Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
19 lutego 2015r. godz. 08:18, odsłon: 3951, Redakcja

Karkonoski fen, czyli sudecki pożeracz śniegu

Tatry mają wiatr halny, a w Karkonoszach wieje fen. W obu miejscach zjawiska pojawiają się jesienią lub wiosną.
Widok ze Szrenicy na zachód.
Widok ze Szrenicy na zachód. (fot. Wiktor Baron / Wikipedia - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Karkonoski_Park_Narodowy.jpg)
Z dużą siłą przemieszczają się ciepłe masy powietrza, powodując błyskawiczne znikanie pokrywy śnieżnej. Halny i fen są zawsze niebezpieczne. Wieją z prędkością przekraczającą 100 km/h, powodując niekiedy spore zniszczenia. Różni je jedynie to, że o halnym mówi cała Polska, a fen jest stosunkowo mało znany.

Tatry mają wiatr halny, a w Karkonoszach wieje fen. W obu miejscach zjawiska pojawiają się jesienią lub wiosną. Z dużą siłą przemieszczają się ciepłe masy powietrza, powodując błyskawiczne znikanie pokrywy śnieżnej. Halny i fen są zawsze niebezpieczne. Wieją z prędkością przekraczającą 100 km/h, powodując niekiedy spore zniszczenia. Różni je jedynie to, że o halnym mówi cała Polska, a fen jest stosunkowo mało znany.

Potężny niż, który w grudniu 2013 roku przetoczył się przez północną Europę, spowodował wiele intensywnych zjawisk pogodowych w całej Polsce. W Karkonoszach pojawił się wówczas fen, wiatr wiejący z gór w kierunku dolin, powstający w czasie cyrkulacji południowej lub południowo-zachodniej. W czasie jego występowania różnica temperatur pomiędzy południową i północną stroną gór może sięgać nawet 10 stopni Celsjusza. Cieplej jest zawsze od strony północnej. Grudniowy fen wiał na Śnieżce z prędkością około 126 km/h.

Niesamowitym zjawiskiem, towarzyszącym fenowi, jest pojawienie się chmury orograficznej, zwanej wałem fenowym. Zbocza gór, zwłaszcza te od północnej strony, wyglądają jak przykryte puchową pierzyną z chmur, które są ściśle przyklejone do grzbietu Karkonoszy. Ludzie, którzy po raz pierwszy widzą to niecodzienne wydarzenie, są zaszokowani jego przebiegiem i towarzyszącymi mu zjawiskami. Jednym ze skutków przechodzącego fenu jest błyskawiczne znikanie śniegu. Z metrowej warstwy białego puchu pozostaje często jedynie kilkucentymetrowa warstewka.

Górskie zjawiska meteorologiczne powodują niecodzienne zmiany w panoramie gór. Dla przykładu, przy okazji inwersji widoczność poprawia się kilkakrotnie. Miłośnicy Karkonoszy mogą na bieżąco śledzić to wszystko, co dzieje się w ich ukochanych górach, z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki witrynie kamery.karpacz.pl można bezpośrednio zaglądać na stoki, czy oglądać szczyty z różnej perspektywy. Pozwala to na obserwację w czasie rzeczywistym wielu interesujących zjawisk, bez konieczności odchodzenia od komputera.

Karkonowski fen, czyli sudecki pożeracz śniegu

~sekocen niezalogowany
19 lutego 2015r. o 10:19
Fajne! Tylko jaki to ma związek z Bolesławcem w dniu dzisiejszym? Czy jest to też jakaś zakrojona akcja, bo identyczny tekst znaleźć można na:
http://www.24jgora.pl/artykul,9642
Pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
19 lutego 2015r. o 10:27
karkonoski chyba a nie karkonowski :|
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
19 lutego 2015r. o 14:15
(...)

Zmoderowano 19.02.2015 godz.16:33 - powód: offtop (moderator)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo