Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
12 maja 2015r. godz. 11:57, odsłon: 10065, Natalia Kaleta, Sara Michałowicz/Ewa Lijewska – Małachowska

List otwarty dotyczący zarządzania BOK -MCC

Przez te kilka lat wspólnie z pracownikami udało się zrealizować wiele znaczących przedsięwzięć i zadań.
Ewa Lijewska
Ewa Lijewska (fot. Telewizja Łużyce)
Poniżej publikujemy list otwarty Ewy Lijewskiej Małachowskiej.

Szanowni Państwo,
W związku z ukazaniem się listu otwartego czuję się w obowiązku odnieść się do zawartych w nim informacji.

Prace w BOK-MCC zaczęłam w kwietniu 2009 roku. Zarządzam instytucją składającą się z trzech obiektów : budynku MCC, Kina Forum i CIK "Orzeł". Naszym podstawowym celem jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie miasta Bolesławiec.

Przez te kilka lat wspólnie z pracownikami udało się zrealizować wiele znaczących przedsięwzięć i zadań. Wybudowanie Międzynarodowego Centrum Ceramiki dało ogromne możliwości stworzenia nowoczesnej oferty w ramach amatorskiego ruchu artystycznego. Tworzą w nim uznani artyści: Mateusz Grobelny, Edyta Orlińska, Czesław Matyjewicz, Stanisława Wojda-Pytlińska, Teresa Bancewicz. Dziś w całym ośrodku działa ok. 50 różnych grup aktywności, a na stałe uczestniczy w nich ok. 1000 osób. Nasza bogata oferta skierowana jest dla dzieci w wieku od 4 lat, młodzieży i dorosłych. Pod okiem wykwalifikowanej kadry nasi mieszkańcy rozwijają swoje umiejętności w pracowniach tanecznych, muzycznych, wokalnych, plastycznych, ceramicznych, witrażu, tkaniny artystycznej, teatralnej i filmowej. U nas działa orkiestra miejska, chór, kapela ludowa i pracownia gitary Mirosława Kuca.

Bardzo dobrą inwestycją było zakupienie projektora cyfrowego w 2010 r. Dzięki temu zakupowi w naszym kinie kilkakrotnie zwiększyła się frekwencja w porównaniu do lat sprzed roku 2009. Dla poprawy usług zaadoptowaliśmy przestrzeń pod schodami na ,,Filmową Cafe”.

Bolec.Info - zdjęcie


Nasza instytucja za działalność filmową otrzymała prestiżową nagrodę „Najlepszy DKF” oraz nominację do tytułu „Najlepsze Kino roku 2011”. Przyznano nam również „Dolnośląski Klucz Sukcesu dla Najlepszej Instytucji Kultury”.

Nasi podopieczni zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach plastycznych czy też konkursach tanecznych i filmowych.

Przez 6 lat zorganizowaliśmy ponad ok. 90 wystaw poprzedzonych wernisażami. Najważniejsze to m.in. : wystawa rzeźby ceramicznej Krystyny Gay-Kutschenreiter otwierająca nowy budynek MCC, Bronisława Wolanina, rzeźby ceramicznej Marka Zygi, Mateusza Grobelnego, Edyty Orlińskiej, Stanisława Kalkowskiego, Janiny Bany-Kozłowskiej, Czesława Matyjewicza. W dwóch galeriach prezentują się obok artystów ceramików fotograficy, graficy i malarze. W ramach promocji artystów ceramików powstała przed BOK-MCC aleja, gdzie umieściliśmy ceramiczne kafle z odciskami dłoni uznanych bolesławieckich ceramików. Od kilku lat bardzo dobrze układa nam się współpraca z II Liceum Ogólnokształcącym, w którym prezentujemy prace artystów ceramików.

Rocznie organizujemy ok. 50 koncertów i spektakli, kilkanaście konkursów i warsztatów, kilkanaście imprez okolicznościowych.

Jesteśmy głównym organizatorem imprez plenerowych, największe to Dni Bolesławca w tym Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej , Bolesławieckie Święto Ceramiki, Bolesławiecka Gwiazdka Życzliwości. Przedsięwzięcia te organizujemy przy wsparciu szkół, stowarzyszeń i organizacji działających w naszym mieście. Np. Rada ds. Seniorów, Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni ich Potomków i Przyjaciół, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Carpe Diem, PCK, Stowarzyszenie Commando , Amazonki.

Jesteśmy dumni, że udało się powołać Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne, które jest współorganizatorem naszego Święta Ceramiki.

Bardzo dumni jesteśmy z Zespołu Pieśni i Tańca Bolesławiec, który obecnie liczy 56 członków (dzieci, młodzież). Zespół z dużymi sukcesami prowadziła Elżbieta Tor. Po jej rezygnacji z powodzeniem prowadzi go Agnieszka Podłaszczyk.

Z niektórych imprez jak „Rock Blok w Bok” zrezygnowaliśmy z różnych powodów (duże koszty, mała frekwencja). Koszt imprezy to ok. 10 000 zł, a zainteresowanych nie więcej niż 20 osób na koncertach w ostatnich latach.

Tę imprezę zastąpiło wiele innych inicjatyw mieszkańców. To na ich prośbę utworzyliśmy pracownię gry na gitarze Mirka Kuca, chór, pracownię tkaniny artystycznej Teresy Bancewicz.

Jesteśmy otwarci na inicjatywy naszych mieszkańców. Dzięki ich pomysłowi uczestnicy zajęć tanecznych w BOK-MCC zaprezentowali się w dużym widowisku od Hiszpanii po Orient. Na życzenie dwóch grup tanecznych tanga nasz pracownik Dariusz Uściński napisał dwa projekty międzynarodowe, które zorganizowaliśmy z Czechami i Niemcami.

Zrealizowaliśmy 18 projektów. Najważniejsze z nich: dwuletni „Arginet” ( Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Polska), „Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski” ( w tym roku aplikację złożyło 37 artystów z całego świata ), „Obrazy dźwięku” z Niemcami.

Pozyskaliśmy środki zewnętrzne na wydarzenia kulturalne i inwestycje ponad 600 tyś zł

Na rozwój i popularność BOK-MCC w dużej mierze wpływa nowa infrastruktura co jest zasługą radnych i władz miasta , którzy nie szczędzili i nie szczędzą środków na rozwój kultury w Bolesławcu.

Pragnę również dodać, że te wszystkie działania, formy aktywności prowadzone w BOK–MCC oraz sposób zarządzania BOK-MCC nie miałby sensu bez akceptacji i poparcia społecznego. Dotychczas swoją akceptację i poparcie dla mojego sposobu zarządzania wyrazili:

Jan Cołokidzi – przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka

Karol Stasik – prezes Zakładów Ceramicznych Bolesławiec Sp. z o.o.

Leszek Żyzny – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st.

Antonina Kopała- Wdowiak – przedsiębiorca

Dorota Pińczuk - muzyk

Marlena Zazula - prezes Stowarzyszenia Przeciw Przemocy "Razem"

Jan Filipek - honorowy obywatel miasta Bolesławiec, działacz Solidarności

Michał Wojdyła - prezes Bolesławieckiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Jan Sysak - wiceprezes Bolesławieckiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Mirosław Kuc - muzyk

Mirosław Sakowski - dyrektor II LO

Zdzisław Oszczęda – przedsiębiorca

Maria Szpak – prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych

Tadeusz Zarembecki – przedsiębiorca

Halina Waniak – prezes Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół

Wiesława Olczyk – Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Andrzej Kowalczyk – członek Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego

Anita Tofil – członek Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego

Eugenia Wolska – prezes Stowarzyszenia Społecznego Klubu Nauczycielskiego Carpe Diem

Józef Rutyna- członek Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego

Paweł Saja – wizażysta, przedsiębiorca

Monika Wiśniewska- przedsiębiorca

Barbara Stupiec – przedsiębiorca

Wioletta Kołsut - przedsiębiorca

Magdalena Zientara – nauczyciel, pomysłodawczyni przedsięwzięcia Od Hiszpanii po Orient

Katarzyna Maksymowicz- przedsiębiorca

Maciej Kołodziejski – pełnomocnik salonu fryzur

Jan Doktor – prezes Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów – koło w Bolesławcu

Grażyna Hanaf – historyk sztuki, pisarka, dziennikarz

Krzysztof Gwizdała – istotne.pl, dziennikarz

Jarosław Stupiec - przedsiębiorca

Krzysztof Burdzy – przedsiębiorca

Stanisława Wojda – Pytlińska – artysta plastyk

Magdalena Konieczna – artysta plastyk

Edyta Orlińska – artysta ceramik

Janina Piestrak – Babijczuk – lekarz

Andrzej Żuk - lekarz

Lucyna Łasica – radca prawny

Wiesław Gruszka – adwokat

Ewa Suchecka – radna powiatu bolesławieckiego

Ryszard Łoś – prezes Klubu Gazety Polskiej

Urszula Choma – lekarz

Stanisław Cebulski – przedsiębiorca

Marianna Doktor – członek rady ds. seniorów

Sławomir Zimniak - nauczyciel, muzyk

Danuta Zielińska

Mateusz Grobelny - artysta

Wojciech Łabudzki – muzyk

Piotr Gnyszka – muzyk

Stanisława Jarmakowicz – poetka

Jacek Oszczęda – przedsiębiorca

Leszek Pióro – przedsiębiorca

Zdzisław Czyżowicz – dyrektor II Prywatnego Gimnazjum

Bogdan Fiałkowski – Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62ks Commando

Jacek Subik - przedstawiciel Zakładów Ceramicznych Bolesławiec Sp. z o.o.



Z poważaniem Ewa Lijewska – Małachowska Dyrektor BOK-MCC

List otwarty dotyczący zarządzania BOK -MCC

~pracownik bok-mcc niezalogowany
13 maja 2015r. o 17:10
~ napisał(a):
~Bolecnauta napisał(a): List niczego nie zmienia, podgrzewa tylko atmosferę. Dorobek pokazany w liście jest znaczący.
Ludzie opanujcie się.


Ty zartujesz czy jestes niedorozwiniety???? Dorobek to zasluga poprzednikow. Pani Lijewska NIC A NIC NIE WYKREOWAŁA.Wszystko to, co dzis jeszcze nie zostało zniszczone to było i to lepiej organizowane za czasow poprzednich dyrektorow i bylych pracownikow. Zalosne to wszystko a zwlaszcza zarzadzajaca kultura. Mlodziez nie ma gdzie cwiczyc. A poza tym jest dyskryminacja niepełnosprawnych, bardzo niechetnie sa przyjmowani.


Zapraszamy do skorzystania z szerokiej oferty BOK-MCC. DRZWI SZEROKO OTWARTE DLA KAŻDEGO :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo