ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4307, 20 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tekst zlecony3 sierpnia 2018r. godz. 07:51, odsłon: 5878, Zlecony tekst
Alkohol to obok nikotyny używka, która pojawia się w otoczeniu każdego człowieka właściwie codziennie.
Bolesławiec - Informacje: Objawy uzależnienia od alkoholu (fot. Objawy uzależnienia od alkoholu)

Okazjonalne wypicie piwa w towarzystwie znajomych, wina z przyjaciółkami czy kieliszka wódki na weselu czy urodzinach nie stanowi jeszcze ogromnego problemu i jest ogólnie akceptowalne.

Niestety, nie każdy spożywający alkohol potrafi powiedzieć sobie dość. Dla niektórych charakterystyczne upojenie, pozwalające na chwilę poczuć się lekko i beztrosko staje się nagle sposobem na życie – nałogiem, bez którego trudno przetrwać realia codziennego życia i zmierzyć się z rzeczywistością.

Jaka ilość alkoholu i częstotliwość jego spożywania to już jednak nałóg? O tym mogą przesądzić tylko indywidualne predyspozycje człowieka – każdy ma na niego zupełnie inną tolerancję.

Jedno jest pewne – jeśli zauważysz u kogoś lub u siebie poniższe objawy, warto zastanowić się nad podjęciem leczenia. W tym celu polecamy skorzystanie z oferty renomowanych placówek, takich jak na przykład Ośrodek Przebudzenie.

Fizyczne objawy choroby alkoholowej

Na początek warto zastanowić się nad tym jak organizm człowieka zachowuje się w momencie, gdy uzależni się od sporych dawek alkoholu dostarczanych mu codziennie przez dłuższy okres czasu.

Wśród nich wymienić można przede wszystkim problemy z wątrobą, dla której alkohol jest jedną z największych sił destrukcyjnych. Wątroba osoby uzależnionej od alkoholu jest słaba, nie spełnia wszystkich swoich zadań i jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju choroby.

Kolejnym, bardzo charakterystycznym objawem uzależnienia od alkoholu jest wysoka tolerancja na spożywane trunki. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z alkoholem wcale nie muszą od razu spożywać go w dużych ilościach.

Robiąc to jednak bardzo regularnie i z zamysłem, stopniowo zaczną zwiększać próg swojej tolerancji. Po czasie to, co niegdyś starczało dla grona 6 osób wydaje się być za małą ilością dla jednego człowieka.

To już objaw poważnego alkoholizmu i wskazówka, że odwyk okaże się nieunikniony.

A skoro o wysokiej tolerancji mowa, alkoholicy rzadko piją „z okazji” – dla nich okazja jest cały czas. Rano, na rozgrzewkę, zamiast kawy. Później, dla poprawy nastroju. Wieczorem, bo w sumie już po pracy (jeśli jeszcze ją mają), więc trzeba się rozluźnić.

Alkoholik pije do rana, a potem zaczyna swój cykl od nowa. Zaczyna się niepozornie, od jednego symbolicznego kieliszka, później jest już tylko gorzej.

Psychiczne objawy choroby alkoholowej

W przeciwieństwie do narkotyków, alkohol ma z pozoru znacznie łagodniejszy wpływ na psychikę człowieka. W rzeczywistości jednak nikt nie może powiedzieć, że alkohol nie zmienia człowieka.

Osoby uzależnione stają się coraz mniej wrażliwe na problemy charakterystyczne dla codziennego życia – dopada ich wręcz typowa znieczulica alkoholowa. Luki pamięciowe, problemy z koncentracją, wieczne znużenie i rozdrażnienie – to, co dla studenta jawi się jako kac po całonocnym świętowaniu, dla alkoholika staje się szarą codziennością.

Dla niego to już nie jest jednak typowy kac, który przejdzie po kilku godzinach – stężenie alkoholu w organizmie alkoholika jest tak wysokie, że organizm nie ma nawet czasu odreagować zatruciem.

Społeczne objawy choroby alkoholowej

Osoby uzależnione stopniowo odsuwają się od swoich bliskich i znajomych, pozostając jedynie przy tych, którzy będą towarzyszyli im w piciu. Nie wyobrażają sobie bowiem sytuacji, w której mieliby usiąść i rozmawiać bez wsparcia alkoholu.

Problemem okazuje się być też zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków. Alkoholicy nie przykładają się już do pracy, zapominają o sprzątaniu domu, a czasem nawet o opiece nad dzieckiem.

Istnieje wiele historii dzieci, których nikt nie odbierał z przedszkola, bo rodzice byli zbyt pijani, by o nich pamiętać. Rodzina to przecież coś realnego, coś co być może skrzywdziło alkoholika i przyczyniło się do zwiększenia dawek trunku dla zapomnienia.

Jak oczekiwać, że osoba ta będzie przykładała się do pielęgnacji takich znajomości? Sytuacja może być jednak zgoła odwrotna – wielu alkoholików próbuje wykorzystać swoją rodzinę, pozyskać od niej współczucie i wsparcie by ostatecznie zyskać jedynie więcej środków finansowych na pielęgnowanie swojego nałogu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Zgniła Fuksja   3 sierpnia 2018r. o 13:36

~Zgniła Fuksja

Postów:

Hmmmm ... ciekawe ...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowożółta Petunia   3 sierpnia 2018r. o 15:58

~Płowożółta Petunia

Postów:

Podobno, jak ktoś pije codziennie 2-3 piwa i nie może sobie tego odmówić, to jest już uzależniony.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

eugeniusz   3 sierpnia 2018r. o 16:06

eugeniusz

Postów: 31

Pani Jolu , im więcej alkoholików ,tym więcej świata żywotnego dla pani , i pani przydupasów .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowożółta Petunia   3 sierpnia 2018r. o 16:12

~Płowożółta Petunia

Postów:

Jaka pani Jola. Kto to jest? Ciągle o niej piszesz.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladolawendowa Poziomka   3 sierpnia 2018r. o 16:25

~~Bladolawendowa Poziomka

Postów:

Co 15 minut reklama z Żubrem , Tyskim czy Czeskim chmielem , propagowanie spożycia nieuchronnie prowadzi do nałogu , żeby to jeszcze było piwo a to popłuczyny z kadzi ale ...potem zaczynamy walczyć z alkoholizmem . Może tak zakazać tych reklam , ludzie wierzą że po dwóch piwach można dogonić żubra a misiu jest taki fajny w Bieszczadach ..a potem się dziwicie że tylu nałogowców w tym kraju .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

skorn   3 sierpnia 2018r. o 17:22

skorn

Postów: 10647

Nie dajcie sobie wmówić, że alkohol jest szkodliwy. Szkodliwe substancje są w Polsce zakazane - narkotyki, dopalacze itp. itd.

think about an end
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowoszara Gęsiówka   3 sierpnia 2018r. o 17:53

~Brązowoszara Gęsiówka

Postów:

Hej ha pijmy piwko kedy mamy nalane
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Atramentowa Trzykrotka   3 sierpnia 2018r. o 18:16

~~Atramentowa Trzykrotka

Postów:

skorn napisał(a): Nie dajcie sobie wmówić, że alkohol jest szkodliwy. Szkodliwe substancje są w Polsce zakazane - narkotyki, dopalacze itp. itd.


Wypowiedź na poziomie Akademii Gimnazjalnej ukończonej w trybie korespondencyjnym. Zabłyśnij tym na tzw portalach społecznościowych, bo tam wysyp podobnych geniuszy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.