ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4312, 25 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama MAXI BUSY!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


25 kwietnia 2015r. godz. 12:52, odsłon: 3494, Bolec.Info/Urząd Gminy Osiecznica
Mieszkanka Ławszowej aktywnie pracuje na rzecz społeczności lokalnej. Za swoją pracę została wyróżniona statuetką.
Bolesławiec - Informacje: Wanda Abram liderką społeczności wiejskiej Statuetka (fot. Urząd Gminy Osiecznica)
Konkurs najaktywniejszego lidera pracującego na rzecz społeczności lokalnej organizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Wyróżniane są osoby, które swoją pracą i inicjatywą zasłużyły się dla współmieszkańców.

Pani Wanda Abram urodzona w Osieczowie, mieszkanka Ławszowej, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Radna Rady Gminy Osiecznica w II, III, V i VI kadencji. W II kadencji Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego a trzy kolejne pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Osiecznica. Od 2001 pełni funkcje Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławszowej, a od 2013 roku funkcję Prezesa Stowarzyszenia „Leśna Ławszowa”. Jest autorką trzech książek o Ławszowej: „Ławszowa nad Kwisą”, „60 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławszowej”, „70 lat w Ławszowej. Tożsamość leśnej wsi nad Kwisą”, oraz współautorem książeczki kulinarnej „Ławszowskie frykasy i przysmaki”. Jest także członkiem Grupy Odnowy Wsi w Ławszowej.

Zrealizowane projekty:

1. W 2008 roku zrealizowała wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną projekt związany z prowadzeniem Centrum Internetowego, które powstało w ramach programu „Internetowe centra edukacyjno-oświatowe na wsi” w ramach konkursu „Centra kształcenia na odległość na wsiach” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
2. W 2008 roku zorganizowała uroczyste obchody 775 lecia lokacji wsi. Przy tej okazji wykonano renowację zabytkowego muru, a środki udało się pozyskać z gminy i Nadleśnictwa Świętoszów. Wiele prac przy renowacji wykonali mieszkańcy wsi.
3. W 2012 roku zgłosiła miejscowość Ławszowa do konkursu „Piękna wieś Dolnośląska”, gdzie otrzymano wyróżnienie. Wspólnie z mieszkańcami przywitała komisje konkursową. Po przywitaniu zorganizowano poczęstunek i zabawę w której uczestniczyli mieszkańcy Ławszowej.
4. W roku 2012 zrealizowała wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Ławszowej zadanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dotyczącego Przedsięwzięć Promujących Idee Odnowy Wsi. W ramach wspomnianego zadania powstał witacz miejscowości w kształcie grzyba, dwie tablice informacyjne z opisem najciekawszych turystycznie miejsc oraz opisem historii miejscowości. Zakupione zostały gabloty do remizy strażackiej, gdzie umieszczono pamiątki 60-letniej działalności strażaków. Zorganizowana została także zabawa z okazji 60-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławszowej.
5. W roku 2013 zrealizowała wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ławszowej zadanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dotyczącego Przedsięwzięć Promujących Idee Odnowy Wsi. W ramach wspomnianego zadania wykonano dwa zadaszone witacze, jedna zadaszona tablice informacyjną na której zaprezentowano lokalne wyroby. Wydano 500 egz. folderów promujących miejscowość, oraz zorganizowano imprezę promującą ideę Odnowy Wsi na której przeprowadzono konkurs kulinarny „Smaki lasu” wśród potraw wykonanych z produktów, które pochodzą z okolicznych lasów.
6. W roku 2013 zrealizowała wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Ławszowej zadanie dofinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach wspomnianego zadania powstało Stowarzyszenie „Leśna Ławszowa”. Przeprowadzono warsztaty dot. budowania partnerstwa, warsztaty specjalistyczne, warsztaty dot. budowania oferty. Realizacja zadania zaowocowała powstaniem tematycznej wioski, zbudowaniem oferty wsi. W realizacje zadania zaangażowano mieszkańców, dzieci szkolne, okoliczne Koła Łowieckie, Nadleśnictwa Bolesławiec i Świetoszów.
7. W roku 2013 przygotowała i rozliczyła z wniosek o dofinansowanie w ramach Środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Parafia otrzymała 110.346,00 zł dofinansowania na remont zabytkowej wieży kościelnej, która służyć będzie także jako wieża obserwacyjna. W ramach zadania wykonano iluminację wieży oraz przygotowano wyprawę odkrywców.
8. W roku 2014 zrealizowała wspólnie ze Stowarzyszeniem „Leśna Ławszowa” zadanie dofinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach zadania przeszkolono 6 animatorów społecznych, przeprowadzono warsztaty kulinarne, których efektem było wydanie małej książki kucharskiej pn. „Ławszowskie frykasy i przysmaki”. Głównym celem projektu było pielęgnowanie tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej. Zebrano materiały do „Portretu wsi”, a Pani Wanda Abram na ich podstawie wydała książkę pn. „70 lat w Ławszowej. Tożsamość leśnej wsi nad Kwisą”.

Wymienione wyżej inicjatywy były pomysłem Pani Wandy Abram. Przygotowywała wnioski o dofinansowanie, a następnie rozliczyła zadania. W realizacji zadań uczestniczyła Ochotnicza Straż Pożarna z Ławszowej, Szkoła Podstawowa w Ławszowej, Grupa Odnowy Wsi, Stowarzyszenie „Leśna Ławszowa, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, okoliczni mieszkańcy, Nadleśnictwa Świętoszów i Bolesławiec, Koła Łowieckie funkcjonujące na terenie miejscowości. Pani Wanda Abram przez cztery kadencje była radną miejscowości Ławszowa, działania jakich się podjęła wykraczały poza jej obowiązki jako radnej. Zrealizowane projekty służyły lokalnej społeczności, a także turystom. Pisała wiele wniosków na które nie dostała dofinansowania. Nie zrażała się faktem, że trudno otrzymać dofinansowanie, że jest duża konkurencja. Cieszyła ją choćby najmniejsza suma, dzięki której można było wykonać tablicę informacyjną, czy wydać folder. Nadmienić należy, że od szeregu lat prowadzi kronikę miejscowości, gdzie wpisują m.in. się osoby odwiedzające Ławszową.

Jest osobą energiczną, która nie potrafi usiedzieć na miejscu choćby na chwilę. Ma przeróżne pomysły, których większość już udało się wprowadzić w życie. Dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą, którą często zaniedbuje zajmując się sprawami miejscowości. Ciężkie jest życie lidera, czasem okupione łzami, ale nie poddaje się i idzie na przód. Zdrowie nie zawsze pozwalało jej na bycie aktywną. Przez dłuższy czas walczyła z rakiem. Udało jej się wygrać tą walkę. Każde choćby najmniejsze działanie pozwala jej zapomnieć o złych chwilach, a tym bardziej o widmie nawrotu choroby. Dzięki jej energii i zaangażowaniu udało się uratować zabytkową wieżę kościelną. Gdy powstało Stowarzyszenie z własnych środków wybudowała na swojej działce Galerię „Leśne Licho” przeznaczając ją m.in. na siedzibę Stowarzyszenia. Współpracuje z różnymi organizacjami, dba by współpraca mogła zaowocować rozwojem miejscowości. Ławszowa jest pierwszą wioską tematyczną na terenie gminy Osiecznica. Większość mieszkańców czynnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia „Leśna Ławszowa”, wiedzą, że piękna i rozwijająca się miejscowość jest szansa dla nich. Panie ze Stowarzyszenia prowadzą warsztaty ceramiczne, rękodzielnicze z darów natury, kulinarne w ramach przygotowanej oferty wsi. Do Ławszowej przyjeżdżają grupy szkolne z całej gminy, spędzają czas na wykonywaniu przeróżnych rękodzieł, uczestniczą w Questach, spływach pontonowych. Miejscowość stała się wizytówką Gminy Osiecznica i przykładem jak wiele można osiągnąć gdy tylko bardzo chce się cokolwiek zrobić.

Te osiągnięcia zostały zauważone przez organizatorów konkursu. Podczas konferencji „Rola liderów w społeczności wiejskiej”, która w połowie kwietnia odbyła się we Wrocławiu, podsumowano XI edycję konkursu „Najaktywniejszy lider pracujący na rzecz społeczności wiejskiej”. Najlepsi społecznicy zostali uhonorowani. Znalazła się wśród nich Wanda Abram, która otrzymała statuetkę, a charakterystyka jej postaci znalazła się w katalogu zatytułowanym „Sylwetki Dolnośląskich Liderów 2015”.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Balbina i Synu   25 kwietnia 2015r. o 20:23

~Balbina i Synu

Postów:

pozdrawiam Pimpa z Ławszowy,
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~al   26 kwietnia 2015r. o 10:15

~al

Postów:

a ludzie z Ławszowej podziękowali pani Wandzie nie wybierając ją na radną. Nieładnie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~IRENA   26 kwietnia 2015r. o 11:39

~IRENA

Postów:

GRATULACJE I WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ,JESTEM DUMNA,ŻE ZNAM OSOBIŚCIE WANDĘ !
TYLKO POZAZDROŚCIĆ MIESZKAŃCOM ŁAWSZOWEJ TAKIEJ OSOBY.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~a może?   26 kwietnia 2015r. o 13:04

~a może?

Postów:

~al napisał(a): a ludzie z Ławszowej podziękowali pani Wandzie nie wybierając ją na radną. Nieładnie!
Ale dlaczego nie wybrali? a może widzą więcej jej" własnych interesów " w tym co robi? Głosy słychać różne. Mimo wszystko gratuluję.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~dryf   26 kwietnia 2015r. o 20:29

~dryf

Postów:

słyszałem od gościa z ławszowej , że ksiądz z panią wanda nie chcą powiedzieć ile kasy poszło na remont kościoła a ksiądz zasłania się konkordatem... nie wiem może to tylko plotki
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   26 kwietnia 2015r. o 21:11

~

Postów:

to nie plotki- to prawda
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Mahoniowy Krokus   4 czerwca 2018r. o 14:18

~Mahoniowy Krokus

Postów:

Wanda dużo zrobiła ale ludzie komentują bo jej zazdroszczą operatywności Najlepiej mieć wszystko podsuniete pod nos i nic nie robić Tekie są ludziska skłucone ifałszywe
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Mahoniowy Krokus   4 czerwca 2018r. o 14:18

~Mahoniowy Krokus

Postów:

Wanda dużo zrobiła ale ludzie komentują bo jej zazdroszczą operatywności Najlepiej mieć wszystko podsuniete pod nos i nic nie robić Tekie są ludziska skłucone ifałszywe
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.