Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
3 czerwca 2014r. godz. 12:04, odsłon: 3449, Kazimierz Marczewski/Agora

650 Lat w Służbie Książki

Wszystkim pospołu i każdemu z osobna przyrzekamy i dobrą wolą zaręczamy niżej wypisane artykuły...
plakat
plakat (fot. Agora)
W dniu 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg, pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI.

My Kazimierz, z Bożej łaski król Polski i ziem: krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, pomorskiej i ruskiej (…) postanowiliśmy w mieście naszym Krakowie wyznaczyć, obrać, ustanowić i urządzić miejsce, na któremby szkoła w każdym dozwolonym wydziale kwitnęła. (…).

Wszystkim pospołu i każdemu z osobna przyrzekamy i dobrą wolą zaręczamy niżej wypisane artykuły w niniejszym piśmie zawarte, nienaruszone strzec i zachować, a w szczególności rektorom uniwersytetu, doktorom, mistrzom, scholarom, pisarzom, stacjonariuszom, bedelom (…) chcemy być panem łaskawym.


Tak głosił akt fundacyjny Studium Generale, wydany został 12 maja 1364 roku. W 2014 przypada 650. rocznica ustanowienia pierwszego Polskiego Uniwersytetu.
Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej daty Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców postanowił podjąć szereg działań, które pozwolą z przybliżyć społeczeństwu historię powstania książki i jej rolę w rozwoju intelektualnym i społecznym, ogłaszając Rok Jubileuszowy pod hasłem 650 Lat w Służbie Książki

W dniu 7 czerwca 2014 roku w Bolesławcu zostanie wmurowana tablica pamiątkowa Karola Ferdynanda Appuna syna bolesławieckiego księgarza. Księgarnia "Agora" i Urząd miasta zapraszają na tą niezwykłą uroczystość, początek godzina 16.30.
Przypominamy, że Karol Ferdynand Appun to jeden z najbardziej znanych naukowców i podróżników. Urodził się w rodzinie bolesławieckiego księgarza. Zafascynowany zoologią i botaniką, za rada Alexandra von Humboldta i wspierany przez króla Fryderyka Wilhelma IV wyjechał w 1849 roku do Wenezueli. Przez prawie 20 lat badał kraje Ameryki Południowej, obserwacje swe publikując w dwutomowym dziele „W tropikach” i w licznych artykułach, a jego zbiory naukowe dwukrotnie otrzymywały nagrodę na wystawach londyńskich. K.F. Appun urodził się w barokowej kamienicy, w której od początku XIX wieku mieściło się wydawnictwo Appunów.
Budynek został zburzony w roku 1897. Pięć lat później na jego miejscu otwarto jeden z najbardziej eleganckich i najnowocześniejszych domów handlowych w mieście. Podziw wzbudzały zwłaszcza elewacje, będące przykładem modnej wówczas architektury sięgającej do form historycznych o przeważających, zmodernizowanych elementach neogotyckich i neorenesansowych. Pieczołowicie zrekonstruowana po II wojnie światowej mieści obecnie, zgodnie z dawną tradycją księgarnię ”Agora”. Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie

650 Lat w Służbie Książki

~kajtek niezalogowany
4 czerwca 2014r. o 7:26
Ależ żem niedouk Kazimierzu i pierwej żech słyszę o tym "najbardziej znanym naukowcu i podróżniku" bolesławieckim.
Widocznie wybitną postacią był, skoro Piotr Roman uznał za stosowną Jego nobilitację, w przeciwieństwie do Martina Opitza ;)

PS.
Mimo wszystko, czytajmy książki.
To nie boli.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).