCC i jakieś spółki miejskie czy lokalne firmy.

Nie przewidział pan prezydent tylko jednego. Tego, że bolesławianie nie są głupi i doskonale wiedzą, że Gliniadę wymyślił Bogdan Nowak. I tego, że mieszkańcy Bolesławca cenią cudzą własność, także intelektualną. I jeśli ktokolwiek inny będzie chciał Gliniadę zorganizować to będzie to odebrane jak próba podrobienia jego dzieła. Działanie bardzo nieetyczne. Działanie, za które odpowiedzialny będzie nie kto inny jak prezydent miasta, bo to on podejmuje tutaj decyzje.

W ostatnich dniach lokalny internet rozgrzał się do czerwoności. Gliniada opublikowała nagrania na których znani ludzie – lokalni i nie tylko, mówią co myślą o pomyśle organizacji kopii Gliniady. Robert Makłowicz, Czesław Mozil, Dariusz Miliński, Jan Nowicki, Magda Jethon, czy Stanisław Borowski mówią wprost: nie zgadzają się na plagiat Gliniady. Nie boją się używać mocnych słów.

W nagraniu wypowiadają się też inne osoby związane z Bolesławcem. Grupka osób, która organizuje podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramika przemarsz wzorowany na Gliniadzie pisze o nich tak: „Reszty osób nie wymienimy, bo nic nie znaczą, zawsze przyczepią się do większych”.

Być może dla prezydenta Piotra Romana zwykli bolesławianie też nic nie znaczą, ale mam wrażenie, że słowa „Piotr Roman”, „Gliniada” i „plagiat” chodzą teraz razem.  Co więcej, takie podejście organizatorów BŚC (Miasta i BOK-MCC) to wcale nie jest łączenie, jednoczenie mieszkańców – a przecież po to to święto miało być organizowane. Roman zachowuje się jak Jarosław Kaczyński – dzieli bolesławian dopuszczając i wspierając konflikt wokół Gliniady.

Być może w kolejnym badaniu bolesławianie bez problemu rozpoznają Piotra Romana a jego nazwisko skojarzy im się ze słowem „plagiat”. Innym zapewne skojarzy się z prezydentem, który nie potrafi łagodzić konfliktów, likwidować podziałów dla dobra mieszkańców. Tym badaniem mogą być wybory, które już za kilkanaście tygodni.

Po co to Panu, panie prezydencie? Niech Pan to dobrze przemyśli – bolesławianie nie potrzebują bezsensownych konfliktów. Myślę, że jednak woleliby prezydenta, który potrafi łączyć.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Brunatnoceglasta Ślazówka   1 sierpnia 2018r. o 9:19

~Brunatnoceglasta Ślazówka

Postów:

A co ma Kaczyński wspólnego z Romanem? To są jakieś pseudo-intelektualne porównania.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   1 sierpnia 2018r. o 9:21

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

~Brunatnoceglasta Ślazówka napisał(a): A co ma Kaczyński wspólnego z Romanem? To są jakieś pseudo-intelektualne porównania.


Razem byli w PiSie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Grynszpanowy Liliowiec   1 sierpnia 2018r. o 9:23

~~Grynszpanowy Liliowiec

Postów:

"Roman zachowuje się jak Jarosław Kaczyński – dzieli bolesławian dopuszczając i wspierając konflikt wokół Gliniady."
Himalaje hipokryzji - a szanowny autor, pisząc to jest be, a to jest cacy, nie dzieli bolesławian? W końcu są przeciwnicy i zwolennicy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pawi Grzybień   1 sierpnia 2018r. o 9:28

~Pawi Grzybień

Postów:

Wygląda na to, że Gliniada faktycznie rozgrywana jest politycznie, że szkodą dla siebie. Każdy temat dobry, jeśli uderza w obecną władzę. To nie jest fair w stosunku do mieszkańców i sympatyków Gliniady.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Bernard   1 sierpnia 2018r. o 9:41

Bernard

Postów: 1056

I tak Szymon jest najlepszy : )


bobrzanie.pl
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtopomarańczowy Migdałowiec   1 sierpnia 2018r. o 9:47

~~Żółtopomarańczowy Migdałowiec

Postów:

Przydałoby się trochę pokory twórcy gliniady, przeciwnikom a także autorowi artykułu. Jeżeli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego to nie jestem pewien czy autor godzien jest nosić mu teczuszkę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółtobiały Narcyz   1 sierpnia 2018r. o 9:50

~Żółtobiały Narcyz

Postów:

Jedna i druga inicjatywa, będzie miała swoich zwlenników i przeciwników - to normalne. Proponuje zrobić badanie po BŚC i wtedy zapyać mieszkańców o zdanie. Póki krytykowana jest - w sposób mniej lub bardziej zasadny - impreza, która się jeszcze nigdy nie odbyła, a już są tacy którzy wiedzą lepiej jak będzie. Prorocy czy co?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   1 sierpnia 2018r. o 9:50

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Oj czkawka będzie spora panie prezydencie... Obawiam się że to dopiero początek pana problemów. Rada Marczewskiego tak więc słuszna raczej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Nowogrodziec czy Bolesławiec - program na sobotę! Nowogrodziec czy Bolesławiec - program na sobotę!

Prezentujemy program Święta Ceramiki i Jarmarku Garncarskiego na sobotę. Sam(a) zdecyduj, gdzie chcesz świętować.