ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4418, 9 grudnia 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama Krajowy Fundusz Szkoleniowy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tylko na Bolcu28 marca 2019r. godz. 10:57, odsłon: 6743, Kazimierz Marczewski
Nieopodal fermy drobiu w Dobrej, do rekultywacji właściciel sprowadził niebezpieczne dla środowiska naturalnego odpady.
Bolesławiec - Informacje: Niebezpieczne odpady w Dobrej Niebezpieczne odpady z Dobrej (fot. Wojtek Szoka)

Mieszkańcy Dobrej powiadomili nas, że kilka dni temu na teren prywatnej posesji, usytuowanej w pobliżu fermy drobiu w Dobrej wjeżdżają niebieskie samochody ciężarowe oznaczona dużą literą A i przywożą nieznane, prawdopodobnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego i być może dla zdrowia i życia osób, są to  odpady niewiadomego pochodzenie. Prawdopodobnie sprowadzone z Niemiec.

Wysypane przez ciężarówki odpady rozprowadzane są przy pomocy ładowarki fadroma na większą powierzchnię. Wygląda na to, że nieznane i prawdopodobnie niebezpieczne odpady właściciel używa do rekultywacji terenu.

Udało nam się pozyskać próbkę tych odpadów. Z pierwszych oględzin wynika, że w skład tych odpadów wchodzą między innymi: kable, guma, folia, płótna techniczne, papa i wiele innych odpadów. O sprawie poinformowaliśmy Gminę Bolesławiec, policję i sołtysa Dobrej. Opis próbki prezentujemy na filmie video.

- Nasze służby pobrały próbki tych odpadów i ocenią jaki jest ich skład - mówi zastępca wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski. - Znamy właściciela tego gruntu. O sprawie poinformowaliśmy policję i starostwo powiatowe. Jeżeli nasze badania wykażą, że zgromadzone odpady są  niebezpieczne dla środowiska naturalnego wydamy decyzję administracyjną o ich natychmiastowym usunięciu. Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego mieszkańca gminy, a sprowadzanie niebezpiecznych odpadów jest niehumanitarne i powinno być piętnowane przez wszystkich i karane - dodaje.

- Mieszkańcy sołectwa nie zgadzają się na to, aby na teren sołectwa sprowadzano niebezpieczne dla zdrowia, życia i środowiska naturalnego odpady - mówi nowy sołtys Dobrej Marcin Bachór.- Sprzeciwiamy się zaśmiecaniu naszej miejscowości. Za ochronę środowiska wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. O drastycznych zanieczyszczeniach naszej małej ojczyzny będziemy informować odpowiednie organy ścigania. Dziękuję, że pan się tą sprawą zajął. - dodaje.

Sprowadzanie takich odpadów i używanie ich do rekultywacji terenu jest barbarzyńskim postępowaniem w stosunku do środowiska naturalnego, o które wszyscy powinniśmy dbać.

Art. 182 Z Ustawy o Ochronie środowiska naturalnego wynika, że ten kto zanieczyszcza środowisko naturalne musi liczyć się konsekwencjami:

§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli czyn określony w §1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 182 Kodeksu karnego ma na celu ochronę środowiska (wspomniany świat roślin i zwierząt oraz życie i zdrowie człowieka). Bezprawną formą zanieczyszczania wody, powietrza lub ziemi, na które wskazuje art. 182 Kodeksu karnego są takie zanieczyszczenia, które doprowadzają do przekroczenia poziomu uznanego za bezpieczny, co w konsekwencji może zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób lub powodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Poprzez zanieczyszczanie rozumiemy więc takie działanie, które może być szkodliwe dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, bądź np. pogarszać walory estetyczne środowiska. Źródłem takiego zanieczyszczenia powinna być zgodnie z treścią przytoczonego artykułu substancja lub promieniowanie jonizujące. Pod pojęciem substancji rozumiemy wszelkie substancje chemiczne, które mogą prowadzić do skażenia środowiska.

Z kolei promieniowanie jonizujące, to zgodnie z art. 3 pkt 33 prawa atomowego ,,promieniowanie składające się z cząstek bezpośrednio lub pośrednio jonizujących albo z obu rodzajów tych cząstek lub fal elektromagnetycznych o długości do 100 nanometrów”.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

~Zzieleniała Kalia   28 marca 2019r. o 10:58

~Zzieleniała Kalia

Postów:

Barbarzyńca!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sina Robinia   28 marca 2019r. o 11:04

~Sina Robinia

Postów:

Kolejne rządy w PL , zgodziły się a nawet podpisany umowy, że Polska będzie wysypiskiem Europy. Więc co się teraz dziecię ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kirowy Rozwar   28 marca 2019r. o 11:22

~~Kirowy Rozwar

Postów:

Szok!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złocista Dalia   28 marca 2019r. o 11:27

~~Złocista Dalia

Postów:

Karać bez litości truciciela! Dla pieniędzy krzywdzi całą okolicę!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   28 marca 2019r. o 12:00

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

Film pokazuje co to jest! Karać, karać, karać. Prokuratura powinna wszcząć dochodzenie z urzędu! Natychmiast!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnopomarańczowy Ambrowiec   28 marca 2019r. o 12:07

~~Ciemnopomarańczowy Ambrowiec

Postów:

Dobra spada na psy. Miało być piękne osiedle domów jednorodzinnych a pozwolono na wybudowanie osiedla czworaków . posesje bez parkingów z 16 kubłami na śmieci przy jednym domu z tłokiem samochodów , bo jeśli nie ma garażu a cztery rodziny w jednym domu ,to 8 samochodów . Dzisiaj na wsi w rodzinie są 2 samochody. Kto pozwolił na taki haos urbanistyczny ? Dwie fermy drobiu . Jedna po stronie zachodniej a druga wschodniej . Bywa że smrodzą obie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   28 marca 2019r. o 12:08

fobiak

Postów: 4015

boleslawiec staje sie stolica wszelkich smieci, milionerzy rodza sie jak grzyby po deszczu. za 10 lat matki beda na bolcu zebraly na lekarstwa dla swoich dzieci. odpowiedzialny za zatruwanie srodowiska jest zarowno romciu betoniarz jak i starosta. gospodarze udaja, ze nie widza co sie u nich dzieje na podworku, a niemcy coraz czysciejsze

"z kazdym innym i z rogami jesli bedzie trzeba, dla polski nie ma, nie ma, nic nie ma nie, nic nie ma nie" bolek chyba
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskrawoczerwony Lilak   28 marca 2019r. o 12:10

~~Jaskrawoczerwony Lilak

Postów:

A jak sprawa Bonitexu redaktorze? Wyjaśniona?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>