Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
8 maja 2015r. godz. 07:15, odsłon: 4921, Bolec.Info

Oczko wodne w ogrodzie

Nie potrzeba dużego ogrodu, by w letnie wieczory cieszyć się szumem wody.
Oczko wodne
Oczko wodne (fot. )

Nawet na niewielkiej działce bez większych problemów można założyć oczko wodne.

Założenie własnego zbiornika wodnego nie jest zadaniem specjalnie trudnym, tym bardziej, że większości sklepów ogrodniczych można kupić niemal kompletne wyposarzenie.

Najlepiej jest je zakładać, jak najbliżej miejsca wypoczynku. Będzie nie tylko ozdobą, ale także zapewni relaks, bowiem szum wody działa wyciszająco, a w upalne dni daje ochłodę. Co równie istotne nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat w ogrodzie.

Jak założyć?

Oczko wodne najlepiej jest zakładać wiosną, to właśnie najlepszy okres na sadzenie roślin. Miejsce w którym zbudujemy zbiornik powinno choć częściowo znajdować się w cieniu, dzięki temu woda będzie się wolniej nagrzewała (zbyt ciepła sprzyja rozwojowi glonów).

W dużym zbiorniku łatwiej jest zachować czystość (wspomaga nas w tym sama natura). Minimalna głębokość to 40 cm, jednak jeśli mają w nim żyć ryby powinna wynosić 1-1,5 m. Dno najlepiej jest wyłożyć specjalną folią. Na rynku jest bardzo szeroki wybór, niektóre z nich mają specjalną szorstką fakturę, która ułatwia porastanie jej mikroorganizmami. Najlepiej jest wybrać folię takiej wielkości, by w całości pokryła dno zbiornika. Co prawda można folie ze sobą kleić (klejami lub taśmami), ale miejsca łączeń mogą z czasem przeciekać. Folię układamy na 15 cm warstwie piasku. Nawet w maleńkim zbiorniku wodnym trzeba zainstalować pompę i filtry. „Najlepiej wybrać taki model filtra, który zapewni przepływ całej wody w ciągu dwóch godzin. Mniejsza wydajność może spowodować, że zbiornik zarośnie glonami” – czytamy na stronie http://www.plantica.pl/o-nas.

Obsadzamy roślinami

Rośliny zapewniają równowagę biologiczną, chronią przed zbyt silnym słońcem, ułatwiają oczyszczanie wody. Przede wszystkim jednak pełnią rolę dekoracyjną. Wiele z roślin, którymi obsadzimy nasze jeziorko nie lubi bezpośredniego i stałego nasłonecznienia.

Niektóre z roślin nie wymagają sadzenia i swobodnie unoszą się na powierzchni wody (hiacynty wodne, rdest ziemnowodny, grzeńczyk wodny). Te które muszą być ukorzenione najlepiej jest sadzić specjalnych koszach lub jutowych kieszeniach na mieszance gliny, piasku i przerobionego kompostu. Przy brzegu bardzo ładnie będą się prezentowały np. fiołki błotne, kaczeńce, kocaćce, krwawnica czy mięta wodna. Przy obsadzaniu oczka wodnego warto także wybrać kilka roślin, które mają właściwości oczyszczająco-natleniające. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać czystą wodę (rdestnice, mięta wodna, pałka wąsko i szerokolistna, rzęsa wodna, jeżogłówka, hiacynt wodny).

Ryby w oczku wodnym

Ryby w oczku wodnym cieszą oczy, ale co równie ważne pomagają walczyć z komarami, bowiem zjadają składane przez nie larwy. Warto więc mieć przynajmniej kilka w swoim ogrodzie. Można je wpuścić do zbiornika dopiero około miesiąc po natlenieniu wody i wytworzeniu równowagi biologicznej. Polecane gatunki to przede wszystkim: karasie, karpie koi i liny.

Oczko wodne w ogrodzie

7048
#nnao nieaktywny
8 maja 2015r. o 8:46
`wyposarzenie`? Czy ktoś czyta te artykuły przed publikacją?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
8 maja 2015r. o 9:01
jak przed tak i po - nieliczni....ciesz sie - nalezysz do zacnego grona:)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
10630
#CNC nieaktywny
8 maja 2015r. o 9:07
zacne grono !! macie racje , załóżcie tajne stowarzyszenie :D tych którzy nie mają nic do powiedzenia tylko szukają błędów i literówek... to bedzie zacne jak jasna ch/holera :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Papuga niezalogowany
8 maja 2015r. o 10:07
CNC napisał(a): zacne grono !! macie racje , załóżcie tajne stowarzyszenie :D tych którzy nie mają nic do powiedzenia tylko szukają błędów i literówek... to bedzie zacne jak jasna ch/holera :)


Stowarzyszenie nie musi być tajne, ale zacne będzie z pewnością, bo język polski w zastraszającym tempie ubożeje. Zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jak ja zdawałam maturę, to za 3 błędy ortograficzne była ocena niedostateczna...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
9991
#Gizek nieaktywny
8 maja 2015r. o 10:15
Oczko - siedlisko i rozmnażalnia komarów.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~asia niezalogowany
8 maja 2015r. o 13:10
Gizek napisał(a): Oczko - siedlisko i rozmnażalnia komarów.


Gizek, mam pokaźnych rozmiarów oczko wodne w ogrodzie od lat i nie mam komarów. Nie mamy tego problemu w ogóle. Wystarczy "zasiedlić" je odpowiednio. :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).