Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
28 lipca 2014r. godz. 13:45, odsłon: 4479, KPP/Kazimierz Marczewski

Nad wodę zabieramy rozsądek

Dzikie kąpieliska zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Zbiornik wodny w Krępnicy
Zbiornik wodny w Krępnicy (fot. Kazimierz Marczewski)
W miniony weekend doszło do kolejnych utonięć. Statystyki są zatrważające. Od 1 maja do 28 lipca br. woda pochłonęła w Polsce 227 osób, w maju 55, w czerwcu 63 a w lipcu (od 1 do 28) utonęło już 109 osób.

Policjanci apelują o rozwagę.

Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, a większość utonięć, do jakich dochodzi, jest wynikiem braku wyobraźni, lekkomyślności, brawury, lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych, nierzadko pod wpływem alkoholu. W grę wchodzi też brak odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad dziećmi.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
13. Nie bawmy się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do naszych umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
14. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
15. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
16. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
17. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
18. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
19. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

Źródło KGP

Nad wodę zabieramy rozsądek

~Anonim niezalogowany
28 lipca 2014r. o 15:09
Zabieramy rozsądek a z powrotem swoje śmieci.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~S niezalogowany
28 lipca 2014r. o 15:17
Wg jeśli o Bolesławiec to jest jakieś strzeżone kąpielisko? oczywiście oprócz sików w basenie. Chyba nie ma... yyy a to mógłby być dobry biznes... jakiaś plaża, piwo, lody, kajaczki, rowerki, ratownik. Może ruszyliby tyłki nad wodę. Byłoby fajnie :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 lipca 2014r. o 15:32
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

Gdzie znajdę taką wodę? Chyba w wannie! :>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 lipca 2014r. o 15:43
kryłem tam kiedyś
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).