Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
7 kwietnia 2014r. godz. 20:59, odsłon: 4445, Bolec.Info/Darek Pachnik

Orienteering Na Wulkanach

W miniony weekend odbyły się Międzynarodowe Zawody w Biegu na Orientację "Polskie Wulkanalia 2014".
Polskie Wulkanaria
Polskie Wulkanaria (fot. Tukan Iwiny)
Już tradycyjnie w terminie kwietniowym Uczniowski Klub Sportowy „Tukan” Iwiny organizuje trzydniowe zawody w biegu na orientację. Tym razem Motywem przewodnim zawodów były polskie wulkany, stad też nazwa „Polskie Wulkanalia”. Zawody odbyły się na terenie trzech powiatów: lwóweckiego, bolesławieckiego i złotoryjskiego. W piątek odbył się pierwszy etap, będący zarazem Otwartymi Mistrzostwami Powiatu Lwóweckiego w Biegu na Orientację, został rozegrany w lasach w pomiędzy miejscowościami Czaple i Bielanka. Był to bieg średniodystansowy, a wisienką na torcie tego etapu był przebieg przez szczyt wulkanu „Świątek”. Po biegu strażacy pod kierownictwem Pana Franciszka Pawłowicza urządzili ognisko z pieczeniem kiełbasek (gratis !!!). Honorowym gościem byli starosta lwówecki Pan Józef Stanisław Mrówka, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pani Krystyna Piotrowicz oraz radny Pan Ryszard Mruk – fundatorzy poczęstunku.

Druga odsłona (sobota 5.04.2014) „Wulkanaliów” to bieg o Mistrzostwo Dolnego Śląska na Dystansie Klasycznym. Areną zmagań był tzw. Wilczy Las w okolicy miejscowości Lubków i Okmiany. Teren oraz dystans tras były dość wymagające, a pogoda mimo optymistycznych prognoz była delikatnie mówiąc fatalna. Jednak dla biegaczy na orientację nie jest to wielka przeszkoda i wszyscy stawili się na start i ukończyli swoje trasy.

Tego samego dnia nagrodzono zawodników za dwa biegi, czyli Otwarte Mistrzostwa Powiatu Lwóweckiego oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska. Dekoracja odbyła się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Iwinach a nagrody wręczał przedstawiciel powiatu lwóweckiego Pan Franciszek Pawłowicz oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski. Równolegle do dekoracji prezentowano zdjęcia z piątku i soboty. Fotografem zawodów był Pan Janusz Lech z Chocianowa, z którym klub z Iwin współpracuje już od kilku lat. „Oblężenie Grodźca ” czyli finał „Wulkanaliów” odbył się w niedzielny poranek na wzgórzu zamkowym w Grodźcu. Na początku uczestnicy wspinali się ścieżką od kaplicy która biegnie od podnóża góry, aż do płaskowyżu na którym znajduje się Zamek. Potem zawodnicy rozbiegali się na trasy w swoich kategoriach, które obejmowały koronę wzgórza oraz sam zamek(dziedziniec, mury i wszystkie zaułki). Bieg miał charakter sprinterski, ale teren zmuszał do zachowania dużej koncentracji i rozwijanie dużej prędkości groziło popełnieniem błędów, które czasami było okupione sporymi stratami czasowymi, o sile nie wspominając. Tego dnia aura zrekompensowała swoje poprzednie kaprysy i nagrodziła uczestników pięknym słoneczkiem.

Uroczystość dekoracji zwycięzców odbyła się na dziedzińcu Zamku Grodziec, a nagrody wręczali Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski oraz gospodarz zamku Kasztelan Zenon Bernacki. Głównymi nagrodami oprócz drobnych upominków rzeczowych były pamiątkowe kamienie pochodzenia wulkanicznego, pochodzące z tzw. Śląskiej Fudżijamy czyli Ostrzycy Proboszczowickiej.

Na „Wulkanalia” przyjechało 383 zawodników z całej Polski oraz z liczna grupa Czeska, ponadto Niemcy, Rosjanie oraz rodzynek z Łotwy. Uczestników klasyfikowano w 28 kategoriach w tym 10 damskich i 15 męskich. Ponadto organizatorzy przygotowali możliwość startu dla najmłodszych wraz z rodzicami w tzw. kategorii rodzinnej oraz dla początkujących OPEN 1 i 2. Wyniki z jak również zdjęcia z zawodów można znaleźć na stronie internetowej : www.orientpark.pl , a ponadtona profilu Facebook Janusza Lecha.

Te zawody dla członków i sympatyków UKS „Tukan” Iwiny były szczególnie ważne z tego powodu iż po raz pierwszy niemal w 100 % zrealizowaliśmy je własnymi siłami. Główny ciężar prac wzięła sobie młodzież w wieku od 16-20 lat. Pod względem logistycznym wieloetapowe imprezy na orientację to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Było kilka drobnych potknięć, które zdarzają się na każdych zawodach w biegu na orientację, młodzież jednak naprawdę „dała radę”. Impreza została przygotowana w sposób profesjonalny na bardzo przyzwoitym poziomie. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom naszych zawodników, którzy wspomagali pracę młodzieży, przygotowali wiele ciast które znalazły uznanie wśród uczestników, ponadto zorganizowali całe zaplecze gastronomiczne, pomagali w transporcie sprzętu oraz wielu, wielu innych aspektach być może drobnych, ale niesłychanie istotnych dla sprawnego działania machiny organizacyjnej.

Zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia organizacyjnego, sprzętowego i finansowego wielu instytucji oraz osób prywatnych. Dziękujemy za pomoc: Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani Elżbiecie Koryluk-Sowa za udostępnienie budynku szkolnego na bazę imprezy. Panu Mirosławowi Kopczyńskiemu dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej za życzliwość i wsparcie sprzętowe, za to samo Panu Stanisławowi Kudukowi. Zarządowi spółek ZWG z siedzibą w Iwinach oraz Kopalni Gipsu i Anhydrytu w Niwnicach za wsparcie finansowe, podobnie starostwu lwóweckiemu i radnym z tego powiatu Pani Krystynie Piotrowicz, Franciszkowi Pawłowiczowi i Ryszardowi Mruk za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników . Firmie Dersen z siedzibą w Iwinach oraz Pawłowi Okręglickiemu ze Złotoryi za ufundowanie części nagród. Strażakom z OSP Chmielno za przygotowanie ogniska i zabezpieczenie imprezy podczas pierwszego dnia zawodów. Pani doktor Barbarze Kołodziej za opiekę medyczną. Zygmuntowi Kozakowi za nieodpłatne pocięcie kamieni bazaltowych, które były jedną z nagród „Wulkanalii”. Kasztelanowi Zamku Grodziec Zenonowi Bernackiemu za życzliwość i gościnę i Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Panu Cezaremu Przybylskiemu za wizytę na naszych zawodach ponieważ niezwykle rzadko się zdarza żeby osoba o takim prestiżu odwiedzała (i to przez dwa dni !!!) zawody w naszej dyscyplinie sportu.

Dziękujemy także Panu Marszałkowi za przekazanie kilkudziesięciu pakietów z nagrodami z których nagrodzone dzieci i młodzież byli bardzo ukontentowani. Dziękujemy też włodarzom terenów na których odbywały się biegi, a mianowicie Nadleśnictwu Złotoryja i Lwówek Śląski. Bez ich zgody nie byłoby możliwe zorganizowanie zawodów. Ponadto Nadleśnictwo Lwówek Śląski pięknie zaprezentowało się podczas I etapu w centrum zawodów oraz ufundowało nagrody. W szczególności jednak dziękujemy leśniczym Panu Wojciechowi Grzywie (Leśnictwo Czaple), Wojciechowi Doroszowi i Mieczysławowi Sznicerowi(Leśnictwo Okmiany) za zrozumienie i pomoc organizacyjną. Koło Łowieckie „Cyranka” również dołożyło swoją cegiełkę udostępniając nam teren na parking podczas biegu w piątek za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Następna taka impreza za rok i mamy nadzieję na jeszcze lepszą imprezę, a tych którzy chcieliby się włączyć do jej organizacji serdecznie zapraszamy.

Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie


Więcej zdjęć w albumie Orienteering Na Wulkanach na naszym profilu na facebooku.

Orienteering Na Wulkanach

10897
#Anonim10897 nieaktywny
7 kwietnia 2014r. o 21:12
Wszystko super! Impreza z pewnością świetna , udana i potrzebna.

Tylko...dlaczego orienteering a nie po polsku - BIEG NA ORIENTACJĘ ?
Wszak jesteśmy Polakami w Polsce. Dbajmy i szanujmy nasz język...Jeszcze możemy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~zacofany moher niezalogowany
7 kwietnia 2014r. o 21:38
Dokładnie to samo przyszło mi na myśl.
Zresztą "orienteering" jest chyba po nijakiemu.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~DP niezalogowany
7 kwietnia 2014r. o 22:00
A to ci poliglota.
Orienteering nie jest po "nijakiemu", tylko w języku angielskim znaczy tle co bieg na orientację.To po pierwsze. Po drugie jeżeli przeczyta się tekst, to pojawia się w nim jeszcze wiele razy określenie bieg na orientację, a ani razu orienteering( z wyjątkiem tytułu).
Po trzecie nikt jakoś się nie burzy na nazwę np. surfing, curling, dart,squash i wiele wiele innych, które tak łatwo zastąpić ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
4335
#Pannazdzieckiem nieaktywny
7 kwietnia 2014r. o 22:59
virgo napisał(a): ...
Wszak jesteśmy Polakami w Polsce. Dbajmy i szanujmy nasz język...Jeszcze możemy.


Dokładnie :)

Maniek , nie przeginaj pały. Zmienić tytuł tematu na : Bieg na orientację , albo servery podpalę :D A tak całkiem na poważnie : kocham ten Kraj i Miasto. Kocham tą Planetę , gdzie się urodziłem. Kocham ojczystą mowę , choć ortografy walę .

Kazik, wpłyń na młodego , bo mi już ręce opadają. Co Mu dolega , że wciąż chce być, top trendy ?

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
8 kwietnia 2014r. o 8:17
Bylismy,biegalismy i bylo super!!:):):) Czekamy i szykujemy kondycje na kolejne biegi:):):)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~majętny Stef niezalogowany
8 kwietnia 2014r. o 9:20
Wszystko jest w porządku.
Lemingi odbywały orienteering a normalni biegali na orientację.

Swoją drogą kumple często nawiedzają dożynki i często mamy z tego reportaże.
Może by tak nadać temu nową nazwę, np. dożyning albo po prostu - watahing.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo